Wydanie nr 186/2020, Sobota 4.07.2020
imieniny: pokaż (15 imion)Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

W województwie pomorskim trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej

W województwie pomorskim trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej fot. archiwum 7BOT
Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. W Gdańsku swoją siedzibę ma 7 Brygada Obrony Terytorialnej, której Dowódcą jest kmdr Tomasz Laskowski, do niedawna oficer Wojsk Specjalnych. WOT, to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.

Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Twórcy piątego rodzaju sił zbrojnych wyjaśniają, że filarem WOT są żołnierze na co dzień pracujący zawodowo w swoich profesjach. Przyszłą służbę pełnić będą w rejonie swojego miejsca zamieszkania, co pozytywnie wpłynie na utrzymanie powszechnej gotowości do obrony terytorium naszego kraju. Jednym z priorytetów będzie ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Ważnym aspektem będzie również współpraca z samorządami terytorialnymi. Wojska Obrony Terytorialnej mają również za zadanie kształtować w społeczeństwie postawy i wartości patriotyczno–obywatelskie. Docelowo WOT będą liczyły 53 tysiące żołnierzy.

Zasady rekrutacji wyjaśnia w rozmowie z mł. chor. Piotrem Klauze, oficer wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gdańsku kpt. Krzysztof Mikołajczyk.

PK - Panie kapitanie jak Pan ocenia współpracę z 7 BOT w kontekście trwającej rekrutacji, no i przede wszystkim, czy w naszym województwie są chętni do służby?

Kapitan Krzysztof Mikołajczyk - współpraca z 7 Brygadą OT przebiega bardzo dobrze. Odnośnie rekrutacji - mamy duże zainteresowanie ochotników tą formą służby wojskowej. Jest to coś nowego, mamy bardzo dużo telefonów od ludzi, którzy chcą pozyskać wiedzę na czym polega ta forma służby. Mam nadzieję, iż uzyskują od nas wyczerpującą odpowiedź. Chciałbym zaznaczyć, że nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej odbywa się poprzez komendy uzupełnień, właściwe dla danego terytorium, inaczej mówiąc, osoby zamieszkujące w rejonie odpowiedzialności konkretnej WKU, muszą udać się do swoich komend. Informacji udzielamy każdemu, nawet spoza rejonu, informując jednocześnie
o tym do jakiej WKU mają się udać.

PK - Panie kapitanie proszę powiedzieć, jakie są procedury przy składaniu wniosków, czy jest to skomplikowany proces?

KM - Przychodząc do nas kandydaci do WOT pobierają wnioski lub też wypełniają je na miejscu. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie do WOT jest złożenie wniosku w WKU zgodnej z miejscem zamieszkania. Wniosek można pobrać również ze strony internetowej WKU, natomiast w przypadku, kiedy kandydat na żołnierza stawi się w siedzibie Komendy Uzupełnień, to nasi pracownicy chętnie pomogą w wypełnieniu wniosku.

PK - Jakie dokumenty kandydat musi zabrać do WKU, żeby móc złożyć wniosek?

KM - Musi mieć ze sobą dowód osobisty, świadectwo ostatnio ukończonej uczelni lub szkoły. Mile widziane są dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, w tym certyfikaty
i uprawnienia, które jego zdaniem mogą się przydać przy naborze do WOT i ewentualnej przyszłej służbie.

PK - Panie kapitanie, o co najczęściej pytają kandydaci, jakie mają wątpliwości i czego one dotyczą?

KM: Najczęstszym pytaniem, zwłaszcza ze strony młodzieży, jest pytanie dotyczące umundurowania. Kandydaci są mile zaskoczeni faktem, że umundurowanie jest bezpłatne.

PK - Co można byłoby usprawnić we współpracy 7BOT i WKU w zakresie rekrutacji?

KM: Na tę chwilę trudno ocenić, ponieważ jesteśmy na początku tworzenia struktur WOT. Jak na razie mamy bardzo dużo telefonów, dużo ochotników do nas przychodzi. Zobaczymy, co pokaże przyszłość. Jeżeli będzie taka potrzeba, to będziemy nad tym pracować.

PK – Panie kapitanie, bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Wywiad przeprowadził mł. chor. Piotr Klauze SKS 7BOT

Foto: archiwum 7BOT.

 

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.