Wydanie nr 23/2020, Czwartek 23.01.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund, Rajmunda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Reprezentanci Malborka w finale konkursu wiedzy o bezpieczeństwie „Moje miasto, moja straż” - 13.04.2016

Reprezentanci Malborka w finale konkursu wiedzy o bezpieczeństwie „Moje miasto, moja straż” - 13.04.2016 fot. SM
W dniu 7 kwietnia w Kościerzynie odbył się wojewódzki finał IX Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Moje miasto, moja straż”. Współorganizatorem i fundatorem nagród była też malborska Straż Miejska. W olimpiadzie mogli brać udział uczniowie ze swoimi szkolnymi koordynatorami szkół ponadgimnazjalnych.

Pierwszy etap konkursu odbył się 10. grudnia 2015 roku w dziesięciu miastach Pomorza, do pisania testu zasiadło 787 uczniów. W lutym 2016 roku, w ramach drugiego etapu zmierzyły się 494 osoby. Z prawie pół tysiąca osób do ścisłego finału zakwalifikowało się 29 najlepszych uczniów. Jednym z obligatoryjnych, regulaminowych wymogów konkursu było złożenie autorskiego projektu, bowiem zadaniem uczniów było zdiagnozowanie najważniejszych problemów dotyczących ładu i porządku oraz zaprojektowanie straży miejskiej lub gminnej na miarę tych wyzwań i wyznaczenie jej konkretnych zadań. Prace dostarczyły 23 osoby i to one wzięły udział w finale. Wśród finalistów znalazło się dwoje uczniów z Malborka. Aleksandra Pokojska uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z koordynatorem Dariuszem Kropornickim oraz Dawid Zakrzewski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z koordynatorem Janem Pawliną.


Prezentacje finalistów oceniła 13-osobowa Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli straży miejskich, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Urzędu Miasta Gdańska. Jurorów wspierała trzyosobowa Loża Ekspertów. Należy podkreślić, że poziom prezentacji oraz innowacyjność niektórych pomysłów zaskakiwała jurorów. Min. Dawid Zakrzewski przedstawił graficzny projekt siedziby Straży Miejskiej na miarę XXI wieku.
W przerwie konkursu finaliści mieli okazje zwiedzić Muzeum Kolejnictwa.


Zwyciężczynią okazała się Roksana Krzemińska z Kwidzyna i to ona otrzymała główne nagrody, których suma wynosiła kilkanaście tysięcy zł. Dostała bowiem darmowy indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrany kierunek studiów ze zwolnieniem z czesnego, laptop, czytnik ebook oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych. W tym miejscu należy podkreślić, że żaden z 23 finalistów nie odjechał z Kościerzyny z pustymi rękoma, bowiem każde miejsce było premiowane cennymi nagrodami. Damian Zakrzewski, który uzyskał wysoką szóstą lokatę otrzymał min. wysokiej klasy tablet a Aleksandra Pokojska za czternaste miejsce otrzymała min. bardzo dobry telefon komórkowy. Specjalne wyróżnienie odebrał także szkolny koordynator, który przygotował zwyciężczynię Olimpiady. Pedagog dostał bezpłatny indeks GWSH na dowolnie wybrane studia podyplomowe.

Najprawdopodobniej, przy akceptacji Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego, finał XI Olimpiady (2018 r.) odbędzie się w grodzie nad Nogatem.
źródło: SM

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.