Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

2116 ofiar II Wojny Światowej. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablic na ul. Sierakowskich w Malborku - 12.09.2016

W poniedziałek na placu u zbiegu ulic Sierakowskich (dawna Solna) i Piastowskiej odsłonięto tablice upamiętniające odkrycie w Malborku masowego grobu cywilnych ofiar II wojny światowej.

Osiem lat temu, dokładnie 28 października 2008 r., w tym miejscu natrafiono na pierwsze szczątki. Jak się wkrótce okazało nie był to koniec tego tragicznego odkrycia. 16 listopada napotkano na kolejne, tym razem ich ilość przerosła najczarniejsze scenariusze. Prace przy wydobyciu wszystkich ofiar trwały do kwietnia 2009 r. Z mogiły wydobyto i ekshumowano szczątki 2116 osób, w tym 1001 kobiet, 381 mężczyzn, 377 dzieci i 375 osób, których płci i wieku nie zidentyfikowano.

Na murze umieszczono tablice z napisem w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Tekst brzmi następująco:

 

"W tym miejscu odnaleziono podczas prac budowlanych w 2008 r. miejsce pochówku 2116 osób narodowości niemieckiej, które poniosły śmierć w Malborku/Marienburg w 1945 r. Szczątki tych cywilnych ofiar II wojny światowej zostały ekshumowane i pochowane w 2009 r. na niemieckim cmentarzu wojennym w Glinnej (gm. Stare Czarnowo, woj. zachodniopomorskie)".

 

W odsłonięciu tablic uczestniczyli między innymi Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi Markus Mecel oraz p.o. dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

Tablice poświęcili ks. Józefa Pilich, proboszcz parafii pw. św Jana Chrzciciela w Malborku oraz ks. kmdr. por. Marcin Pilch, proboszcz parafii ewangelickiej.

Uroczystość uświetnił występ chóru "Lutnia" pod kierunkiem Bożeny Belcarz.

Jak powiedział burmistrz Marek Charzewski, zmarli pozostawili po sobie wiele pytań. Ich tragiczny los i okoliczności śmierci nie zostały do końca wyjaśnione. Choć są bezimienni, to krzyczą głośno: Nigdy więcej wojny! Odsłonięte tablice powinny być przestrogą dla wszystkich, którzy przemocą chcą urządzać świat, bo to prowadzi do niewyobrażalnych nieszczęść. Nieszczęść, których świadkami byli pochowani w masowym grobie w Malborku.

W 2016 roku obchodzimy 25. rocznicę podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. To doskonała okazja do debaty na temat stosunków polsko-niemieckich i na temat wspólnej przyszłości, dlatego po uroczystości odsłonięcia tablic w Szkole Łacińskiej odbyło się również forum dyskusyjne z udziałem wszystkich gości i mieszkańców.

 

Opis: 82-200.pl

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.