Wydanie nr 79/2024, Wtorek 19.03.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Bogdan, Jan, Józef, Leoncjusz, Marceli, Marek
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak leczyć dolegliwości z zakresu ortopedii?

Haluksy są chorobą zwyrodnieniową, objawiającą się zniekształceniem stopy. Przysparzają sporo trudności i bólu w czasie chodzenia. Jednak często ich pojawienie się zawdzięczamy własnym błędom. Najczęstsze przyczyny haluksów to noszenie butów na obcasie i butów o wąskim czubku, stojący tryb życia, brak ruchu oraz nadwaga. Jeżeli już borykamy się z tą dolegliwością, to warto ustalić, jaką ją leczyć?

Powszechne metody leczenia haluksów

1.Plastry i żelowe osłony – zabezpieczają bolące miejsca przed podrażnieniami, a często działają leczniczo również dzięki zawartości specjalnych olejków.

2.Kliny międzypalcowe – pozwalają nadać palcom właściwe ustawienie i tym samym zmniejszą odczuwany ból. Jest to opcja szczególnie polecana w wypadku haluksów, zachodzących na siebie palców i odcisków między palcami.

3.Peloty żelowe, wkładki i półwkładki – pozwalają opóźnić rozwój haluksów, jednocześnie dając większe poczucie komfortu. Odpowiadają za właściwy rozkład nacisku na stopie i zapobiegają płaskostopiu. Dostępne są specjalne produkty dla kobiet noszących szpilki – poduszki pod przedstopie. Wszelkie akcesoria z zakresu ortopedii można zakupić w dobrych sklepach medycznych, które w swojej ofercie posiadają cały szereg innych produktów, począwszy od narzędzi stomatologicznych, przez rękawiczki nitrylowe, skończywszy na ogólnomedycznym sprzęcie.

4.Silikonowe wkładki metatarsalne – przeznaczone dla osób z haluksami i płaskostopiem poprzecznym. Pozwalają unieść stopę, co ułatwia korygowanie ułożenia placów.

5.Opaski na haluksy – specjalne żelowe opaski, które chronią haluksy przed otarciami, ale jednocześnie utrzymują palce w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu nacisk na stopie rozkłada się równomiernie.

6.Aparaty korekcyjne – hamują rozwój deformacji, pozwalają zmniejszać ból. Nadają się do leczenia i zapobiegania powstawaniu haluksów. Można je nosić w dzień i na noc.

Kiedy jednak problem staje się znaczny, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Wtedy to wykonuje się korekcje w obszarze tkanki miękkiej, osteotomię Chevron lub osteotomie klinowe i półkuliste. Wszystkie takie zabiegi zaleca lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań.