Wydanie nr 154/2020, Wtorek 2.06.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Marzanna, Marcelin, Efrem, Maria, Trofima, Erazm, Racisław, Nicefor, Piotr, Eugeniusz, Florianna, Floriana, Mikołaj, Marianna, Fotyn, Materna, Domna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Spirala zadłużenia - czym jest i co robić, by w nią nie wpaść?

Spirala zadłużenia - czym jest i co robić, by w nią nie wpaść? fot. Spirala zadłużenia - czym jest i co robić, by w nią nie wpaść?
Spirala zadłużenia oznacza wzięcie pożyczki na spłatę poprzednich. Stan ten może nas dopaść w momencie, kiedy na horyzoncie pojawi się niespodziewany wydatek. Należy pamiętać, aby będąc w spirali zadłużenia skontaktować się z pożyczkodawcą. Pomoże nam on znaleźć rozwiązanie, które ułatwi nam spłatę kredytu.

Spirala zadłużenia - czym jest?

 

Przy nadmiarze pożyczek łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia. Nie każdy jednak wie, co kryje się pod tym pojęciem. Spirala zadłużenia to stan, w jakim bierzemy pożyczkę na spłatę poprzedniej. Często sytuacja ta dopada nas wtedy, gdy zapomnieliśmy o racie poprzedniego kredytu, a nie mamy pieniędzy w budżecie domowym, aby sprostać finansowym obowiązkom.

 

Choć na rynku dostępne są szybkie chwilówki, np. w Superkasa.pl czy też pożyczki ratalne dla osób zadłużonych, sięganie po kolejną pożyczkę w przypadku, gdy mamy świadomość naszej nieporadności, jest błędnym kołem.

 

Konsekwencje wpadnięcia w spiralę zadłużenia

 

Jeśli decydujemy się na pożyczkę, musimy być świadomi konsekwencji ich niespłacenia. Jedną z nich jest otrzymanie monitów. Monit to przedsądowe wezwanie do zapłaty, które ma obudzić w nas obowiązek spłaty pożyczki. Monity mogą zostać wysłane pocztą czy za pomocą maila. Przypomnienie możemy też otrzymać telefonicznie. Ważne jest to, aby na niego zareagować i podjąć próbę kontaktu z pożyczkodawcą.

 

Jeśli zignorujemy wezwanie do zapłaty, naszą sprawą zajmie się windykator. Jego głównym zadaniem jest zmobilizowanie dłużnika do spłaty długu. Uprawniony działa w imieniu wierzyciela, dlatego będzie robił wszystko, abyśmy w końcu spłacili zaległą pożyczkę. Pamiętajmy, że windykator nie będzie nas upominał wiecznie. Jego zadanie przejmie komornik, który ma większe uprawnienia.

 

Komornik może przeprowadzić postępowanie egzekucyjne jedynie wtedy, gdy posiada wobec dłużnika tytuł wykonawczy (egzekucyjny), któremu sąd nadał klauzulę wykonalności. Podobnie jak windykator, komornik będzie ponaglał nas do zapłaty zaległości. Należy jednak pamiętać, że komornik ma większe uprawnienia. Może wtargnąć na nasz teren oraz zająć nasz majątek. Nie może jednak całkowicie nas go pozbawić.

 

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

 

Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, nie powinny załamywać rąk. Choć spłata dużego zadłużenia może być trudna, nie warto się poddawać. Przede wszystkim w takiej sytuacji powinniśmy skontaktować się z pożyczkodawcą. Wspólnie z nim wypracujemy rozwiązanie, które będzie korzystne dla obu stron. Instytucja pożyczkowa umożliwi nam w ten sposób swobodną spłatę kredytu na dogodnych warunkach.

 

Jedną z opcji, jakie może nam zaproponować pożyczkodawca, jest zmiana terminu spłaty pożyczki. Odroczenie terminu spłaty zadłużenia skutkuje, jeśli pojawia się szansa, że niebawem zdobędziemy potrzebne pieniądze. Dodatkowy czas jest świetną okazją, aby podjąć się nadprogramowej pracy np. za granicą.

 

Gdy przedłużenie terminu spłaty zadłużenia nie pomaga, możemy skontaktować się z pożyczkodawcą i zapytać o refinansowanie czy konsolidację kredytu. Refinansowanie pożyczki to wzięcie kredytu u zaprzyjaźnionej z naszym wierzycielem firmy. Z otrzymanej pożyczki spłacamy wszelkie zaległości i zostajemy z jednym finansowym zobowiązaniem. Druga metoda polega na połączeniu kilku zadłużeń w jedno, które ma niższą ratę. Dzięki temu łatwiej będzie nam się pozbyć zadłużenia, co więcej, nie przeoczymy terminów spłaty pożyczek, ponieważ będzie on jeden. Możemy go tak dopasować, aby pokrywał się z terminami innych płatności, przez co przy jednej okazji dokonamy wszelkich opłat.

 

Co robić, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia?

 

Konsekwencje zadłużenia nie są przyjazne. Warto pamiętać, aby przed sięgnięciem po pożyczkę dokładnie przeanalizować domowy budżet. Zestawienie przychodów i wydatków pozwoli dowiedzieć się, ile możemy miesięcznie przeznaczyć na ratę pożyczki. Warto przy określeniu tej kwoty wziąć poprawkę i odłożyć co nieco na czarną godzinę.

Dobrze jest też dokładnie zapoznać się z oferowanymi przez pożyczkodawcę produktami. Ich koszt powinien być dla nas satysfakcjonujący. Pamiętajmy, że na rynku pożyczkowym możemy spotkać całkowicie darmowe pożyczki. Zazwyczaj są to pierwsze pożyczki u danego pożyczkodawcy. Nie zapominajmy jednak, że za taki kredyt nie ponosimy opłat pod warunkiem, że spłacimy go w terminie.

 

Warunkiem ominięcia spirali zadłużenia jest przestrzeganie zasad, które narzucił nam pożyczkodawca. Dzięki terminowej spłacie, nieprzerwanym kontakcie, a także korzystaniu z licznych promocji łatwo będzie nam spłacić pożyczkę, a nasza zdolność kredytowa pozostanie niezachwiana.

Spirala zadłużenia - czym jest i co robić, by w nią nie wpaść?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.