Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Współpraca żołnierzy WOT z władzami gmin powiatu gdańskiego.

Współpraca żołnierzy WOT z władzami gmin powiatu gdańskiego. fot. WOT
W Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie pracowników 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z przedstawicielami samorządu Powiatu Gdańskiego, w którym udział wzięli m.in. starosta gdański Stefan Skonieczny oraz zastępca burmistrza Pruszcza Gdańskiego Jerzy Kulka. Konferencję prowadził mjr Tomasz Burzyński, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 7. PBOT.

Władze gmin powiatu gdańskiego dowiedziały się, jaka idea przyświeca powstaniu Wojsk Obrony Terytorialnej i jakie cele leżą w ich kompetencjach. Zadania WOT nie są realizowane jedynie w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Jest to m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.Właśnie ta płaszczyzna działań WOT była głównym tematem rozmów. Analizowano, na jakich zasadach podjąć współpracę pomiędzy 7. PBOT a gminami powiatu gdańskiego w zakresie zarządzania kryzysowego. Terytorialny charakter służby w WOT daje duże możliwości szybkiego i skutecznego reagowania i niesienia pomocy w zwalczaniu skutków ewentualnych klęsk żywiołowych.

Obie strony zgodnie przyznały, że nawiązanie współpracy samorządu z Wojskami Obrony Terytorialnej jest konieczne i żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową będą stanowić istotny element zarządzania kryzysowego.

 

Na pytania dotyczące WOT i ich roli w zakresie zarządzania kryzysowego odpowiada uczestnik spotkania Marek Tułowiecki, który w Urzędzie Gminy w Pruszczu Gdańskim zajmuje stanowisko ds. wojskowych, zarządzania kryzysowego i przetwarzania informacji niejawnych.

 

Czy WOT mogą być wsparciem dla służby zarządzania kryzysowego na szczeblu gminnym i powiatowym?

 

Z informacji ogólnie dostępnych, WOT to nowa formacja w strukturach Wojska Polskiego. Jej zadania kierowane są w stronę obrony terytorium naszego kraju. Po spotkaniu w Pruszczu Gdańskim z przedstawicielami WOT dowiedziałem się, że zadania, które są im naświetlane, mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo lokalne. Pozyskałem wiele informacji dla mnie bardzo ważnych z racji wykonywanej pracy, jaką jest zarządzanie kryzysowe na szczeblu gminnym. Dla bezpieczeństwa mieszkańców otwiera się nowa perspektywa służby wspomagającej, która w przypadku wystąpienia dużego zagrożenia miejscowego i niewystarczających sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego przy wsparciu Ochotniczych Straży Pożarnych będzie dodatkowy wsparciem. Wojska Obrony Terytorialnej będą bezpośrednio wpływać na ratowanie ludzi i mienia na zagrożonym terenie, co będzie ogromną pomocą dla pozostałych służb oraz mieszkańców.

 

Czy wstąpiłby Pan w szeregi WOT?

 

Po prezentacji poczułem, że jest to szansa dla prawdziwych lokalnych patriotów, którym leży na sercu bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, a także mieszkańców. WOT jest ugrupowaniem wojskowym, które bezpośrednio utożsamia się ze swoim bliskim otoczeniem. Żołnierze mają być werbowaniz mieszkańców okolicznych miejscowości, co dodatkowo wpłynie na lokalny patriotyzm. Mocno zastanawiam się nad złożeniem wniosku, ale lokalnie podczas zagrożeń mam mnóstwo obowiązków. Jedno mnie cieszy: na pewno będziemy współpracować, co pozwoli znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Życzę aby WOT jak najszybciej się formowało i czekam na wspólne ćwiczenia, które pozwolą dopracować procedury postępowania na wypadek wystąpienia dużych miejscowych zagrożeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Info i foto: WOT

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.