Wydanie nr 224/2020, Wtorek 11.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Lukrecja, Herman, Włodzimierz, Tyburcja, Zuzanna, Ligia, Aleksander
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Powiat malborski: Dopalacze - śmiertelne zagrożenie dla każdego z nas! Nie daj się wciągnąć! [Video]

Powiat malborski: Dopalacze - śmiertelne zagrożenie dla każdego z nas! Nie daj się wciągnąć! [Video] fot. wsse.gda.pl
„Dopalacze"- terminem tym potocznie określa się grupę różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które nie znajdują się w wykazie substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Wiesz czym są dopalacze?
 
W opisie mieszanek producenci podają, że zawierają one składniki wyłącznie pochodzenia naturalnego, od wieków stosowane w różnych rejonach świata w celach rytualnych - sugerując bezpieczeństwo.Produkowane mixy mogą być mieszaniną kilku - kilkunastu roślin, zawierających różne substancje psychoaktywne (alkaloidy). Każda roślina może zawierać po kilka różnych alkaloidów, a zatem mixy mogą zawierać ich dużą ilość - trudno więc przewidzieć jakie skutki mogą one wywołać po zażyciu.
 
Należy pamiętać, że nawet jeżeli użyte rośliny do mieszanek nie są tak szkodliwe jak amfetamina lub nie uzależniają tak bardzo jak haszysz to nie znaczy, że ich mieszanie jest bezpieczne dla użytkownika.Niektóre z substancji wykazują działanie euforyczne, inne mogą działać uspakajająco, jeszcze inne przeciwbólowo, a kolejne psychodelicznie. Oddziaływanie na umysł tak różnie działających substancji, czasem o przeciwstawnym działaniu jest dodatkowym niebezpieczeństwem z uwagi na nieprzewidywalność skutków.
 
 
Trudno jest przewidzieć jakie mogą być następstwa palenia mieszanek, gdyż producenci nie zwracają należytej uwagi bezpieczeństwo. Mix ma być mocny i tani w produkcji. Dopalacze o tej samej nazwie różnią się składem. Substancje aktywne nie zawsze są przebadane klinicznie. Leczenie zatruć zażycia dopalaczy jest jedynie objawowe.Skutki palenia mieszanek, bądź innego zażywania dopalaczy mogliśmy obserwować w 2010r. kiedy to media donosiły o kilkudziesięciu młodych ludziach hospitalizowanych w weekendy z powodu zatruć bądź o zgonach z tego powodu.
 
 
Dlaczego młodzi ludzie biorą dopalacze? :
 
 • Ciekawość, chęć doświadczenia nowych przeżyć (dobra zabawa)
 • Środki nielegalne są trudno dostępne w porównaniu z dopalaczam
 • Poczucie wiarygodności reklamy – dopalacze jako bezpieczna alternatywa narkotyków, subiektywne odczucie minimalizacji ryzyk
 • MODA, chęć dopasowania się do towarzystwa
 
 
 Najczęściej występujące sygnały kiedy młody człowiek zaczyna brać dopalacze: 
 
 • izoluje się od innych domowników
 • zamyka się w pokoju
 • przejawia niechęć do rozmów; często wietrzy pokój
 • używa kadzidełek i odświeżaczy powietrza
 • buntuje się, łamie ustalone zasady, miewa napady złości, agresji
 • nagle zmienia grono przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie
 • spóźnia się - późne powroty lub nocne przebywanie poza domem
 • kłamie, wynosi z domu wartościowe rzeczy
 • ma tajemnice, rozmowy telefoniczne, które są bardzo krótkie
 • nagle wychodzi
 
 
 
Gdzie szukać pomocy?
 
 1. www.narkomania.org.pl - Antynarkotykowa Poradnia Internetowa
 2. Infolinia "dopalaczowa" - 800 060 800
 3. Placówki zajmujące się profilaktyką i terapią uzależnień
 4. Główny Inspektorat Sanitarny

 

 

Poniżej video prezentujące skutki zażycia dopalaczy. Uwaga! materiał zawiera sceny drastyczne.

 

 

Na terenie powiatu malborskiego w tym roku ujawniono dwa przypadki posiadania środków zastępczych. Pierwszy miał miejsce w lutym gdzie ujawniono posiadanie takich środków u dwóch szesnastolatków. Sprawą zajął się Sąd Rodzinny. Za czyn karalny Sąd Rodzinny może orzec: 

- udzielić upomnienia,zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia, ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna,ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy; albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia za nieletniego, zastosować nadzór kuratora, skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją. 

Orzec zakaz prowadzenia pojazdów,  orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego, orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim.

Orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym, zastosować inne środki zastrzeżone w niniejszej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, z wyłączeniem umieszczenia w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinnym domu dziecka, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej i regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

Drugi przypadek miał miejsce w czerwcu kiedy to zatrzymano mężczyznę w wieku 20 lat, który posiadał przy sobie środki zastępcze. Za posiadanie środków odurzających lub psychotropowych zabronionych ustawą grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli sprawca posiada znaczne ilości ww. środków to przestępstwo zagrożone jest karą do 10 lat więzienia.

 

 

 

 

Info i foto : wsse.gda.pl/ KPP Malbork

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.