Wydanie nr 193/2020, Sobota 11.07.2020
imieniny: pokaż (14 imiona)Benedykt, Pius, Pelagia, Siepraw, Olga, Wyszesława, Kalina, Placyd, Sawin, Cyrus, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wystawa upamiętniająca 100-lecie niepodległości

Wystawa upamiętniająca 100-lecie niepodległości fot. ZSP nr 4 Malbork
Wystawa unikatowych zbiorów na 100-lecie niepodległości

W czytelni Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku zorganizowano wystawę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 


Na ekspozycji  zaprezentowano głównie pamiątki rodzinne, często unikatowe, pochodzące ze zbiorów i kolekcji prywatnych. Wśród nich  można było zobaczyć m.in. biżuterię patriotyczną, jaką noszono po powstaniu styczniowym, broszki, krzyże, medaliony wysadzane czarnymi koralikami - symbolizującymi żałobę po przegranym zrywie niepodległościowym.  Zgromadzono również pamiątki kawaleryjskie, np. fajkę po legioniście z miniaturami odznak wojskowych, ostrogi kawaleryjskie ułanów legionowych. Można było obejrzeć bardzo ciekawy przycisk do papieru wykonany z końskiego kopyta, klucz do haceli czy nożyk do pielęgnacji końskich kopyt.  Uwagę przykuwała na pewno świetnie wykonana replika Krzyża Virtuti Militari – najcenniejszego polskiego odznaczenia państwowego. Wyeksponowano również inne odznaczenia wojskowe, odznaki, ordery, a także książeczkę wojskową i legitymację z odznaką 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich. W dwóch gablotach zaprezentowano różne wizerunki Orła Białego. Wśród zgromadzonych zbiorów nie zabrakło unikatowych fotografii, wśród nich zdjęć żołnierzy Błękitnej Armii -„halerczyków”, zdjęć ułanów i kandydatów na ułanów, fotografii z pogrzebu marszałka Józefa Piłsudskiego czy pamiątek związanych z budową  kopca marszałka na Sowińcu.  Były także zdjęcia rodzinne, np. fotografie dzieci w żołnierskich mundurach, a także inne ciekawe eksponaty: fajki, papierośnice, przyciski czy nożyki do papieru. Podziw wzbudzał napisany przepiękną kaligrafią pamiętnik ze Lwowa, z licznymi wpisami o charakterze patriotycznym. Zaprezentowano również publikacje wydawnicze z początku XX wieku. Uwagę oglądających przykuwała oryginalna „Ilustrowana kronika legionów polskich 1914-1918” czy pozycja zatytułowana „Rok 1863”,  z 1922 r., upamiętniająca narodowy czyn zbrojny w latach 1861-1864, a także inna publikacja z początku XX wieku: „Ku czci poległych lotników”. Przestrzeń sali wypełniły również obrazy upamiętniające wydarzenia i postaci historyczne. Wśród nich można było zobaczyć Józefa Poniatowskiego, jednego z większych bohaterów w dziejach oręża polskiego, walczącego o wolność u boku Napoleona czy podobiznę Józefa Hallera dokonującego symbolicznych zaślubin Polski z morzem.  Całość ekspozycji uatrakcyjniła replika munduru polskiego ułana.        
    Zaprezentowane na wystawie materiały to zabytki kultury materialnej stanowiące świadectwo pamięci o ojczyźnie, o wydarzeniach i postaciach  istotnych i ważnych w polskiej historii, oraz o  trudnej drodze Polaków do niepodległości. 

       Warto zaznaczyć, że wystawa unikatowych eksponatów była tylko jednym z elementów szkolnych obchodów Święta Niepodległości. W ramach ogólnoszkolnego projektu „Dla Niepodległej” odbyło się również szereg innych przedsięwzięć przygotowanych przez uczniów poszczególnych klas, m.in.  quiz historyczny, wystawy tematyczne, np. wystawa książek o tematyce patriotycznej, wystawa poświęcona historii wojska polskiego na przestrzeni ostatnich stu lat czy „Polskie drogi do wolności”. Uczniowie przygotowali również kawiarenkę literacką „Szalone lata wolności” i program poetycko-muzyczny.  Odbył się także turniej w piłkę siatkową na 100-lecie niepodległości i inne przedsięwzięcia.  Jednym z punktów obchodów było też przygotowanie iluminacji w barwach biało-czerwonych, barwach flagi narodowej, które można dostrzec w oknach od strony południowej (frontowej) budynku szkoły i zachodniej (od strony Zamku). Szczególnie pięknie prezentują się wieczorem.  Ta innowacyjna i niekonwencjonalna ozdoba została wykonana przez uczniów technikum elektrycznego pod kierunkiem p. Dariusza Słomińskiego. W zamierzeniu chciano uzyskać nie tylko efekt zaskoczenia - co za pewne się udało,  ale również w ten sposób wzbogacić obchody narodowego święta. 


Podpisy pod zdjęciami:


Fotografia 1: biżuteria patriotyczna (w centrum biżuteria po powstaniu styczniowym: broszka „Wiara - Nadzieja – Miłość”, krzyż i medalion z czarnymi koralikami)
Fotografia 2: wydawnictwa z początku XX wieku
Fotografia 3: pamiętnik ze Lwowa z początku XX wieku
Fotografia 4: replika Gwiazdy i Krzyża Virtuti Militari 
Fotografia 5- replika munduru polskiego ułana, obrazy i medale
 Fotografia 6: przyciski do papieru, a także numerowany nożyk do otwierania listów i figura halerczyka
Fotografia 7 i 8: zdjęcia z pogrzebu marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pamiątki związane z budowa jego kopca na Sowińcu
Fotografia 9: pamiątki kawaleryjskie
Fotografia 10: zdjęcia dzieci w żołnierskich mundurach 
Fotografia 11: legitymacje nadania prawa do noszenia odznak pamiątkowych

Informacja: ZSP nr 4 Malbork

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.