Wydanie nr 56/2020, Wtorek 25.02.2020
imieniny: pokaż (5 imion)Cezary, Wiktor, Lubart, Antonina, Adam
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy samoloty MiG-29 wrócą na malborskie niebo?

  • Wydanie nr 56/2020
  • 6 sierpnia 2019, 14:28
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 6 komentarzy
Czy samoloty MiG-29 wrócą na malborskie niebo? fot. Archiwum TvMalbork.pl
Od marca tego roku panuje względna cisza nad Malborkiem. Co jakiś czas przeleci nad miastem jakaś maszyna bojowa. Jednak nie są to MiG-29, które po zeszłorocznej katastrofie praktycznie zostały na dobre uziemione. Czy wrócą wkrótce do służby?

Przypomnijmy: w lipcu 2018 r. pod Pasłękiem doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Pilot 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, wówczas por. Krzysztof Sobański odbywał lot ćwiczebny, podczas którego doszło do awarii maszyny. Wyprowadził samolot poza obszar zabudowania, aby uniknąć cywilnych ofiar. Zgodnie z procedurą katapultował się, jednak jego spadochron nie otworzył się i pilot spadł na ziemię, ginąc na miejscu.

Wysłużone MiG-29.

W czerwcu tego roku Polska Grupa Zbrojeniowa podała do publicznej wiadomości, że do śmierci pilota przyczynił się źle zaprojektowany element w fotelu, który uniemożliwił otwarcie spadochronu podczas katapultowania.

W połowie lutego br. doszło do awaryjnego lądowania kolejnego myśliwca MiG-29 z 22 BLT w Malborku. Podczas lotu doszło do rozszczelnienia kabiny, jednak pilotowi udało się wylądować na macierzystym lotnisku.

Z kolei 4 marca br. w okolicy Stoczka Węgrowskiego rozbił się MiG-29 należący do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Janowie koło Mińska Mazowieckiego. Pilot zgłosił wówczas awarię techniczną i zdołał się bezpiecznie katapultować.

Od tamtej pory myśliwce MiG-29 nie latają.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce powrotu MiG-29 do służby.

Z informacji, jaką podaje Dziennik Gazeta Prawna wynika, że MON deklaruje chęć powrotu myśliwców MiG-29 do służby. Jednak nie jest jeszcze znana konkretna data, ponieważ wymagana jest analiza wszystkich badań bezpieczeństwa.

W rozmowie z DGP polityk związany z partią rządzącą, zajmujący się obronnością powiedział, że „do wyborów te samoloty nie wrócą na 90 %”. Poddał również w wątpliwość, by doszło do tego do końca tego roku. „Raczej zakładam, że w ogóle nie zostaną reaktywowane” - dopowiada polityk.

Jedno z tego wynika – nasza podniebna flota ma olbrzymie braki. Do jej dyspozycji są w dalszym ciągu rosyjskie Su-22 oraz amerykańskie F-16. Jeśli chodzi o te drugie oficjalnie mówi się o gotowości 10 z nich, nieoficjalnie tylko dwóch.

Źródło: gazeta.pl

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Bogusław
Bogusław 27.08.2019, 19:59
Migi nie są wcale złe. Jedyna ich wada, to fakt że są posowieckie.
Sąsiad
Sąsiad 07.08.2019, 10:50
………………połączmy się w bólu z Marszałkiem Kuchcińskim w tych ciężkich i wstydliwych dla niego chwilach ! Został zdradzony i ośmieszony na oczach nie tylko Posłów Nitrasa, Szczerby/ukarany za słowa - Marszałku kochany/ ale także rodziny, sąsiadów, wyborców i wszystkich normalnych Polaków ! Marek Kuchcinski idzie w zaparte jak Piotrowicz a Kancelaria Sejmu składa fałszywe informacje i niszczy dokumentację ! A mnie kazał przechowywać paragony 5 lat. Kto wybrał takich idiotów na Posłów ? Żegnaj Marek - szybko o Tobie zapomnimy !
Student
Student 07.08.2019, 10:44
Teraz tylko Kuchciński lata. Brak miejsca w przestrzeni powietrznej.
Pilot
Pilot 07.08.2019, 10:42
Tak naprawdę to już żaden F16 nie lata.
Andrzej
Andrzej 06.08.2019, 21:07
Niech te zabytki do muzeum już wystawią.A piloci na drzwiach od stodoły mogą przecież latać.No co,nie mogą?Były prezydent mówił źe potrafią.