Wydanie nr 270/2020, Sobota 26.09.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uczciła biegiem 100-lecie niepodległej Polski.

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uczciła biegiem 100-lecie niepodległej Polski. fot. Maciej Szalbierz 7 PBOT
Pracownicy cywilni oraz żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w niecodzienny sposób uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada odbył się Bieg Niepodległości w ramach PKO Grand Prix Gdynia 2018. 10-kilometrową trasą – ze startem spod ORP "Błyskawica" i finiszem na Skwerze Kościuszki – pobiegło 4475 biegaczy. Wśród nich byli m.in. pracownicy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w ten sposób postanowili uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz oddać hołd bohaterom, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce. 
 

Idea Wojsk Obrony Terytorialnej jest głęboko zakorzeniona w tradycji Armii Krajowej, stąd niezwykle ważnym dla przedstawicieli 7 PBOT było uczczenie pamięci bohaterów, których spuściznę dzisiaj dziedziczą.Poprzez udział w Biegu Niepodległości swoje poczucie patriotyzmu wyraziła m.in. pani Katarzyna Szymańska, na co dzień pracownik 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz żołnierz WOT.
 

- Moje uczestnictwo w tegorocznym Biegu Niepodległości przede wszystkim związane było z celebracją wyjątkowego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdaję sobie sprawę z tego, że podjęty przeze mnie trud jest nieporównywalny z tym, z którym przyszło się zmierzyć naszym dzielnym rodakom w przeszłości. Jednak było mi niezmiernie miło móc chociaż w ten symboliczny sposób oddać im hołd wspólnie z koleżankami i kolegami 7 PBOT w myśl maksymy: "Amor patriae nostra lex", czyli "Miłość ojczyzny naszym prawem".

 

W województwie pomorskim trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. 
 

W Gdańsku tworzona jest 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. W jej strukturach planowane jest utworzenie trzech batalionów lekkiej piechoty m.in. w Malborku i Słupsku. 
 

Z początkiem nowego roku rozpocznie się formowanie 73 blp w Słupsku. Chętni do pełnienia służby w WOT powinni zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień, gdzie będą mogli złożyć wniosek oraz uzyskać potrzebne informacje o kolejnych etapach rekrutacji. Obecnie 
w WOT służbę pełni 13,6 tys. żołnierzy, w tym 11,2 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT. Dowódca 7 PBOT kmdr Tomasz Laskowski, wywodzący się z Wojsk Specjalnych, pełnił służbę w JW FORMOZA i stanowi najlepszy przykład wykorzystania umiejętności i wiedzy, które to zostały przekazane podczas szkolenia przyszłych żołnierzy OT. 

 

 

 

 

 

Info i foto: Maciej Szalbierz  7 PBOT  

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.