Wydanie nr 192/2020, Piątek 10.07.2020
imieniny: pokaż (14 imiona)Filip, Aniela, Samson, Zacheusz, Witołd, Amalberga, Sylwan, Witalis, January, Aleksander, Rufina, Rzędziwoj, Engelbert, Askaniusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Fantastyczny występ Pauliny Cierpiałowskiej w Zabierzowie.

Fantastyczny występ Pauliny Cierpiałowskiej w Zabierzowie. fot. MAL WOPR
Nasza malborska pływaczka znakomicie zaprezentowała się w ostatnich zawodach w Zabierzowie. Poniżej możecie się zapoznać ze szczegółami je występu, przesłanymi nam przez MAL WOPR.

Cel wyjazdu najlepszej pływaczki MAL WOPR Pauliny Cierpiałowskiej do odległego Zabierzowa k.   Krakowa   był   jeden.   Spotkać   się   w   bezpośredniej   rywalizacji   z   najlepszymi   trzynastoletnimi pływaczkami   w   Polsce.   Ogólnopolskie   Zawody   Pływackie   o   Puchar   Rycerza   Kmity   to   zawody skierowane do bardzo szerokiej grupy zawodników trenujących pływanie. Jako jedne z nielicznych w naszym kraju, rozgrywane są niezwykle emocjonującym systemem eliminacji i finałów. Na liście startowej zabierzowskich zmagań znalazło się 347 pływaków z  44 klubów z całego kraju. Znakomita atmosfera, wysoki poziom sportowy, okazałe medale oraz liczne nagrody dodatkowe stawiają te zawody wśród najchętniej wybieranych przez trenerów i zawodników imprez w Polsce. Także i w tym roku zawody miały bardzo ciekawą formułę. W piątek, podczas pierwszego dnia zawodów mogli się wykazać długodystansowcy.  Malborska pływaczka została  tego dnia zgłoszona  przez trenerki do jednego, ale za to wymagającego startu na 400m stylem dowolnym. Wymagającego, bowiem celem wyścigu było uzyskanie kolejnego rekordu życiowego, będącego równocześnie rekordem okręgu. Cel był o tyle trudny, że ostatni start Pauli na tym dystansie był niespełna miesiąc temu i zaowocował fenomenalnym wynikiem zarówno czasowym, jak i punktowym. Nasza zawodniczka podeszła do startu jednak bardzo zmotywowana i płynąc bardzo mocno od startu do samej mety, ściany pływalni dotknęła po upływie 4:26,73s. Jest to nie tylko najlepszy wynik życiowy Pauliny, ale także najlepszy wynik w Polsce oraz czas, który daje Paulinie najwyższy wynik punktowy FINA w karierze. Nasza zawodniczka zbliża się coraz bardziej do granicy 700pkt, która wyznacza najwyższy poziom krajowego pływania, nawet w kategorii seniorów. Do tej granicy brakuje już tylko 21pkt.

Podczas   drugiego   i      trzeciego   dnia   zawodów   organizatorzy   podzielili   starty   na poranne eliminacje   i popołudniowe   finały.   Wszystko   po to,  aby   zawody   nabrały   rozpędu   i atrakcyjności. Zawodnicy startowali na   dystansach średnich i krótkich w podziale na kategorie wiekowe. Prawdziwą wisienką na torcie były jednak wyścigi memoriałowe o Puchar Rycerza Kmity na dystansach 100m- mały memoriał i 200m stylem motylkowym- duży memoriał kobiet i      mężczyzn. Malborska pływaczka miała jasno sprecyzowane plany startowe. Maksymalne oszczędzanie sił w bloku eliminacyjnym, by w finałach osiągnąć maksimum aktualnych możliwości. Cel, jak zawsze w przypadku tak niezwykle poukładanej zawodniczki, jaką jest Paulina został osiągnięty w 100%. Do finałów na dystansach 100m stylem   motylkowym,   100m   stylem   zmiennym   oraz   50m   stylem   dowolnym   dostała   się   bez najmniejszych problemów, z bardzo spokojną kontrolą zarówno czasów, jak i rywalek. A drugiego dnia zawodów miała już kogo kontrolować. W konkurencjach sprinterskich Paulina spotkała się po raz trzeci w bezpośredniej rywalizacji z doskonałą zawodniczką z Chrzanowa, Wiktorią Ziober. W dwóch dotychczasowych zmaganiach dziewczęta podzieliły się wygranymi. Tu jednak stawka zawodów była znacznie wyższa i bardziej prestiżowa. Obie przyjechały po to, by wygrać całą listę nagród i tytułów w konkurencji memoriałowej na 100m stylem motylkowym. W trakcie eliminacji okazało się także, że zabierzowskie zawody zgromadziły na starcie inne, równie doskonałe zawodniczki. Do finałów na 50m stylem dowolnym z pierwszym czasem dostała się zawodniczka z Łodzi Małgorzata Karbownik, a druga była koleżanka   klubowa   Wiktorii,   Justyna   Poznańska.   Rywalizacja   zapowiadała   się   więc   bardzo emocjonująco. ​

Znaczenie pierwszego południowego finału w sprincie stylem dowolnym było dla Pauliny jasne. To od niego zależało bardzo wiele. Żeby zachować czystą i pewną głowę na pozostałe starty, Paula musiała wygrać i pokazać swoje przygotowanie z jak najlepszej strony. Nie zawiodła. Popłynęła jak natchniona o 0,2s wygrywając z doskonale predestynowaną pływaczką z Łodzi. Niespełna 15 minut Paula późnej stała już na starcie drugiego finału na 100m stylem zmiennym. Wyścig z Wiktorią Ziober, legitymującą się najlepszym tego rocznym wynikiem w tej konkurencji, przysporzył wszystkim wielu emocji. Dziewczyny walczyły o każdy centymetr przewagi, raz po raz oddając i wyrywając sobie prowadzenie aż do samej ściany, którą ostatecznie dotknęły równocześnie. Wyścig o 0,01s wygrała Wiktoria, wetując sobie tym samym przegraną z Pauliną z tą samą różnicą czasową ubiegłoroczną rywalizację na 100m stylem motylkowym w Warszawie. Paula, jak przystało na prawdziwą bohaterkę, pogratulowała  niezwykle  sympatycznej pływaczce z Chrzanowa i cieszyła się z nowego rekordu życiowego, a także nowego rekordu okręgu pomorskiego. Ostatni sobotni start Pauli był już tylko postawieniem  przysłowiowej   kropki  nad  i,  bowiem   zadaniem  na  200m   stylem  dowolnym  było wyłącznie zwycięstwo z oszczędzaniem sił na niedzielny, najważniejszy start na 100m motylkiem. Zadanie zostało zaliczone i drugi dzień zawodów Paulina kończyła z dorobkiem 3 złotych i 1 srebrnego medalu.

 Od niedzielnego poranka wszyscy czekali już tylko na jedną jedyną konkurencję. Finałowy wyścig memoriałowy miał odbyć się po południu. W międzyczasie malborska pływaczka zaliczyła eliminacje na 100m stylem dowolnym, ustalając uprzednio z trenerką, że popłynie o 3s słabiej od swojego   rekordu   życiowego,   co   też   uczyniła,   bez   problemu  kwalifikując   się   do  finału.   Oprawa wyścigów finałowych Małego i Dużego Memoriału Rycerza Kmity mogła bez problemu konkurować z finałami   Mistrzostw   Polski.   Każda   z   zawodniczek   była   prezentowana   indywidualnie   przy akompaniamencie podniosłej muzyki i gromkich braw licznie zgromadzonej publiczności. Oczekiwania były ogromne. Warto dodać, że w tych właśnie konkurencjach przewidziane były nagrody finansowe pierwszych   trzech   zawodników,   a   także   bonus   za   poprawienie   dotychczasowych   rekordów memoriałowych.  Paulina Cierpiałowska w najważniejszym wyścigu całych zawodów wspięła się na wyżyny swojego kunsztu pływackiego. Już po 50m wiadomo było kto będzie zwyciężczynią, kwestią niewiadomą był tylko czas, jaki wyświetli się na tablicy z wynikami. Ostatecznie nasza mistrzyni pokonała dystans 100m stylem motylkowym w czasie 1:03,96s. Czas ten okazał się być nie tylko nowym rekordem okręgu pomorskiego w kategorii 13 i 14, a także 15 - latek! Do rekordu Polski 13 latek   na   tym   dystansie   zabrakło   niespełna   0,15s...   Dodatkowo   Paulina   wywalczyła   przepiękną statuetkę z podobizną patrona Rycerza Kmity dedykowaną tej konkurencji, no i oczywiście o blisko 3s poprawiła dotychczasowy rekord memoriału. Radości i gratulacji nie było końca. Warto tu podkreślić ogromną życzliwość i sympatię, jaką zarówno zawodniczka, jak i trenerka z Malborka doświadczyły na zabierzowskich zawodach. Na koniec trzydniowych, bardzo emocjonujących zmagań Paulina dorzuciła  do swoich zdobyczy piąty złoty medal, wygrywając konkurencję 100m stylem dowolnym, gdzie jako jedyna z wszystkich dziewcząt na zawodach zaliczyła na tym dystansie czas poniżej minuty (59,43s).

W Zabierzowie Paulina zdobyła wszystko, co mogła zdobyć. Medale, tytuły, nagrody rzeczowe i finansowe, ale przede wszystkim pewność i wiarę we własne umiejętności i przygotowanie. Jest to o tyle istotne, że już za nieco ponad miesiąc nasi fantastyczni młodzicy wyjeżdżają do Gorzowa na Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, które są odpowiednikiem Mistrzostw Polski dla tej kategorii wiekowej. Dziękując organizatorom za imponująco przygotowane i przeprowadzone zawody w Zabierzowie, czekamy na kolejne sukcesy naszej fenomenalnej zawodniczki.

Michał Kruczkowski
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wodne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.