Wydanie nr 193/2020, Sobota 11.07.2020
imieniny: pokaż (14 imiona)Benedykt, Pius, Pelagia, Siepraw, Olga, Wyszesława, Kalina, Placyd, Sawin, Cyrus, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Statystyki utonięć w Polsce wciąż tragiczne – od kwietnia utonęły 222 osoby.

Statystyki utonięć w Polsce wciąż tragiczne – od kwietnia utonęły 222 osoby. fot. redakcja
Półmetek wakacji za nami, pogoda sprzyja podróżom małym i dużym, a wiele osób wybiera na wypoczynek miejsca nad wodą. Niestety akweny te nie zawsze są miejscem bezpiecznego wypoczynku, jako że często są to kąpieliska niestrzeżone. Zgodnie z badaniami, najwięcej osób tonie właśnie w takich miejscach bez nadzoru ratowników – gliniankach, rzekach i jeziorach. W tym roku utonęło już ponad 290 osób, w tym aż 11 podczas ostatniego weekendu. Wiele z osób tonących jest pod wpływem alkoholu.

Odpowiedzią na wciąż wysoki współczynnik utonięć w naszym kraju jest kampania edukacyjna „Pływam bez Promili”, prowadzona na terenie całego kraju od 12 lat, podczas okresu wakacyjnego. Akcja propaguje zasady bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą i przestrzega przed łączeniem kąpieli i alkoholu. Zagrożenie utonięciem istnieje wszędzie, na co wskazują statystyki – nie ma w Polsce województwa, w którym nie dochodziłoby do tragicznych utonięć. Dlatego w ramach kampanii podejmowane są działania informacyjne, ale również aktywne działania edukacyjne. Z przekazem docieramy do Polaków na terenie całego kraju podczas spotkań, wydarzeń sportowych i inicjatyw lokalnych.

 

Według Komendy Głównej Policji w 2017 roku utonęło 457 osób, w tym jest już ponad 290 ofiar. I chociaż z roku na rok liczba ofiar się nieco zmniejsza, to nadal statystyki są mocno niepokojące. To, co dzieje się w miejscach, gdzie jest woda, często pokazuje, że świadomość bezpieczeństwa nad wodą w Polsce wciąż jest bardzo niska. W czarnych statystykach utonięć przodują mężczyźni, którzy stanowią aż 85% ofiar oraz osoby powyżej 50 roku życia. Najniebezpieczniejszym miejscem kąpieli są niezmiennie rzeki i jeziora, gdzie co roku tonie ponad 200 osób. Ponad 20% zbadanych ofiar utonięć to osoby spożywające wcześniej alkohol.

 

Świadomość na temat odpowiedzialnego korzystania z wypoczynku nad wodą i bezpiecznych kąpieli jest w społeczeństwie coraz większa, ale niestety odbiega od poziomu europejskiego, gdzie edukacja i nauka pływania są obecne w każdej szkole. Do zmiany sposobu myślenia i niekorzystania z alkoholu nad wodą czy podczas uprawiania sportu zachęcają ambasadorowie kampanii „Pływam bez Promili”, którzy bez wahania przyjęli zaproszenie do wspierania akcji. Aleksander Doba, kajakarz, zdobywca nagrody Podróżnika Roku 2015 National Geographic, mówi, że :

„Pływając po alkoholu bardzo łatwo możemy stracito, co najcenniejsze, a przecież nie mamy nic cenniejszego od życia! U mnie nie ma w tym żadnego fałszu - nie pływam po alkoholu, dlatego z całego serca poopieram akcję "Pływam bez Promili". Natomiast Paweł Korzeniowski, mistrz świata i Europy w pływaniu zaznacza, że „wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, które zagrażają życiu i zdrowiu. Można źle ocenić swoje siły i odpłynąć za daleko od brzegu. Należy pamiętać, że woda to żywioł, z którym nie ma żartów. Niezależnie od umiejętności pływackich, pływanie w połączeniu z alkoholem może skończyć się tragicznie, dlatego ważne jest by pamiętali o tym amatorzy i zawodowcy.”

 

Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać nad wodą

 

W ramach kampanii od lat przypominamy o zasadach, którymi powinien kierować się każdy wypoczywający nad wodą w sezonie urlopowym. Aby wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek, obserwował zmiany pogody i przestrzegał kilku prostych zasad bezpieczeństwa, identycznych dla wszystkich obszarów wodnych:

 • Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu;
 • Pływaj, kąp się tylko w wodach strzeżonych przez ratowników;
 • Przestrzegaj przepisów – znaki zakazu i ostrzegawcze;
 • Naucz się pływać, doskonalił tę umiejętność; 
 • Na otwarte wody wypływaj tylko z asekuracją;
 • Pamiętaj, że dno morskie i rzeczne może się zmienia
 • Nie skacz – w szczególności na głowę – do nieznanej, płytkiej wody;
 • Pływaj z prądem, nie pod prąd;
 • Nie wskakuj do wody po nagrzaniu promieniami słonecznymi;
 • Pilnuj kąpiących się małych dzieci;
 • Bądź uważnym podczas łowienia ryb.

Kampania społeczna Pływam bez Promili” to najdłużej i najbardziej aktywnie prowadzona w Polsce akcja w zakresie profilaktyki i edukacji osób korzystających z wypoczynku nad wodą. Organizowana jest przez Stowarzyszenie Polska Wódka przy współpracy Stołecznego WOPR, Zarządu Głównego WOPR, Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Wędkarskiego, Polskiego Związku Kajakowego, Lifeguard Gdynia, Swimmers Team, Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Celem kampanii jest rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z kąpielą, pływaniem i uprawianiem sportów na obszarach wodnych po spożyciu alkoholu. W 2018 roku jest prowadzona po raz dwunasty.

 

 

 

 

 

 

 

Informacja Prasowa

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.