Wydanie nr 110/2024, Piątek 19.04.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kilkenny w Irlandii siódmym miastem partnerskim Malborka -24.02.2017

Kilkenny w Irlandii siódmym miastem partnerskim Malborka -24.02.2017 fot. 82-200.pl
Kilkenny jest już oficjalnie siódmym miastem partnerskim Malborka. Taką decyzję podjęli jednogłośnie radni na sesji Rady Miasta.

Przypieczętowaniem partnerstwa będzie uroczyste podpisanie umowy zarówno u partnerów jak i w naszym mieście. Pierwszą okazją ku temu będzie narodowe święto Irlandii czyli Dzień Świętego Patryka obchodzony 17 marca.

Do Kilkenny, poza delegacją oficjalną, pojadą również przedstawiciele Rady Gospodarczej oraz dziesięcioosobowy zespół Secret Garden Singers, który już wcześniej nawiązał kontakty z tamtejszym chórem gospel i otrzymał zaproszenie od burmistrza Patricka O'Neill. 

Podpisanie umowy w Malborku nastąpi podczas tegorocznej Majówki. Uroczystość uświetnią występy chłopięcego zespołu dziecięcego z Kilkenny, który rozpoczął współpracę ze studiem wokalnym "Balbiny" z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

W uzasadnieniu do podjętej uchwały czytamy:

Współpracę z Kilkenny zainicjował pan Piotr Rakowski - kierownik Referatu Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Dublinie, który pochodzi z Malborka. Propozycja współpracy padła już w 2014 r., jednak pierwsze kontakty zostały nawiązane w roku 2015 r.

Zarówno Ambasada RP w Dublinie jak i Ambasada Irlandii w Warszawie zapewniły swoje pełne wsparcie przy realizacji przyszłych wspólnych projektów.

Oba miasta - Malbork i Kilkenny - zostały założone w średniowieczu, oba były dawnymi stolicami państw. Pomimo tego, że różnią się architektonicznie - budowle w Malborku są z cegły, w Kilkenny z kamienia - to łączy je fakt posiadania zamku, oba mają również typowo turystyczny charakter. 

Kilkenny położone jest nad rzeką Nore na południowym wschodzie Irlandii, w hrabstwie Kilkenny i jest najlepiej zachowanym w Irlandii średniowiecznym miasteczkiem. Liczba mieszkańców w mieście i na przedmieściach wynosi ponad 22 tys. osób. W latach 1293-1408 oraz 1642-1648 w Kilkenny obradował Anglo-Normandzki parlament – Kilkenny było wtedy stolicą Konfederacji Rzymskokatolickiej oraz jednocześnie stolicą Irlandii. 

Kilkenny położone jest ok. 130 km od stolicy Irlandii Dublina. Dzięki bezpośredniemu połączeniu tanimi liniami lotniczymi z Gdańska, można się tam dostać w kilka godzin. Długość trasy samochodem z Malborka wynosi prawie 2.400 km.

Kilkenny to niezwykle atrakcyjne miasto i przepiękne okolice, słusznie nazywa się Irlandię zieloną wyspą. Z historią można się tu zetknąć niemal na każdym kroku. Przez miasto ciągną się dawne, kamienne mury obronne z licznymi wieżami i bramami. Zachowało się tu również wiele cennych zabytkowych budowli. 

Najważniejszą z nich jest zamek obronny z widokiem na most na rzece Nore.

Warto zobaczyć tu również katedrę św. Kanizjusza wybudowaną w drugiej połowie XIII wieku w miejscu dawnego opactwa, muzeum browarnictwa (Kilkenny Brewery), zbudowany w drugiej połowie XVI wieku budynek Ratusza oraz pozostałości trzech dawnych opactw (St Francis' Abbey, Black Abbey i St John's Priory). 

W Kilkenny działa bardzo duża Polonia, liczy się, że w mieście i okolicy mieszka ponad 1000 Polaków, którzy są uznawani za dobrych sąsiadów i dobrych fachowców. Są też wśród Polonii osoby, które już zaangażowały się we współpracę z Malborkiem i zadeklarowały wszelką możliwą pomoc. 

W 2016 r. odbyły się dwie wizyty, podczas których przedstawiciele poszczególnych samorządów mogli się ze sobą spotkać i wypracować wspólne płaszczyzny współpracy. Delegacja z Kilkenny gościła w naszym mieście w czerwcu podczas obchodów jubileuszu 730-lecia podpisania praw miejskich i brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej, natomiast przedstawiciele Malborka byli w Irlandii w październiku.

Podczas tego spotkania, 28 października 2016 r., burmistrz Marek Charzewski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Malborka Bożena Piątkowska podpisali list intencyjny w sprawie przystąpienia do partnerstwa miast pomiędzy obiema gminami. 

Wymiana partnerska planowana jest głównie w obszarach zarządzania miejskiego, edukacji, kultury i sportu, gospodarki, turystyki, realizacji wspólnych projektów, również tych finansowanych ze środków unijnych oraz wymiany doświadczeń między instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. 

Głównym aspektem współpracy partnerskiej jest obopólne zrozumienie, które budowane jest na bazie wymian i współpracy mieszkańców w różnym wieku i na różnych płaszczyznach.

Dzielenie się własnym doświadczeniem gwarantuje integrację europejską na poziomie porozumienia, współpracy i autentycznych związków między mieszkańcami miast.

Info : Urząd Miasta Malborka

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.