Wydanie nr 29/2020, Środa 29.01.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Franciszek Salezy, Sulpicjusz, Ismena, Gildas, Konstancja, Waleriusz, Zdzisław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Parada Żaglowców na Motławie. Baltic Sail Gdańsk 2019

  • Wydanie nr 29/2020
  • 7 lipca 2019, 14:01
  • Redakcja
  • Wiadomości
Parada Żaglowców na Motławie. Baltic Sail Gdańsk 2019 fot. Żuławyimierzeja24.pl
Międzynarodowe porozumienie, jakim jest Baltic Sail zostało zawarte w 1996 roku przez miasta z regionu Morza Bałtyckiego. Inicjatorem był niemiecki port w Rostocku, a głównym celem promowanie morskiego dziedzictwa regionu bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi Bałtyku od portu do portu. W zrzeszonych w Baltic Sail portach: Szczecinie, Gdańsku, Rydze, Kłajpedzie, Rostocku, Karlskronie i Nysted co roku w okresie letnim odbywają się żeglarskie święta, które przybliżają mieszkańcom oraz turystom tradycje marynistyczne regionu.

Zlot tradycyjnie już jest otwarty dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Celem imprezy jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska. Zlot jest dla żeglarzy okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycia kolejnych doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Baltic Sail to także wyjątkowa promocja Gdańska, zatem miasto starannie przygotowuje się do tego wydarzenia. Zlot zaplanowano w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Środowisko żeglarskie ma okazję zaprezentować się mieszkańcom i turystom, a ci mają szansę przeżyć niezwykłą morską przygodę. Wszystkie żaglowce cumujące u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym zostają udostępnione każdemu, kto chciałby zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Baltic Sail Gdańsk to także niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rejsach po Zatoce Gdańskiej na jednym z żaglowców biorących udział w zlocie.

Gdańsk, który posiada wielowiekową tradycję morską, jest doskonałym miejscem dla tego typu imprez. Wszystkie jachty przybywające na Zlot z całej Polski i Europy cumują w marinie, w samym centrum miasta, przy ulicy Szafarnia. Z każdym rokiem gdańska marina gości coraz więcej jednostek, które doskonale wkomponowują się w architektoniczny obraz Starego Gdańska.

Parada Żaglowców na Motławie. Baltic Sail Gdańsk 7 lipca 2019 - zobacz wideo

Jak to się zaczęło… Pierwszy zlot żaglowców w Gdańsku we wspomnieniach p. Andrzeja Radomskiego

1000-lecie Gdańska obchodzone w 1997 roku zapoczątkowało zloty żeglarskie w Gdańsku. Decyzją Zarządu Miasta, w samym jego sercu, pomiędzy wyspą Ołowianka a Wyspą Spichrzów, wybudowano Gdańską Marinę. 20 czerwca 1997 roku nowa przystań jachtowa przy ulicy Szafarnia  wraz z zapleczem socjalnym dla żeglarzy przy Targu Rybnym, były gotowe na przyjęcie gości. Budowę Mariny rozpoczęto już rok wcześniej. Wiadomo było, że duża część gości przybywających na obchody 1000-lecia do grodu nad Motławą, planowała podróż drogą wodną. Spodziewano się gości także z zagranicy. Wielu żeglarzy polonijnych zdecydowało się na przyjazd do Gdańska własnymi jachtami, nawet z USA.

Oprócz żeglarzy i jachtów, których miała przyjąć nowo wybudowana Marina, szykowano też nabrzeża przy Targu Rybnym. Największym problemem organizatorów od strony morskiej było przybycie siedmiu wielkich żaglowców, które prosto do Gdańska miały napłynąć z kończącego się w Goteborgu oficjalnego Zlotu Wielkich Żaglowców – The Cutty Sark Tall Ship’s Races. Ostatecznie żaglowce z „Darem Młodzieży” na czele zacumowały przy Westerplatte.  

Pierwszy zlot żaglowców „Sail Gdańsk”, który odbył się w roku obchodów 1000-lecia Gdańska, zakończył się olbrzymim sukcesem, zarówno od strony organizacyjnej, jak również z powodu licznych atrakcji dla mieszkańców oraz turystów. I chociaż Gdańska Marina pękała w szwach, a przy nabrzeżach jachty cumowały burta w burtę, to nie było nikogo, kto by nie wspominał tych wspaniałych sierpniowych dni 1997 roku z łezką w oku. Włodarze Miasta, zachęceni powodzeniem zlotu żaglowców, postanowili że przyszedł czas na morski Gdańsk, planując tym samym wydarzenie promujące dawne bogate dzieje Miasta, nawiązujące do jego bogactwa, kultury i wielowiekowej historii, zakorzenionej w tradycjach morskich. Jeszcze w tym samym roku Władze Miasta podpisały umowę na organizację Regat Wielkich Żaglowców The Cutty Sark Tall Ship’ Races w Gdańsku w lipcu 2000 roku oraz zawarły porozumienie w sprawie organizacji festiwalu morskiego pod nazwą BALTIC SAIL GDAŃSK (wraz z Karlskroną, Helsingorem i Rostokiem ).

Definicje:

Regaty Wielkich Żaglowców The Cutty Sark Tall Ship’s Races – ich organizatorem jest ISTA (International Sail Training Association) z siedzibą w Gosport w Anglii. Są to regaty organizowane od 1956 r., zaś pierwszy raz w Polsce odbyły się w Gdyni w 1974 r. Dzisiaj noszą nazwę „The Tall Ships Races”.

Festiwal Morski BALTIC SAIL (SAIL GDAŃSK) – organizowany każdego roku przez Miasta Bałtyckie od 1997r.  w wyniku  porozumienia podpisanego przez władze miast: Rostoku, Karlskrony, Gdańska i Helsingoru.  / obecnie są to: Karlskrona (SWE), Klaipeda (LT), Nysted (DK) Rostok (D), RIGA (LV), Szczecin (PL) i Gdańsk (PL).

 

Plan trzydniowej imprezy znajdziemy tutaj:

https://www.balticsail.pl/o-baltic-sail/program/

 

Zobacz skrót:

Parada Żaglowców na Motławie. Baltic Sail Gdańsk 7 lipca 2019

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.