Wydanie nr 272/2020, Poniedziałek 28.09.2020
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Staw: Prace archeologiczne w centrum miasta

Nowy Staw: Prace archeologiczne w centrum miasta fot. redakcja
Konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań archeologicznych spowodowała przesunięcie terminu rozpoczęcia rewaloryzacji zabytkowych rynków w Nowym Stawie. Nowa realna data rozpoczęcia inwestycji wartej ok. 4,6 mln zł to koniec listopada br.

Rewaloryzacja zabytkowych rynków rozpoczęła się od remontu chodników na ul. Wita Stwosza i budowy parkingów na zapleczu ul. Kopernika oraz przy ul. Powstańców. Równolegle prowadzone były badania archeologiczne na Rynku Kościuszki i Rynku Pułaskiego. O ile na samych rynkach one już się zakończyły i nie znaleziono artefaktów, które wymagałyby dodatkowych badań, to okazało się to konieczne na terenie między centralnymi placami a ul. Obrońców Westerplatte.

                                                                      

W trakcie badań sondażowych natrafiono na mury fundamentowe nieistniejącej kamienicy, a Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytów podczas kontroli zabronił przewiertu przez nie - mówi Anna Golicka, podinspektor ds. budowy, remontów, modernizacji urządzeń komunalnych i nadzoru nad inwestycjami gminnymi w Urzędzie Miejskim w Nowym Stawie. - Konsekwencją jest konieczność sporządzenia Programu badań archeologicznych dla tego terenu, uzyskanie zgody konserwatora zabytków i zawarcie nowej umowy z archeologami. Powoduje to konieczność przedłużenia terminu realizacji całego zadania.

 

Urząd Miejski został zmuszony przedłużyć termin dotychczasowej umowy z archeologami na stanowienie nadzoru nad robotami wykonawcy robót budowlanych. Obecnie nowy termin realizacji inwestycji to 30 listopada 2018 r.

 

Mieszkamy w zabytkowym mieście i każda inwestycja wymaga prowadzenia prac pod nadzorem konserwatorskim - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Niestety, w tym przypadku podczas prac ziemnych zostały znalezione pozostałości dawnej zabudowy i jesteśmy zmuszeni przesunąć termin inwestycji. Nie wiem, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie przełożenie ich nawet na termin wiosenny, by nie rozkopywać centrum miasta na zimę. Wykonujemy jednocześnie wiele inwestycji i musimy na bieżąco reagować na takie niezależne od nas sytuacje.

 

Przypomnijmy, że kompleksowa rewaloryzacja centrum Nowego Stawu będzie kosztowała ok. 4,6 mln zł, a większość środków na tę inwestycję Urząd Miejski pozyskał z projektu pn. „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, działanie 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacja Prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.