Wydanie nr 196/2020, Wtorek 14.07.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Marcelin, Ulryk, Kamil, Tuskana, Franciszek, Dobrogost, Kosma, Marceli, Izabela, Damian, Angelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych fot. pixabay.com
5 maja obchodzimy corocznie w Europie dzień godności osób niepełnosprawnych. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej na świecie jest ok. 650 mln osób z niepełnosprawnością.

Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia. O równych prawach stanowi Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych.

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych i protokół fakultatywny do niej zostały przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 13 grudnia 2006 r., na mocy rezolucji nr 61/106.

Konwencja i protokół zostały otwarte do podpisu 30 marca 2007 r. dla państw oraz dla organizacji integracji regionalnej. Tego dnia konwencję podpisało 81 państw, w tym Polska. Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych weszła w życie 3 maja 2008 roku, tj. trzydziestego dnia od złożenia dwudziestego dokumentu ratyfikacyjnego.

W tym dniu obchodzony jest również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Podwójne święto powinno być okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i pokazania barier z którymi wciąż się borykają.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Info : wikimedia.org/ https://www.mpips.gov.pl/ http://www.unic.un.org.pl/niepelnosprawni.pl

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.