Wydanie nr 189/2020, Wtorek 7.07.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Benedykt, Pompejusz, Sędzisława, German, Antoni, Cyryl, Wilibald, Metody, Estera
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Praca w Niemczech

Praca w Niemczech fot. Praca w Niemczech
Praca za granicą stała się w ostatnich latach powszechna, warto jednak przed wyjazdem poważnie zastanowić się, który kraj oferuje najlepsze dla nas warunki zatrudnienia. W czołówce niemal z pewnością znajdzie się nasz zachodni sąsiad.

Czas na Niemcy!

Coraz większa liczba Polaków wybiera oferty niemieckich pracodawców. Jest to w pełni zrozumiałe. Niemiecka gospodarka jest prężna, dynamiczna i stanowi siłę napędową całej Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do niektórych krajów sąsiednich - jak Polska, Czechy czy Francja - notuje stały wzrost i analitycy gospodarczy nie przewidują w najbliższym czasie zmiany tej tendencji. Obok Polski i Wielkiej Brytanii jest to kraj z największą liczbą pracowników w Europejskim Obszarze Ekonomicznym, zatrudnionych na umowach za minimalną stawkę. Należy jednak pamiętać o tym, że płaca minimalna w Niemczech jest prawie trzy razy wyższa niż w Polsce, a koszty utrzymania pozostają na rozsądnym poziomie. Obecnie u naszych zachodnich sąsiadów podstawowa stawka brutto wynosi €8,84, a w Polsce €3. Natomiast zabezpieczenia socjalne i warunki pracy stanowią duży atut niemieckiego rynku pracy, zwłaszcza w porównaniu do Polski. Także decyzja o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a co za tym idzie - osłabienie wartości funta szterlinga w stosunku do euro sprawia, że Niemcy wydają się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy bądź prowadzenia działalności gospodarczej.

Bez wątpienia dużą liczbę Polaków interesuje praca w Niemczech ze względu na bliskie położenie geograficzne tego kraju.

Ciągle rosnące zatrudnienie zaledwie wystarcza na zaspokojenie potrzeb niemieckiej gospodarki, tamtejszy rynek pracy jest więc bardzo chłonny i otwarty na pracowników z zagranicy. Ma to także duży wpływ na pro-imigracyjną politykę Berlina, z której korzystają nie tylko bliskowschodni uchodźcy, ale także pracownicy z innych krajów Unii Europejskiej, zatrudniani na niemieckich umowach.

Praca w Niemczech dla każdego

Niemcy starają się zachęcać polskich pracowników do podjęcia pracy za Odrą, między innymi organizując darmowe kursy nauki języka. Taką ofertę ma dla swoich etatowców wiele niemieckich firm. Nawet z bardzo słabą znajomością języka można znaleźć pracę w charakterze pracownika magazynowego, mechanika, elektryka, spawacza czy ślusarza. Dla osób posługujących się płynnie niemieckim i posiadających odpowiednie kwalifikacje, czekają stanowiska w biurach znanych, międzynarodowych korporacji, z których prawie wszystkie mają swoje siedziby bądź przedstawicielstwa w Niemczech. Dla pracowników sezonowych jest bardzo dużo wakatów w gastronomii, hotelarstwie, agroturystyce i rolnictwie. Często pracę można także znaleźć na wielkich, międzynarodowych lotniskach jak te w Monachium czy we Frankfurcie.

Jak szukać pracy w Niemczech

Każdy, kto posiada doświadczenie w pracy za granicą, ma na to swoje sprawdzone sposoby. Często znajduje się zatrudnienie z polecenia rodziny czy znajomych, albo przez agencję pracy. Osoby poszukujące stanowiska jeszcze w Polsce mają do wyboru kontakt z pośrednikiem, bezpośredni kontakt z pracodawcą, przeglądanie ogłoszeń zamieszczanych przez lokalne urzędy pracy na stronach europejskiego portalu mobilności zawodowej - Euress, albo na stronach z ofertami pracy za granicą. Jednym z najlepszych źródeł tego typu ofert jest portal www.pracujwunii.pl, zawierający ogłoszenia z ponad 30 krajów od setek pracodawców z UE. Warto na bieżąco przeglądać bazę wolnych stanowisk, w celu znalezienia najbardziej odpowiadającego naszym kwalifikacjom. Najlepiej zapisać się do newslettera (większość stron z ogłoszeniami o pracy zapewnia taką możliwość), aby nie przegapić najlepszej oferty!

Praca w Niemczech
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.