Wydanie nr 193/2020, Sobota 11.07.2020
imieniny: pokaż (14 imiona)Benedykt, Pius, Pelagia, Siepraw, Olga, Wyszesława, Kalina, Placyd, Sawin, Cyrus, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Staw stawia na turystykę rowerową

Nowy Staw stawia na turystykę rowerową fot. JS PR&Media;
Urząd Miejski w Nowym Stawie rozpoczyna starania o kolejne środki unijne na realizację inwestycji rowerowych. Pierwsze zadanie będzie polegało m.in. na budowie trasy, która połączy gminę Nowy Staw z powiatem nowodworskim. W ramach drugiego przedsięwzięcia planowana jest budowa infrastruktury rowerowej na skwerze między ulicami Mickiewicza i Matejki.

Trwa warta blisko 3,7 mln zł budowa ścieżki rowerowej, która połączy Nowy Staw z Malborkiem, ale burmistrz Nowego Stawu zapowiada kolejne inwestycje poprawiające dostępność komunikacyjną użytkownikom jednośladów. Trwa przygotowywanie wniosku do Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020, w ramach którego planowana jest ścieżka w drugim kierunku: do granicy z gminą Nowy Dwór Gdański.

                                                                       

Na rozbudowę infrastruktury rowerowej od dawna kładziemy duży nacisk, bo widzimy, że turystyka rowerowa dynamicznie się rozwija i chcemy by gmina Nowy Staw była ważnym punktem na turystycznej mapie - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Trwająca budowa ścieżki z Nowego Stawu do Kościeleczek przez Laski i Tralewo jest ważnym etapem tych działań. Patrzymy już jednak w przyszłość i planujemy budowę ścieżki także w stronę powiatu nowodworskiego. Gmina Nowy Staw klamrą, która w niedalekiej przyszłości połączy ścieżki z Malborka i Nowego Dworu Gdańskiego, a docelowo także z tymi na terenach nadmorskich.

 

Burmistrz Nowego Stawu zawarł już porozumienie z władzami gminy Nowy Dwór Gdański, gminy Ostaszewo, gminy Cedry Wielkie oraz rosyjskim miastem Swietłyj w Obwodzie Kalininigradzkim w sprawie złożenia wspólnego projektu pn. „Rozwój transgranicznej oferty turystycznej Żuław i miasta Swietłyj poprzez wzrost znaczenia dziedzictwa historycznego”.

 

W ramach tego projektu planujemy budowę ścieżki rowerowej o długości 3,5 kilometra na odcinku Nowy Staw-Mirowo-Tuja, do granicy z gminą Nowy Dwór Gdański - wyjaśnia Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie. - Nasza ścieżka będzie połączona z odcinkiem trasy rowerowej, którą w ramach tego projektu ma zbudować nasz partner. Planujemy także budowę wiaty rowerowej z małą architekturą i stojakami rowerowymi w miejscowości Mirowo. Weźmiemy też udział we wspólnej promocji tras rowerowych, które partnerzy zbudują w ramach tego projektu. Termin realizacji inwestycji planowany jest na lata 2019-2020.

 

To nie koniec zamierzeń, które poprawią miłośnikom jednośladów komfort poruszania się po Żuławach. Z innego projektu planowana jest adaptacja terenu zielonego między ulicami Mickiewicza i Matejki w Nowym Stawie na bazę wypoczynkową i wypadową dla rowerzystów. W tym miejscu planowana jest infrastruktura z wiatą, stojakami na rowery i małą architekturą, które pozwolą rowerzystom zatrzymać się w Nowym Stawie, zwiedzić miasto i odpocząć przed dalszą podróżą. Dodatkowo wykonane zostanie oznakowanie trasy rowerowej. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 300 tys. zł.

 

Te inwestycje planowane są w ramach projektu „Rowerem bez granic - rozwój turystyki w obszarze transgranicznym w oparciu o turystykę aktywną w tym turystykę rowerową”. Nowostawski samorząd będzie aplikował o dofinansowanie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020. Partnerami po stronie polskiej są: samorząd województwa pomorskiego, gmina Stare Pole i gmina Stegna. Po stronie rosyjskiej: Centrum Informacji Turystycznej w Kaliningradzie oraz Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.

 

 

 

 

 

 

 

Informacja Prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie

foto. JS PR&Media

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.