Wydanie nr 191/2020, Czwartek 9.07.2020
imieniny: pokaż (22 imiona)Lukrecja, Zenona, Sylwia, Anatola, Adolfina, Anatolia, Weronika, Ludwika, Patrycjusz, Róża, Zenon, Florianna, Floriana, Hieronim, Mikołaj, Lucja, Teodoryk, Antoni, Kornel, Korneli, Korneliusz, Barbara
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy kredyty podrożeją?

Czy kredyty podrożeją? fot. Czy kredyty podrożeją?
Czy w przeciągu najbliższych miesięcy możemy spodziewać się podwyżek kosztów kredytów mieszkaniowych i gotówkowych? Warto wziąć to pod uwagę, zanim podejmie się decyzję o zaciągnięciu zobowiązania, bo może się okazać, że w ciągu pół roku raty się zwiększą.

Co ze stopami procentowymi?

Kredytobiorcy na razie mogą odetchnąć ze spokojem. Stopy procentowe, które bezpośrednio odpowiadają za wysokość rat, pozostaną jeszcze na rekordowo niskim poziomie. Jednak jak długo to potrwa i kiedy możemy spodziewać się zmiany?

Jak na razie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie przewiduje podniesienia stóp procentowych. Według RPP i prezesa NBP Adama Glapińskiego nie ma jeszcze wystarczająco twardych danych, aby podjąć taką decyzję. Dodatkowo eksperci uspokajają kredytobiorców prognozując, że podniesienie stóp procentowych może nastąpić najwcześniej w połowie przyszłego roku, a nawet pod jego koniec. Z drugiej jednak strony nie powinno to uśpić czujności osób planujących kredyt. Oprocentowanie może wzrosnąć wcześniej, niezależnie od oficjalnej stopy procentowej NBP.

Stopy procentowe decydują o wysokości raty głównie kredytów hipotecznych, mają także wpływ na niektóre pożyczki gotówkowe. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Jak mówi Marta Kliś z serwisu Hipoteki.net : Podwyżka marży kredytów hipotecznych ma miejsce cały czas. Banki przerzucają na klientów koszty wprowadzenia ustawy kredytowej. Podwyżki na razie nie są znaczne, ale stałe. To już druga podwyżka marż kredytów hipotecznych w ciągu ostatnich dwóch lat - pierwszą wywołało wprowadzenie podatku bankowego. Marża przekłada się bezpośrednio na wysokość rat.

Dlaczego kredyty mogą szybciej podrożeć?

Ekonomiści wskazują, że zachowawcza polityka monetarna NBP staje się coraz mniej uzasadniona z perspektywy sytuacji gospodarczej. Wskazują m.in. na postępujący wzrost wynagrodzeń, wysoką dynamikę PKB czy w końcu nadal rosnącą inflację. To ze względu na te czynniki należy przewidywać, że wzrośnie też stawka WIBOR. A jest on odpowiedzialny za wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym. Co tym samym może oznaczać, że kredyty podrożeją bez względu na dotychczasową decyzję RPP.

O ile podrożeją kredyty?

Szacuje się, że Polacy, dzięki rekordowo niskim stopom procentowym, zaoszczędzili na kredytach mieszkaniowych około 7,6 mld rocznie. Według obliczeń analityków, podniesienie stopy procentowej o 0,25 pkt. proc. oznacza wzrost raty o około 45 zł (15 zł na każde 100 tys. zł pożyczone na 30 lat). Przy podwyżkach łącznie o 1 pkt. proc. modelowa rata rośnie do poziomu 1690 zł (o 12%), a przy dwukrotnie mocniejszych podwyżkach do 1882 zł miesięcznie (o 25%). Gdyby stopy procentowe wróciły do poziomu z roku 2012 (czyli do 4,75 pkt. proc.) to rata rośnie do 2135 zł miesięcznie. Czyli jest o 42 % wyższa niż obecnie.

Oczywiście taki scenariusz jest dziś mało prawdopodobny. Żeby raty miały kosztować o 40% więcej niż obecnie, inflacja musiałaby być na poziomie co najmniej 4-5%. Prawdopodobieństwo, że do tego dojdzie jest niewielkie.

Planując wybór kredytu warto korzystać z porównywarek, by uniknąć najdroższych rozwiązań, jak ranking kredytów na stronie https://gotowkowe.net/.

Jak przygotować się na podwyżkę rat kredytu?

Łagodna polityka monetarna RPP pozwala przygotować się kredytobiorcom na przyszły rok. Według ekonomistów podniesienie stóp procentowych jest w przeciągu kilkunastu miesięcy nie do uniknięcia. Warto pamiętać, że prognozowane zmiany nie tylko oznaczają podrożenie kredytów, ale i większe oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Chcąc wykorzystać ten czas na oszczędzanie możemy skorzystać z rankingu lokat Extralokaty.pl. Zaczynając odkładać już dziś przygotujesz się na przyszłe wyższe raty kredytu..

Czy kredyty podrożeją?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.