Wydanie nr 114/2024, Wtorek 23.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy, Gabriela, Gerarda, Lena
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

POLICYJNA AKCJA "NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO" W NOWYM DWORZE GDAŃSKIM – 07.11.2014

POLICYJNA AKCJA "NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO" W NOWYM DWORZE… fot. Robert Kaczmarkiewicz [Robert Dzierzgoń]

Ograniczanie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego i egzekwowanie od pieszych i rowerzystów przestrzegania przepisów mających chronić ich życie i zdrowie to jeden z głównych celów prowadzonych wczoraj policyjnych działań. Funkcjonariusze przypominają, że przestrzeganie przepisów w tym zakresie to nie tylko wymóg prawa, ale przede wszystkim wyrazem rozwagi i troski pieszych i rowerzystów o własne bezpieczeństwo.

 

Coraz szybciej zapadający zmrok, opady atmosferyczne i mokre czy oszronione nawierzchnie jezdni wpływają na poziom bezpieczeństwa nie tylko kierowców, ale również pieszych i rowerzystów. W trosce o życie i zdrowie niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci przeprowadzili wczoraj działania mające przypominać zarówno pieszym, jak i rowerzystom, że są tzw. "niechronionymi" uczestnikami ruchu drogowego i w konfrontacji z pojazdem ich szanse na przeżycie oceniane są jako znikome.

 

Działania prowadzone na nowodworskich drogach trwały od godz. 6.00 do 22.00. W ich trakcie funkcjonariusze ujawnili 40 wykroczeń drogowych, w tym 25 popełnionych przez rowerzystów i pieszych. Te ostatnie dotyczyły kierowania w nietrzeźwym stanie rowerem, nieprawidłowego oświetlenia jednośladów, przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych i nieużywania obowiązkowych elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym. W trosce o życie i zdrowie niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci przypominają zasady bezpiecznego uczestnictwa pieszych w ruchu drogowym.

 

Każdy pieszy powinien pamiętać o tym, żeby na przejściach dla pieszych zachować szczególną ostrożność, nie wbiegać na jezdnię, nie wchodzić na nią zza przeszkód i upewnić się, że z żadnej strony nie nadjeżdżają samochody lub inne pojazdy mogące zagrozić ludzkiemu zdrowiu i życiu. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Prawo ruchu drogowego zezwala jednocześnie na przechodzenie przez jezdnię na skrzyżowaniu, nawet jeżeli znajduje się ono w odległości mniejszej niż 100 m od przejścia dla pieszych. Pieszy musi wówczas pamiętać, żeby swoim zachowaniem nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu pojazdów, ustąpić pierwszeństwa pojazdom, nie przechodzić przez środek skrzyżowania, a do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

 

Piesi poruszający się wzdłuż drogi, gdzie nie ma chodnika muszą korzystać z lewego pobocza. W przypadku gdy nie ma pobocza, jest ono zabłocone czy zalega na nim lód, pieszy może korzystać z jezdni, pamiętając o tym, żeby maszerować jak najbliżej jej lewej krawędzi i ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom.

 

Piesi powinni pamiętać o nałożeniu na siebie elementów odblaskowych. Na osoby poruszające się po zmierzchu poza terenem zabudowanym prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. W okresie jesienno - zimowym, gdy szybko zapada zmrok, a droga hamowania pojazdów jest wydłużona, kierowca zauważy nieoświetlonego pieszego w odległości 30 - 40 metrów przed sobą i nie zawsze zdąży go w porę ominąć czy zahamować. Pieszy wyposażony w odblask czy kamizelkę odblaskową jest widoczny dla kierowcy już z odległości około 120 - 160 metrów, co za tym idzie - kierowca ma możliwość zredukować prędkość auta, bezpiecznie go ominąć lub w porę wyhamować.

 

Rowerzystom przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu jednośladu. Zgodnie z prawem ruchu drogowego rower powinien mieć: z przodu jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu - jedno światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające, dzwonek lub inny sygnał alarmowy oraz sprawny, działający hamulec. Policjanci przypominają też, że kask założony na głowę rowerzysty będzie ją chronił przed urazami w czasie ewentualnego zdarzenia, a dodatkowo używane odblaski poprawią jego widoczność na drodze.

 

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, mundurowi apelują o odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym, zgodne - nie tylko z przepisami, ale również zdrowym rozsądkiem.

 

 

Źródło KWP Gdańsk

Robert Kaczmarkiewicz
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.