Wydanie nr 224/2020, Wtorek 11.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Lukrecja, Herman, Włodzimierz, Tyburcja, Zuzanna, Ligia, Aleksander
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Biedronki, które gryzą i wywołują alergię! Gdy będziesz mieć je w domu usuń je jak najszybciej - 17.10.2017

Biedronki, które gryzą i wywołują alergię! Gdy będziesz mieć je w domu usuń je jak najszybciej - 17.10.2017 fot. pixabay
Wdzierają się do mieszkań, domów, budynków biurowych i co gorsza - boleśnie gryzą.

Do naszej redakcji zgłosiła się jedna z mieszkanek Malborka twierdząc, że do jej mieszkania przedarła się "biedronka", lecz nie zachowywała ani nie wyglądała jak ta nasza.


Biedronki, to jedne z nielicznych owadów, które większej części społeczeństwa kojarzą się raczej pozytywnie.  Każdy z nas pamięta rymowankę z dzieciństwa ”Biedroneczko leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba”. Gdy biedronki pojawią się w naszym domu zazwyczaj nie sieje to wśród nas paniki, są to goście, których nie staramy usunąć się za wszelką cenę. Uważamy je raczej za niegroźne i chętnie witamy w naszym ogrodzie bo pomagają nam się uporać choćby ze mszycami.


Tak, ale to było zanim do naszego kraju dotarła biedronka azjatycka. Teraz bowiem, w naszej świadomości musimy mieć również na uwadze fakt, że nie każda biedronka to poczciwa, „boża krówka.”

To gatunek podobny do naszych rodzimych  biedronek, nazywany  również biedronką arlekinową. W rzeczywistości jednak zachowuje się zupełnie inaczej - jest bardziej agresywna i ekspansywna od rodzimych gatunków. 

 


Od początku października azjatyckie biedronki szukają miejsc do zimowania i chętnie przedostają się do mieszkań - bytuje w okolicy okien, chowa się za kaloryferami...itp. Gdy ją zobaczymy, lepiej się jej pozbyć. Ich ugryzienia mogą wywołać reakcje alergiczne skóry i dróg oddechowych. Chrząszcze te mogą być prawdziwą plagą w twoim domu ponieważ rozmnażają się w błyskawicznym tempie. 

Nie pozwólmy dziecku się z nią bawić! Należy je po prostu wynieść z domu na dwór. Pamiętajmy, iż najlepiej jest to robić w rękawicach ochronnych aby ograniczyć kontakt ze skórą i oczami. Najbezpieczniej owady te wciągnąć odkurzaczem do worka i wyrzucić do kosza, rozgniecione zaś pozostawiają trudne do zmycia plamy oraz nieprzyjemną woń.

Do ugryzień najczęściej dochodzi jesienią, kiedy biedronki gromadnie szukają miejsca schronienia. Ich ukąszenie jest bolesne.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.