Wydanie nr 155/2020, Środa 3.06.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Tamara, Konstantyn, Owidiusz, Leszek, Paula, Cecyliusz, Ferdynand, Klotylda, Owidia, Kewin, Klotylda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Staw: Uroczyste odsłonięcie pomnika pamięci narodowej poświęconego Związkowi Polaków „Młody Las”

Nowy Staw: Uroczyste odsłonięcie pomnika pamięci narodowej poświęconego Związkowi Polaków „Młody Las” fot. JS PR&Media;
W połowie czerwca w Nowym Stawie odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika pamięci narodowej poświęconego Związkowi Polaków „Młody Las”. Obelisk upamiętniający członków tajnej organizacji działającej podczas II wojny światowej został przeniesiony z gospodarstwa rolnego w Trępnowach.
Przeniesienie pomnika pamięci z Trępnów do Nowego Stawu nastąpiło w wyniku porozumienia między burmistrzem Nowego Stawu, Stowarzyszeniem Społeczno-Kombatanckim Związku Polaków „Młody Las” i przedstawicielami spółki Caldena, obecnego właściciela  gospodarstwa rolnego, na terenie którego pomnik dotychczas się znajdował. O zmianę lokalizacji obelisku apelowali członkowie Związku Polaków „Młody Las”. Chcieli oni, by pomnik znajdował się w ogólnodostępnym miejscu, aby w każdej chwili móc oddać cześć polskim ofiarom II wojny światowej.
 
Przed laty gospodarstwo rolne „Trampowo”, na terenie którego stał pomnik ufundowany w 1997 roku przez społeczeństwo, należało do samorządu powiatowego. Potem teren ten został zakupiony przez prywatnego właściciela.
 
- Od dłuższego czasu rozmawialiśmy z przedstawicielem firmy Caldena, by znaleźć najlepszą z punktu widzenia dostępności dla wszystkich, lokalizację - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Mieszkańcy i członkowie Związku Polaków „Młody Las” prosili, by pomnik przenieść na teren miasta. Cieszę się, że właściciel gospodarstwa rolnego przystał na naszą propozycję i zgodził się na przeniesienie symbolu polskiej walki z okupantem. Teraz każdy mieszkaniec Nowego Stawu, ale także członkowie tajnej organizacji i potomkowie bohaterów z czasów wojny, będą mogli w każdej chwili złożyć im hołd, składając kwiaty i zapalając znicz.
 
Pomnik waży 12 ton. Został przeniesiony i zainstalowany na Placu Kombatantów im. Eudokiusza Oleszczuka. Na obelisku znajduje się oryginalna tablica z napisem: „Pamięci Polaków wywiezionych na przymusowe roboty na Żuławy i członkom Tajnego Uniwersytetu Ludowego „Młody Las” w Trampowie w latach 1939-1945”. Pomnik postawiono 3 maja 1997 i jak informuje tablica, został ufundowany przez lokalne społeczeństwo.
 
Na drugiej części pomnika pojawiła się nowa tablica, na której znajduje się napis: „Tablica upamiętniająca ślubowanie kierownictwa Tajnego Związku Polaków „Młody las” wyrażające walkę o Niepodległość Ojczyzny złożone 15 czerwca 1941 r. - 15 czerwca 2018 r.” Treść wieńczy informacja o fundatorach tablicy, którymi są: Społeczeństwo, Samorząd i Władze Nowego Stawu oraz Związek Polaków „Młody Las”.
 
Pomnik „Młodego Lasu” przechodzi obecnie prace renowacyjne. Urząd Miejski w Nowym Stawie zlecił przeprowadzenie m.in. odgrzybiania, wyczyszczenie pomnika i tablicy informacyjnej. Jednocześnie, burmistrz Jerzy Szałach nakazał przeprowadzenie prac renowacyjnych na trzech innych pomnikach – miejscach pamięci, stojących na Placu Kombatantów.
 
Uroczyste odsłonięcie przeniesionego pomnika pamięci narodowej odbędzie się 15 czerwca o godz. 11.00
 
 
 
 
 
Informacja Prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie
Foto. JS PR & Media 
Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.