Wydanie nr 159/2020, Niedziela 7.06.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Lukrecja, Paweł, Anna, Robert, Jarosław, Antoni, Hadriana, Wisław, Ciechomir, Wiesława, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Emisja pieniądza, co to i na czym polega?

Emisja pieniądza, co to i na czym polega? fot. Emisja pieniądza, co to i na czym polega?
Zastanawiasz się, na czym polega pojęcie emisji pieniądza? Temat ten nie jest Ci zupełnie obcy, jednak chcesz poznać bardziej szczegółowe informacje i zwiększyć poziom swojej wiedzy? Jeśli tak, doskonale trafiłeś! W dzisiejszym artykule, przybliżymy Ci szczegółowe założenia emisji pieniądza, przeanalizujemy bilans zysków i strat z nim związanych i przekażemy szereg, niezwykle cennych informacji. Mamy nadzieję, że czas spędzony na pogłębianiu wiedzy, nie zostanie przez Was uznany za stracony. Serdecznie zapraszamy do analizy i owocnej lektury.

Emisja pieniądz - co to?

Emisja pieniądza, to nic innego, jak wprowadzenie lub wycofanie środków gotówkowych z aktualnego obiegu. Pojęciem tym, nazywamy również wszelkiego rodzaju działania, podjęte w ramach środków bezgotówkowych, które są niezwykle często wykonywanymi operacjami przez banki, zarówno komercyjne, jak i centralne. Zadaniem wcześniej wspomnianego banku centralnego, jest przede wszystkim, emitowanie biletów i bilonów, a także pieniędzy bezgotówkowych.

Gospodarka zamknięta, a emisja pieniądza

Nie tak dawno, banki centralne, mogły wprowadzać nowe banknoty do ogólnodostępnego obiegu za sprawą skupu metali szlachetnych, w tym na przykład takich substancji, jak złoto, czy srebro. Ponadto, istniała rzadziej wykorzystywana możliwość kredytowania rządów i banków komercyjnych.

Gospodarka otwarta, sztywno ustalone zasady

Wraz z dynamicznym rozwojem, następowały liczne rewolucyjne zmiany i znacznie, wzrósł priorytet państw na prowadzenie handlu międzynarodowego. Z tego też względu, zaczęły pojawiać się nowatorskie możliwości emisyjne. Obecnie, w dwudziestym pierwszy wieku, banki centralne honorują lokalne środki płatnicze. Dzięki czemu, zagwarantowały sobie możliwość zwiększenia ilości gotówki w podobny sposób jak miało to miejsce za czasów gospodarki zamkniętej i skupowania kruszców. Ta alternatywa, odegrała niezwykle istotną rolę dla rozwoju importu, jednocześnie przyczyniając się do pomocy eksporterom.

Prawo emisji pieniądza w Polsce

Obecnie, na mocy obowiązującej Konstytucji, prawo do emisji pieniądza w Polsce posiada Narodowy Bank Polski. Od roku 1997, banknoty, na których emitowanie jednogłośnie decyduje się Narodowy Bank Polski, produkowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Warto dodać, że firma ta, nie posiada monopolu na ich produkcję, a seria, jaka pozostaje od przeszło dwudziestu lat w obiegu na terytorium kraju, nosi nazwę “Władcy Polski”.

Kredytowanie wydatków rządowych

Aktualnie, w Polsce, bank centralny, nie ma możliwości na bezpośrednie kredytowanie wydatków rządowych, o czym mowa w Konstytucji. Bardzo częstym zabiegiem, jest jednak, wykorzystywanie do tych celów banków komercyjnych. Ogromnym minusem, przeprowadzanych transakcji okazuje się być wzrost długu. Rząd, doskonale zdaje sobie sprawę z czyhających zagrożeń i możliwości. Wie również, że może omijać to rozwiązania poprzez emisję obligacji nominowanych w walutach obcych na rynku zagranicznych.

Wówczas, należy mieć świadomość, że istnieje duże ryzyko kursowe.

Główne cele emisji pieniądza

Celem emisji pieniądza od samego początku istnienia tego terminu pozostaje wprowadzenie do obiegu, bądź w znacznie mniejszej ilości przypadków wycofanie z niego, pieniądza gotówkowego. Ponadto, jest to zasilenie banków funduszami, a także dokonywanie operacji otwartego rynku.

Jeśli artykuł szczególnie Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się więcej z zakresu finansów, odwiedź stronę internetową, https://szybkagotowka.pl/Wiki/emisja-pieniadza a już nigdy więcej, żadna kwestia związana z pieniędzmi nie będzie dla Ciebie nieznanym lądem!

Emisja pieniądza, co to i na czym polega?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.