Wydanie nr 58/2020, Czwartek 27.02.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Gabriel, Jana, Anastazja, Auksencja, Baldomer, Auksencjusz, Auksenty, Baldomera, Honoryna, Bazyli, Anna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dachówki wentylacyjne i ich rola w wentylacji poddasza

Jak dobrać ilość oraz prawidłowo rozmieścić dachówki wentylacyjne oraz czy są konieczne na każdym dachu. Takie pytania mogą pojawić się w głowie inwestora, który myśli o zakupie dachówek wentylacyjnych.

Dach pełni kluczową rolę w budowie domu, a jego wentylacja jest niezmiernie ważna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wilgoć, która gromadzi się między pokryciem dachowym a warstwą wstępnego krycia może prowadzić do uszkodzenia dachu. Dlatego istnieje konieczność odprowadzania wilgoci z połaci dachu. Dachówki wentylacyjne zapewniają właśnie prawidłowy przepływ powietrza pomiędzy pokryciem dachu a warstwą wstępnego krycia. Jeśli zatem inwestor chce zadbać o prawidłową wentylację na poziomie dachu, powinien pomyśleć o niej już na etapie projektowania domu.

Miejsce montażu dachówek wentylacyjnych

Dachówki wentylacyjne wskazane są w przypadku dachów o dużych powierzchniach, czyli takich gdzie w połaci znajduje się krokiew o długości, która przekracza 10 m. Jeśli dach ma aż tak dużą połać, dachówki wentylacyjne powinny znajdować się w każdej przestrzeni międzykrokwiowej, zazwyczaj w połowie długości krokwi. Dzięki takiemu rozmieszczeniu dachówek wentylacyjnych przepływ powietrza pod połacią dachu jest stały.

Wskazany jest również montaż dachówek wentylacyjnych przy elementach, które przechodzą przez połać dachu, czyli takich które mają wpływ na strukturę dachu. Należą do nich przede wszystkim okna dachowe, kominy, kosze dachowe czy panele solarne wbudowane w połać dachu. Dachówki wentylacyjne dają możliwość przepływu powietrza, za czy też przed danym elementem dachu.

Dachówki tego typu stosuje się również w kalenicy, bowiem wentylacja dachu może przebiegać również przez właściwie wykonaną oraz wykończoną kalenicę. Stosuje się wówczas taśmy uszczelniająco-wentylacyjne.

Może się również zdarzyć, zwłaszcza przy montażu dachówek płaskich i karpiówek, że nie zostaje zastosowane tego typu rozwiązanie i tzw. gąsiory montowane są na równi z dachówkami. W ten sposób zamknięty zostaje wylot powietrza spod połaci dachowej. Jeśli już taka sytuacja ma miejsce, należy zamontować dachówki wentylacyjne w każdej przestrzeni międzykrokwiowej, zazwyczaj w drugim lub trzecim rzędzie pod kalenicą. W przypadku dachówki karpiówki układane są dachówki wentylacyjne kalenicowe jako ostatni rząd tuż przed kalenicą.

Jeśli połać dachu w projekcie budynku pozbawiona jest kalenicy, również można układać na niej dachówki wentylacyjne. Zazwyczaj dzieje się tak gdy połać dachu przylega do ściany szczytowej budynku. Wówczas dachówki wentylacyjne zapewniają dobry przepływ powietrza oraz skuteczne odprowadzanie wilgoci.

Możliwy jest również montaż dachówek wentylacyjnych nad okapem. Zazwyczaj do wykonania wlotu powietrza w okapie stosuje się właściwe akcesoria, które oferują producenci pokryć dachowych. Standardowo jest to grzebień okapu z kratką wentylacyjną lub też taśma wentylacyjna okapu. Jeśli jednak w okapie nie można wykonać szczeliny wentylacyjnej, która zapewni wlot powietrza, można zamontować właśnie dachówki wentylacyjne.

Montuje się je w każdej przestrzeni międzykrokwiowej, w drugim lub trzecim rzędzie nad okapem.

W przypadku pokrycia dachowego oraz jego elementów składowych, tzw. uzupełniających, warto postawić na rozwiązania systemowe, czyli pochodzące od jednego producenta. Zapewni to nie tylko jakość wykonania, ale również pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą współgrać, pasować do siebie, współdziałać.

Dachówki wentylacyjne i ich rola w wentylacji poddasza
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.