Wydanie nr 192/2020, Piątek 10.07.2020
imieniny: pokaż (14 imiona)Filip, Aniela, Samson, Zacheusz, Witołd, Amalberga, Sylwan, Witalis, January, Aleksander, Rufina, Rzędziwoj, Engelbert, Askaniusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Nowy Staw : Inwestycje we wsi Lipinka - 22.02.2018

Gmina Nowy Staw : Inwestycje we wsi Lipinka - 22.02.2018 fot. UM Nowy Staw
Budowa remizy, stworzenie terenu rekreacyjnego oraz boiska sportowego - takie cele postawił przed sobą nowostawski samorząd, planując zagospodarowanie wsi Lipinka. Dwie pierwsze inwestycje są już w trakcie realizacji.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lipince ma wielką szansę przystąpienia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego koordynowanego przez Państwową Straż Pożarną. W tym tygodniu doszło do podpisania porozumienia w tej sprawie przez komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Malborku bryg. Mariusza Dzieciątka, burmistrza Nowego Stawu Jerzego Szałacha oraz prezesa OSP Lipinka Jana Stasiaka. Rozmowy na ten temat są możliwe dzięki trwającej właśnie budowie remizy strażackiej finansowanej z budżetu nowostawskiego samorządu.
 

Ta inwestycja jest jak najbardziej niezbędna - mówi Jan Stasiak, prezes OSP Lipinka. - Dotychczas dzierżawiliśmy garaż od prywatnej osoby, by móc przechowywać nasz sprzęt. Niedługo będziemy mieli swoje własne miejsce. To jak przesiąść się z malucha do mercedesa. Bez własnej bazy nie mogliśmy starać się o dotacje na doposażenie naszej jednostki, teraz to się zmieni. To bardzo ważne dla przyszłości druhów z Lipinki. Mamy młodzieżową drużynę strażacką, wychowujemy narybek. Ta inwestycja jest bardzo ważna dla naszej wsi.
 

Na ukończeniu jest budowa dwustanowiskowego garażu, placu manewrowego i dojazdu do remizy od strony drogi powiatowej.
 

Drugą ważną dla Lipinki inwestycją jest budowa terenu rekreacyjnego z placem zabaw, urządzeniami siłowni plenerowej, małą architekturą, nasadzeniami niskiej zieleni, oświetleniem i ogrodzeniem całego terenu. Te zadania są realizowane w ramach projektu pn. „Zagospodarowanie terenu na cele rekreacyjne przy świetlicy wiejskiej w miejscowości Lipinka w gminie Nowy Staw” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, inicjatywa LEADER.
 

- Na ten projekt otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 63,63 procent kosztów kwalifikowalnych - mówi Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie. - Celem tego zadania jest udostępnienie mieszkańcom wsi oraz turystom niekomercyjnej infrastruktury rekreacyjnej, podnoszącej atrakcyjność obszaru Żuławskiej Lokalnej Grupy Działania. Pozyskane przez Urząd Miejski dofinansowanie wynosi 122 224 zł.
W Lipince planowana jest także budowa boiska sportowego. 
Na realizację tego zadania szukamy finansowania zewnętrznego - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Robimy wszystko, by w kompleksowy sposób zagospodarować centrum Lipinki, by w jednym miejscu mogli się spotykać wszyscy mieszkańcy. Istniejąca już we wsi świetlica, nowa remiza i teren rekreacyjny będą miejscami, które jeszcze bardziej zintegrują mieszkańców Lipinki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Info i foto : UM Nowy Staw

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
mieszkaniec
mieszkaniec 24.02.2018, 07:19
Panie Szałach w końcu doczekamy się jakiś inwestycji po tylu latach.Mam dziwne wrażenie że zbliżają się wybory a Lipinka jest jedną z większych miejscowości w gminie:)Już to przerabialiśmy kiedyś oby było inaczej.:)