Wydanie nr 196/2020, Wtorek 14.07.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Marcelin, Ulryk, Kamil, Tuskana, Franciszek, Dobrogost, Kosma, Marceli, Izabela, Damian, Angelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wyłudzali mieszkania w zamian za pożyczki - członkowie "Trójmiejskiej Mafii Mieszkaniowej" zatrzymani

Wyłudzali mieszkania w zamian za pożyczki - członkowie fot. https://www.pomorska.policja.gov.pl
Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej po wielomiesięcznym, intensywnym śledztwie prowadzonym w sprawie dokonania szeregu oszustw polegających na wyłudzaniu mieszkań w zamian za udzielanie pożyczek, 23 maja zatrzymali 5 notariuszy ściśle powiązanych z ta sprawą. Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku od dwóch lat pracowali nad sprawą kilkuset oszustw polegających na wyłudzaniu od pokrzywdzonych ich mieszkań. Sprawcy za udzieloną pożyczkę żądali podpisania umowy kupna – sprzedaży lokalu, którego właścicielami byli pożyczkobiorcy. Umowy podpisywane były w obecności notariuszy i przez nich potwierdzane jako zgodne z prawem.

Do przestępstw dochodziło na terenie całego kraju, a w szczególności na terenie województwa pomorskiego. Skutkiem tych działań było przejmowanie lokali przez sprawców. 

Z uwagi na zawiły charakter postępowania, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, w maju 2016 roku powołał specjalną grupę policjantów różnych wydziałów specjalizujących się w zwalczaniu tego typu przestępczości. 

Pod koniec maja 2017 roku, na terenie Trójmiasta zatrzymano 15 osób (zarówno pożyczkodawców, jak i pośredników) uczestniczących w całym procederze. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie im zarzutów min. działania w zorganizowanej grupie przestępczej. 

Szeroko zakrojone czynności pozwoliły na zebranie materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie rzeczywistej roli notariuszy w całym procederze.

Funkcjonariusze na terenie Trójmiasta i okolicznych miejscowości przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych notariuszy. W toku czynności zabezpieczono szereg przedmiotów takich jak: komputery, nośniki pamięci, dokumentację bankowa, akty notarialne oraz umowy pożyczek i inne dokumenty, które mogą stanowić dowód popełnienia przestępstwa. Całość zostanie niezwłocznie poddana analizie i przekazana do dalszych badań biegłym sądowym.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie wszystkim zatrzymanym łącznie 120 zarzutów przekroczenia uprawnień w związku z pełnioną funkcją w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz pomocnictwa innym osobom do doprowadzenia kilkuset pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem w postaci nieruchomości. 

Sprawa ma charakter rozwojowy. Na dalszym etapie postępowania analizie poddane zostanie dalsze kilkadziesiąt aktów notarialnych, które mogą ujawnić kolejnych pokrzywdzonych przez tzw. „trójmiejską mafię mieszkaniową”. 

W chwili obecnej w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku trwają czynności z zatrzymanymi

 

 

 

 

 

 

 

 

Info/ foto / video : https://www.pomorska.policja.gov.pl

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.