Wydanie nr 188/2020, Poniedziałek 6.07.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Niegosław, Dominika, Nazaria, Dominik, Ignacja, Gotard, Agrypina, Chociebor, Zuzanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat malborski : Powstanie placówka wsparcia dla osób z autyzmem

Powiat malborski : Powstanie placówka wsparcia dla osób z autyzmem fot. pixabay.com
W Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku powstanie placówka wsparcia dziennego. W ramach jej działania dzieci i młodzież z autyzmem będzie mogła uczestniczyć w dodatkowych zajęciach terapeutycznych. Z projektu wartego ponad pół miliona złotych skorzystają też rodzice autystycznych dzieci.

Dzięki placówce wsparcia dziennego z dodatkowych zajęć terapeutycznych skorzysta 28 osób - dzieci i młodzież z autyzmem, ale to nie jest jedyna korzyść, jaką przyniesie realizacja projektu pn. „Pomagamy na niebiesko”. W planach jest też dokształcenie rodziców w zakresie terapii i wychowania oraz doposażenie placówki w pomoce dydaktyczne. Dzięki tym ostatnim w placówce zwiększy się liczba pomocy dydaktycznych usprawniających percepcję wzrokową, słuchową i dotykową, motorykę, umiejętności matematyczne, logopedyczne itp.

 

Placówka wsparcia dziennego zostanie utworzona w strukturach Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku (SORW).

 

Założenia i zakres projektu odpowiadają zdiagnozowanym potrzebom dzieci dotkniętych autyzmem, który w ocenie ekspertów jest obecnie jednym z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych - mówi Małgorzata Badziong, główny specjalista w Wydziale Rozwoju Powiatu, Infrastruktury i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Malborku. - Terapia  tych dzieci powinna być intensywna, systematyczna i dostosowana do ich indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Działania w ramach projektu pozwolą na zwiększenie liczby zajęć terapeutycznych, konsultacji specjalistów oraz dodatkowe wsparcie rodziców.

 

Realizacja projektu „Pomagamy na niebiesko” rozpocznie się w czerwcu dzięki partnerstwu Malborskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Powiatu Malborskiego oraz SORW.

 

Projekt ten jest spójnym uzupełnieniem dotychczas podejmowanych w powiecie działań podnoszących jakość edukacji specjalnej - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. - Starostwo Powiatowe jest organem prowadzącym dla Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem i jego działalność, wsparcie dla nauczycieli, terapeutów, rodziców i przede wszystkim osób autystycznych była zawsze traktowana przeze mnie priorytetowo. Gdy nadarzyła się możliwość pozyskania pieniędzy na zajęcia dodatkowe, a także na dokształcenie rodziców i doposażenie placówki, nie mieliśmy wątpliwości, że należy sięgnąć po te środki.

 

Projekt pn. „Pomagamy na niebiesko” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 6.2.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 542 525,39 zł, w tym 95 procent stanowi dofinansowanie w kwocie 515 399,12 zł.

 

 

 

 

 

 

 

Informacja Prasowa Powiatu Malborskiego

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.