Wydanie nr 226/2020, Czwartek 13.08.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Radomiła, Hipolit, Sekundyn, Hipolita, Kasjan, Adriana, Helena, Wojbor, Jan, Diana, Radegunda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Elbląg: Katon będzie pilnował bezpieczeństwa - 28.04.2017

  • Wydanie nr 226/2020
  • 28 kwietnia 2017, 11:10
  • KMP Elbląg
  • Na sygnale
Elbląg: Katon będzie pilnował bezpieczeństwa - 28.04.2017 fot. KMP Elbląg
Katon to owczarek niemiecki, który od wczoraj służy w elbląskiej komendzie. Jego opiekunem jest starszy sierżant Maciej Lewandowski, który ze swoim czworonożnym partnerem, ukończył specjalistyczny kurs dla przewodników psów patrolowo – tropiących w Sułkowicach. Pies w Policji jest nie tylko partnerem i przyjacielem, ale skuteczną bronią wobec przestępców.

Od grudnia ubiegłego roku w Sułkowicach, koło Warszawy, trwał kurs dla przewodników psów służbowych. Przez pięć miesięcy Maciej i Katon przygotowywali się do służby wśród ludzi. Testy przeszli znakomicie. Ale to nie takie proste… 

Zanim Policja zdecyduje się na zakup psa, zwierzę przechodzi "próby charakteru". Psy służące w Policji nie muszą mieć rodowodu, ale muszą spełniać określone kryteria. Jest to aportowanie, szukanie przedmiotu z nośnikiem zapachowym, badanie reakcji na strzał, obronę przewodnika oraz czujność i popęd do samoobrony. Jeżeli pies ma taki potencjał, to oznacza, że po odpowiedniej tresurze i szkoleniu będzie przydatny w pracy policyjnej.

Policjanci, którzy decydują się na pracę ze zwierzętami, nie mogą się ich bać, muszą być stanowczy, aby psy ich słuchały, a przede wszystkim powinni lubić psy. Tak właśnie jest w tym przypadku. Starszy sierżant Maciej Lewandowski to miłośnik zwierząt. Swoją pracę traktuje jak hobby. Nigdy nie stara się przeszkadzać swojemu podopiecznemu podczas pracy.

Stanowią zgrany duet. 2-letni Katon reaguje na każdy ruch smyczy, dlatego przewodnik jest bardzo ostrożny, a co najważniejsze wie, że pracuje z profesjonalistą. Wczoraj mieli pierwszą, wspólną służbę. Pies poznawał miasto i oswajał się z nowym domem przy ulicy Strażniczej, gdzie policyjne psiaki mają swoje lokum. Policyjny Katon to pies, który ma zdolność tropienia śladów przydatnych w poszukiwaniu osób. Będzie także zabezpieczał imprezy masowe.

Najmłodsi elblążanie będą go mogli podziwiać podczas pokazów na festynach mundurowych. 
Pies w odróżnieniu od człowieka potrafi być skoncentrowany i czujny, jakby miał oczy dookoła głowy. Jego reakcja jest natychmiastowa, a agresja - nie do zatrzymania.

Dlatego podczas służby jest nie tylko partnerem i przyjacielem funkcjonariuszy, ale przede wszystkim skuteczną bronią. Katon to ósmy pies w elbląskiej komendzie. Sześć z nich to psy patrolowo – tropiące, dwa do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych. 

Zakup psa sfinansował Starosta Elbląski w ramach funduszu wsparcia Policji.   

KMP Elbląg
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.