Wydanie nr 224/2020, Wtorek 11.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Lukrecja, Herman, Włodzimierz, Tyburcja, Zuzanna, Ligia, Aleksander
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przyszli żołnierze WOT z wizytą w 71 Batalionie Lekkiej Piechoty w Malborku

Przyszli żołnierze WOT z wizytą w 71 Batalionie Lekkiej Piechoty w Malborku fot. WOT
Kandydaci do Wojsk Obrony Terytorialnej kolejny raz zapoznali się z miejscem pełnienia służby oraz karabinkiem MSBS Grot.

W Malborku powstaje 71 Batalion Lekkiej Piechoty, wchodzący w skałd 7 Brygady Obrony Terytorialnej. 28 czerwca kandydaci do Wojsk Obrony Terytorialnej poraz kolejny mieli możliwość zapoznania się z miejscem pełnienia służby. Przyszli żołnierze WOT byli pod dużym wrażeniem świeżo wyremontowanego kompleksu, w którym będą pełnili służbę. Po zapoznaniu się z infrastrukturą, kandydaci na żołnierzy WOT mieli możliwość z bliska przyjrzeć się karabinkowi MSBS Grot, którym będą posługiwać się podczas szkolenia.

Na pytania dotyczące parametrów technicznych i możliwości bojowych tej broni odpowiadał st. kpr. Piotr Grabowski. Następnie przyszli żołnierze obejrzeli prezentację, która przybliżyła im idee powstania Wojsk Obrony Terytorialnej, zasady rekrutacji oraz szczegóły szkolenia, które każdy przyszły terytorials musi odbyć. Osoby wstępujące w szeregi WOT, które nie posiadają doświadczenia wojskowego, muszą przejść szkolenie podstawowe, tzw. szesnastkę, trwające 16 dni i zakończone przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy czeka krótsze, 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia terytorialsów trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym.

Spotkanie poprowadził zastępca Dowódcy 71 BLP mjr. Jarosław Kwiatkowski, który był pod wrażeniem przeprowadzanej rekrutacji:

 

Zaobserwowałem duży przekrój kandydatów na żołnierzy WOT. Są to zarówno byli żołnierze zawodowi, ochotnicy, którzy odbyli zasadniczą słuzbę wojskową, ale przedewszystkim są to pasjonaci, cywile, którzy chcą rozwijać swoją pasję związaną z wojskiem, nie rezygnując przy tym z pracy zawodowej. Taką możliwość dają Wojska Obrony Terytorialnej. Wielu z nich posiada kwalifikacje, które będą mogli wykorzystać w przyszłej służbie. Są to instruktorzy strzlectwa m.in. ratownicy medyczni. To wszystko sprawia, że możemy czerpać doswiadczenia od siebie.

 

Major Kwiatkowski zachwalał nowoczesną inrastrukturę malborskiego batalionu:

 

Budynki 7 BLP zostały wyremontowane, by stworzyć żołnierzom jak najlepsze warunki zakwaterowania. W chwili obecnej do użytku terytorialsów jest sala gimnastyczna z siłownią, stołówka czy sala wykładowa. Trzeba zaznaczyć, że część szkolenia żołnierze będą odbywać na strzelnicach. Co najważniejsze podczas szkolenia żołnierze będą wyposażeni w najnowszy sprzęt i uzbrojenie jakim dysponuje Wojsko Polskie.

 

Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.

Wojska Obrony Terytorialnej na pomorzu

Dowódcą 7 Brygady Obrony Terytorialnej na Pomorzu jest kmdr Tomasz Laskowski, do niedawna oficer Wojsk Specjalnych. Dowództwo 7 BOT znajduje się w Gdańsku, a w jego strukturę wejdą także trzy Bataliony Lekkiej Piechoty. Kadrę dowódczą tworzą doświadczeni oficerowie i podoficerowie, weterani wielu misji poza granicami kraju. Ich wyszkolenie, wiedza praktyczna oraz doświadczenie są gwarancją wysokiego poziomu szkolenia w podległych batalionach.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Zadania WOT będą realizowane zarówno w czasie pokoju m.in. przez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W czasie wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.W koncepcji tworzenia WOT zakładany jest stopniowy przyrost ilości żołnierzy na poziomie około 10 tys. żołnierzy rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w służbie będzie 30 tys. żołnierzy (zawodowych i TSW). Plany zakładaja  osiągniecie docelowej liczebności WOT na poziomie 53 tys. żołnierzy do końca 2021 roku.


 

Info: Maciej Szalbierz

foto: 7BOT

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.