Wydanie nr 188/2020, Poniedziałek 6.07.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Niegosław, Dominika, Nazaria, Dominik, Ignacja, Gotard, Agrypina, Chociebor, Zuzanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Tureckie Pamukkale, czyli wapienny cud natury

Tureckie Pamukkale, czyli wapienny cud natury fot. Tureckie Pamukkale, czyli wapienny cud natury
Odwiedzenie Pamukkale jest niemalże obowiązkiem dla wielu osób spędzających urlop w Turcji. Czym są Pamukkale? Dlaczego są tak chętnie podziwiane przez ludzi z całego świata?

Pamukkale – co znaczy nazwa?

Pamukkale w języku tureckim oznaczają Bawełniany Zamek. Określenie to jest nieprzypadkowe, gdyż wapienne tarasy przypominają ogromne plantacje bawełny. Porównanie jest tym bardziej trafne, że Turcja jest producentem tej rośliny, a jej uprawy znajdują się w pobliżu wapiennych tarasów. W sezonie zbiorów plantacje pokrywają się puszystymi, białymi kłębuszkami.

Jak powstały wapienne tarasy?

Pamukkale powstały z wapiennych osadów, zwanych trawertynem. Porowata skała osadowa z kalcytu i aragnoitu stanowi odmianę tak zwanej martwicy wapiennej. Tworzy się w skutek ubytku dwutlenku węgla, gdy wody podziemne wypływają na powierzchnię. Ciśnienie wody spada gwałtownie, a z roztworu wytrąca się węglan wapnia. Dodatkowo w trawertynie można zauważyć szczątki zwierząt i roślin.

Wapienne tarasy są w pełni naturalnym tworem – do ich powstania przyczyniło się 17 źródeł termalnych. Wypływająca z nich woda ma temperaturę od 35 do niemalże 100 stopni Celsjusza, dzięki czemu Pamukkale zachwycają niesamowitym wyglądem nawet w zimie. Woda spływa z tarasów po zboczu góry Cökelez, wypełniając niecki nieprzerwanie od 14 tysięcy lat. Obecnie Pamukkale są wysokie na 160 m, a osady wapienne pokrywają obszar o długości 2700 m i szerokości 600 m.

 

Pamukkale zapraszają również w zimie

W okresie letnim Pamukkale są tłumnie odwiedzane przez tysiące turystów, jednak zimą słynna atrakcja pustoszeje. Duży wpływ ma na to mniej sprzyjająca pogoda i konieczność chodzenia boso po zimnym podłożu, jednak możliwość rozgrzania stóp w wodach termalnych i wspaniałe widoki rekompensują niedogodności. Jeżeli chce się zwiedzić wapienne tarasy w listopadzie lub grudniu nie ma ku temu przeszkód – wystarczy skorzystać z oferty Turcja last minute. W ramach wycieczek all inclusive można spędzić w Turcji tydzień za mniej niż 1000 złotych od osoby, uwzględniając koszt wycieczki do Pamukkale i zakupu wizy turystycznej.

Jeśli woli się wypoczynek i zwiedzanie w cieplejszych miesiącach, oferta Turcja wakacje na kolejny rok jest dostępna w sprzedaży już od września roku poprzedzającego termin realizacji wycieczki. W ofercie first minute można skorzystać z szeregu opcji dodatkowych i udogodnień, dlatego warto zdecydować się na wczesną rezerwację – zwłaszcza, że istnieje możliwość późniejszej, bezpłatnej zmiany terminu wyjazdu.

Tureckie Pamukkale, czyli wapienny cud natury
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.