Wydanie nr 110/2024, Piątek 19.04.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy

Dziewięć medali i dwa Rekordy Okręgu malborskiego klubu MAL WOPR w Lęborku - 04.11.2017

Dziewięć medali i dwa Rekordy Okręgu malborskiego klubu MAL WOPR w… fot. 82-200.pl/MAL WOPR Malbork
Aż 463 zawodników z 15 klubów wzięło udział w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich Meyn w Lęborku. W gronie startujących zawodników nie zabrakło też 35 pływaków malborskiego WOPR

Zawody składały się z dwóch bloków. Przed południem startowali zawodnicy z roczników 2006-2008, zaś po południu na słupkach startowych stanęli ich starsi koledzy z roczników 2002-2005.

W szeregach najmłodszych zawodników MAL WOPR swój debiut zanotowała w Lęborku trójka dziewięciolatków; Olaf Gwiazdowski, Cyprian Piróg oraz Patryk Gross. Chłopaki, mimo stresu związanego z pierwszym startem w zawodach spisali się doskonale notując swoje pierwsze rekordy życiowe i „łapiąc” bakcyla rywalizacji. W gronie najmłodszych najlepiej spośród zawodników MAL WOPR spisała się jedenastoletnia Aleksandra Ziemińska.

Ola, która zaczyna dostrzegać korelację między zaangażowaną pracą na treningach i życiówkami na zawodach, popłynęła w Lęborku rewelacyjnie, zaliczając dwa rekordy życiowe w obu swoich startach. Nasza pływaczka zdobyła też brązowy medal w wyścigu na 100m stylem zmiennym, gdzie z czasem 1:27,62s, aż o 9s poprawiła swój najlepszy dotychczasowy wynik.

Był to co prawa jedyny medal zawodników MAL WOPR w bloku przedpołudniowym ale nie można zapominać o wielu doskonałych startach naszych najmłodszych pływaków. Na wielkie wyróżnienie zasłużyła po zawodach w Lęborku dziewięcioletnia Nikola Zborowska, która zaliczyła dwie życiówki oraz pechowe czwarte miejsce w wyścigu na 50m stylem grzbietowym. Dwa rekordy życiowe będące wyznacznikiem progresu wpisali na swoje konto Daria Gorjainow, Michalina Zielska, Patryk Grapentyn, Kamil Czarnota i Jan Sasin, zaś po jednym Aleksandra Krzyżanowska, Agata Kupińska, Igor Marchlewski, Dawid Patoka, Antoni Rozalewicz, Sławomir Szpaczyński oraz Wiktor Ołdziejewski, który otarł się o podium zajmując czwartą lokatę na dystansie 50m stylem motylkowym.

Kolejny, popołudniowy blok zawodów w Lęborku przysporzył trenerce Dorocie Grzywackiej oraz licznie zgromadzonym rodzicom malborskich zawodników wielu emocji, a to za sprawą jak zwykle niezawodnej Pauliny Cierpiałowskiej. Nasza mistrzyni po raz kolejny nie dała żadnych szans rywalkom i wygrywając oba swoje wyścigi zdobyła dwa złote medale. W obu też poprawiła Rekordy Okręgu, które nawiasem mówiąc należały do niej.

Na szczególną uwagę zasługuje występ Pauli na dystansie 100m stylem zmiennym, gdzie wygrała z zawodniczkami nawet o 3 lata starszymi. Wynik jaki uzyskała, czyli 1:07,08s, jest aż o ponad 2s lepszy od dotychczasowego wyniku Pauliny, będącego rekordem okręgu i już tylko o 0,43s słabszy od najlepszego wyniku wszechczasów w tej kategorii wiekowej. Do najlepszego z kolei wyniku uzyskanego kiedykolwiek w Polsce na dystansie 50m stylem motylkowym brakuje jej 0,79s. Warto dodać, że Paulina wynikiem na 100m stylem zmiennym zdobyła największą liczbę punktów FINA spośród startujących zawodniczek, dzięki czemu mogła też cieszyć się z okazałego pucharu.

Do poziomu Pauliny dołączyła w Lęborku nasza fenomenalna żabkarka, Liliana Szpaczyńska, która poprawiając swój dotychczasowy rekord życiowy na dystansie 100m stylem klasycznym z czasem 1:25,10 zajęła upragnione pierwsze miejsce na podium. Na to miejsce i radość zapracowała swoją wielką pracą treningową.

Nie zawiodły też jak zwykle pozostałe dwie zawodniczki najlepszej sztafety w Polsce w kategorii 10 latek. Nadia Walentynowicz i Magda Mroczek dorzuciły do zdobyczy medalowych MAL WOPR po dwa medale. Fenomenalnie spisała się Nadia, która po raz kolejny poprawiła dwa rekordy życiowe; na dystansie 100m stylem grzbietowym, gdzie wywalczyła srebro oraz na 50m stylem motylkowym, w którym zajęła trzeci stopień podium.

Magdzie tym razem nie udało się co prawda poprawić wyśrubowanych rekordów życiowych ale wyniki do nich zbliżone dały jej dwa brązowe medale. Fantastycznie spisał się w Lęborku Jakub Grapentyn, który urywając prawie 3s od swojego dotychczasowego rekordu na 100m stylem dowolnym z czasem 1:06,55s zajął trzecie miejsce w bardzo silnej stawce dwunastolatków. Na wyróżnienie wśród starszych reprezentantów MAL WOPR zasługują zawodniczki, które wywalczyły dwa solidne rekordy życiowe; najstarsza zawodniczka MAL WOPR, piętnastoletnia Patrycja Górska oraz trzynastoletnia Weronika Marchlewska.

Po jednej życiówce wywieźli z Lęborka; Konrad Patoka, który zajął pechowe czwarte miejsce na dystansie 50m stylem motylkowym oraz Anna Włodarczyk, Martyna Ziemińska, Mikołaj Szraga, Jan Grochecki, Nikodem Hermanowicz i Maciej Kowalski.

Zawodnicy MAL WOPR zajęli w klasyfikacji medalowej doskonałe 6 miejsce na, przypomnijmy, 15 startujących klubów. Malborczycy nie mają jednak czasu na świętowanie i odpoczynek. Już za dwa tygodnie kolejne zawody, tym razem w Kościerzynie. Docelowo malborscy pływacy przygotowują się do najważniejszych zawodów w pierwszym makrocyklu czyli Mistrzostw Województwa Pomorskiego, które odbędą się w połowie grudnia.

Informacja i zdjęcia: MAL WOPR Malbork/ 82-200.pl