Wydanie nr 221/2020, Sobota 8.08.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Handlowali nielegalnie lekami między innymi za granicą. Policja rozbiła grupę przestępczą i zabezpieczyła leki o wartości 10 milionów złotych

Handlowali nielegalnie lekami między innymi za granicą. Policja rozbiła grupę przestępczą i zabezpieczyła leki o wartości 10 milionów złotych fot. https://www.pomorska.policja.gov.pl/
Policjanci z Gdańska, funkcjonariusze z Urzędu Celno-Skarbowego oraz z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pod nadzorem prokuratury, rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalną sprzedażą leków na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. Funkcjonariusze Zabezpieczyli farmaceutyki warte 10 mln zł. W trakcie realizacji przeszukano kilkadziesiąt miejsc na terenie woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Policjanci z Gdańska współpracując z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pracowali nad sprawą dotyczącą nielegalnej dystrybucji leków. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy przestępczej w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie po zawyżonych cenach sprzedawali je m.in. za granicę. Z ustaleń policjantów wynika, że przez działanie grupy na polskim rynku powstawał deficyt leków stosowanych m.in. w leczeniu onkologicznym, kardiologicznym, po przeszczepowym, co bezpośrednio wpływa na zagrożenie życia i zdrowia pacjentów. 

Praca funkcjonariuszy nad tą sprawą pozwoliła na określenie kilkudziesięciu podmiotów oraz lokali wykorzystywanych przez członków typowanej grupy, w których wczoraj przeprowadzono przeszukania. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz przedstawicielami Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wkroczyli do kilkudziesięciu mieszkań, aptek na terenie Trójmiasta oraz Torunia. Przeszukaniu poddano również pomieszczenia zajmowane przez firmy zamieszane w proceder, m.in. magazyn, w którym wbrew przepisom i warunkom przechowywano leki. 

Podczas przeszukania zabezpieczono leki o wstępnej wartości 10 milionów złotych, dokumentację finansowo – księgową oraz sprzęt elektroniczny Ponadto dokonano blokady środków finansowych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym. 

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest w kierunku art. z art. 165 § 1 pkt 2 Kodeksu Karnego, a dotyczy sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nie objętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi. Za tego typu przestępstwo może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

Info/ foto i video: https://www.pomorska.policja.gov.pl/ / KMP Gdańsk

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.