Wydanie nr 47/2020, Niedziela 16.02.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Danuta, Eliasz, Julianna, Izajasz, Daniel, Irena, Samuel
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowe oblicze centrum Nowego Stawu.

  • Wydanie nr 47/2020
  • 21 sierpnia 2019, 08:50
  • Redakcja
  • Wiadomości
Nowe oblicze centrum Nowego Stawu. fot. Urząd Miejski Nowy Staw
Prace budowlane związane z rewaloryzacją centrum Nowego Stawu dobiegły końca. Urząd Miejski jest w trakcie rozliczania projektu unijnego, z którego zostało pozyskane dofinansowanie na przeprowadzenie zmian w przestrzeni publicznej.

Ponad rok trwała inwestycja, która na długi czas odmieniła wygląd centrum Nowego Stawu. Rewaloryzacja dwóch rynków oraz infrastruktury drogowej na przyległych uliczkach kosztowała ok. 4,6 mln zł i była największym przedsięwzięciem we współczesnej historii miasta. Efekty przeprowadzonych prac widać gołym okiem.

Otwarta przestrzeń publiczna.

Główną zmianą w centrum jest „otwarcie" przestrzeni publicznej i wyprowadzenie z niej handlu obwoźnego oraz busów komunikacji publicznej. Tymczasowe miejsce targowe zostało wyprowadzone na pobliskie zaplecze ul. Kościuszki, gdzie kosztem blisko 1,3 mln zł powstało nowoczesne targowisko „Mój Rynek”, współfinansowane z innego projektu i programu - Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Busy komunikacji miejskiej zatrzymują się obecnie na specjalnym placu z przystankami autobusowymi na styku Rynku Kościuszki i ul. Obrońców Westerplatte.

- „W ramach rewaloryzacji centrum miasta przenieśliśmy również miejsca parkingowe dla aut osobowych na skraj rynków, by w ten sposób „otworzyć” przestrzeń i udostępnić środek placów dla pieszych” - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - „W miejscu dawnego handlu obwoźnego powstał nowy plac z ławeczkami, na którym w przyszłości będzie można też organizować wydarzenia kulturalne. Na rynki nie muszą już wjeżdżać busy i stać tam, w oczekiwaniu na pasażerów. Stworzyliśmy zatoczkę autobusową z przystankami, gdzie można poczekać na transport. W ten sposób nie szpecimy pojazdami panoramy rynków” - dodaje.

Przestrzeń przyjazna mieszkańcom miasta i turystom.

W centrum pojawiły się też nowe ławeczki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, dwie duże latarnie dekoracyjne oraz podświetlana fontanna w kształcie globusa na Rynku Kościuszki, a także granitowy obelisk z herbem Nowego Stawu na Rynku Pułaskiego.

- „Na obu rynkach zrealizowaliśmy też nowe nasadzenia. Pojawiły się dekoracyjne drzewka i rośliny. Musimy poczekać do kolejnej wiosny, by dobrze się przyjęły i jeszcze bardziej zazieleniły i zakwitły, ale dołożymy starań, by w przyszłym roku na rynkach pojawiły się kolejne dekoracyjne donice z nasadzeniami, by centrum stało się jeszcze bardziej ukwiecone i przyjazne mieszkańcom oraz przyjezdnym” - mówi Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie.

Zmiany widać też na uliczkach przylegających do rynków. Przypomnijmy, że powstały dwa parkingi: na zapleczu ul. Kopernika z wjazdem od ul. Jana Pawła II, a także przy ul. Powstańców z wjazdem od ul. Obrońców Westerplatte. Wymieniona została też nawierzchnia chodników na ulicach Wita Stwosza, Jana Pawła II, Zwycięstwa, Grunwaldzkiej, Powstańców, Mickiewicza i Kopernika.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Przypomnijmy, że prace budowlane zakończyłyby się szybciej, jednak plany pokrzyżowały m.in. prace archeologiczne, które zostały zlecone przez wojewódzkiego konserwatora zabytków po odkryciu fundamentów dawnych zabudowań znajdujących się pod dzisiejszą zatoczką autobusową.

Kompleksowa rewaloryzacja centrum Nowego Stawu kosztowała ok. 4,6 mln zł, a część środków na tę inwestycję Urząd Miejski pozyskał z projektu pn. „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, działanie 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Informacja prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.