Wydanie nr 157/2020, Piątek 5.06.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Walter, Waleria, Dobrociech, Bonifacy, Nikanor, Igor, Hildebrand, Hildebranda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Tragiczny bilans wypoczynku nad wodą. W Borzestowie utonął 34-letni mieszkaniec powiatu malborskiego. Policja apeluje o rozwagę - 09.08.2016

  • Wydanie nr 157/2020
  • 9 sierpnia 2016, 08:02
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
W ostatnim czasie na terenie naszego województwa doszło do kilku tragicznych wydarzeń związanych z wypoczynkiem nad wodą. W niedzielę w dwóch przypadkach dorosłe osoby wraz z dziećmi weszły do wody mimo, iż na kąpieliskach były wywieszone czerwone flagi. Niestety w obu przypadkach doszło do zaginięcia dwójki dzieci, które nie wyszły z wody. Przypominamy i apelujemy o stosowanie się do oznaczeń na kąpieliskach – CZERWONA FLAGA OZNACZA KATEGORYCZNY ZAKAZ WCHODZENIA DO WODY!

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Bywa, że w trakcie letniego wypoczynku plażowicze zapominają o zdrowym rozsądku. Kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy w czasie, kiedy wywieszona jest czerwona flaga, a także kąpiel po spożyciu alkoholu, to główne przyczyny utonięć. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  

W Niedzielę policjanci z Ustki zostali powiadomieni o zaginięciu 7-letniej dziewczynki, która weszła do wody wraz ze swoim rodzicem pomimo wzburzonego morza i wywieszonej czerwonej flagi mówiącej o kategorycznym zakazie kąpieli. Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci i służby ratownicze wopr, straży pożarnej, straży granicznej i wolontariusze. Łącznie w poszukiwaniach na wodzie i lądzie brało udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy wszystkich służb. Poszukiwania na wodzie zakończono późnym wieczorem jednak policjanci cały czas, nieprzerwanie patrolują od wczoraj teren nadbrzeżny. Przy użyciu min. quadów funkcjonariusze patrolują nadbrzeże pomiędzy Ustką, a Rowami. Wczoraj  rano wznowiono poszukiwania w wodzie. Łodziami motorowymi policji, straży pożarnej oraz WOPR-u, od rana przeszukiwane są wyznaczone kwartały wody. Do chwili obecnej zaginionej dziewczynki nie udało się odnaleźć.


Tego samego dnia w Łebie o godzinie 16.00 dyżurny został poinformowany, że na plaży niestrzeżonej trwają poszukiwania 11-letniej dziewczynki, która wraz z ojcem i swoim 12-letnim bratem weszli do morza. Ojca oraz 12-letniego chłopca z wody wyciągnęli ratownicy z sąsiedniej plaży, oddalonej o kilkanaście metrów od niestrzeżonego kąpieliska. Niestety dziewczynki do tej pory nie odnaleziono. W tym dniu warunki były bardzo trudne, na kąpieliskach wywieszone były czerwone flagi. 
 
Do kolejnego zdarzenia doszło nad jeziorem Długim w Borzestowie. Utonął tam 34-letni mężczyzna z powiatu malborskiego. Policjanci pracując na miejscu zdarzenia ustalili, że mężczyzna przepłynął całe jezioro, a w drodze powrotnej zabrakło mu sił i kilkadziesiąt metrów od brzegu utonął. 
 
Przypominamy, że na kąpieliskach są dwa kolory flag: 

flaga biała – kąpiel dozwolona 

flaga czerwona – kąpiel zakazana. 

Flaga czerwona zostaje wywieszona gdy: 

- temperatura wody wynosi poniżej 14 stopni Celsjusza; 

- widoczność jest ograniczona do 50 m; 

- szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta; 

- występuje fala powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami; 

- występują silne prądy wsteczne; 

- trwa akcja ratownicza; 

- prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s; 

- występuje chemiczne lub biologiczne skażenie wody; 

- występują wyładowania atmosferyczne. 

 
Pamiętajcie: 

- Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
 
- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
 
- Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki.
 
- Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
 
- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.