Wydanie nr 238/2019, Poniedziałek 26.08.2019
imieniny: pokaż (10 imion)Wirzchosława, Maria, Maksym, Dobroniega, Joanna, Wiktorian, Konstanty, Ireneusz, Wiktoriana, Wiktorianna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Podczas Uroczystej Sesji Rady Gminy Stare Pole uczczono 30.rocznicę wyborów w 1989 roku

Podczas Uroczystej Sesji Rady Gminy Stare Pole uczczono 30.rocznicę wyborów w 1989 roku fot. Facebook Gmina Stare Pole
6 czerwca odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Stare Pole w 30 rocznicę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych wyborów do Senatu.

Na Sesję licznie przybyli dawni i obecni samorządowcy oraz wielu innych znamienitych gości. Po wystąpieniach Wójta Gminy Marka Szczypiora oraz przewodniczącego Rady Ireneusza Dziura głos zabrali również zaproszeni goście, a wśród nich między innymi były wójt Włodzimierz Załucki i były Przewodniczący Rady Jan Pawlina. Dyskusję zakończyło wystąpienie księdza proboszcza Jerzego Młocickiego. Rys historyczny związany z dniem 4 czerwca 1989 r. przedstawił dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Polu Tadeusz Kaczorek. Zwieńczeniem Sesji było podjęcie przez Radę Gminy Stare Pole następującego stanowiska:

Stanowisko Rady Gminy Stare Pole w XXX rocznicę wyborów 1989 roku

Przed trzydziestu laty, w dniu 4 czerwca 1989 roku, w wyniku ustaleń podjętych przy Okrągłym Stole, odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do utworzonego Senatu. Dwuizbowy parlament, z prawnie zagwarantowanym udziałem opozycji, stwarzał Polakom nadzieję na budowę demokratycznej i suwerennej Ojczyzny.
Wynik wyborów okazał się triumfem opozycji i zapoczątkował przemiany ustrojowe w Polsce, ale również w pozostałych europejskich stolicach „bloku wschodniego”, przyczyniając się do zniesienia „żelaznej kurtyny”. Bez tego zwycięstwa nie byłoby dzisiejszej wspólnej zjednoczonej Europy.
Zmiany ustrojowe, będące skutkiem wyborów w 1989 r., doprowadziły również do wskrzeszenia idei samorządności. To właśnie dzięki procesowi demokratyzacji, który miał początek w powyższym wydarzeniu, od 1990 r. nasza lokalna wspólnota ma możliwość stanowienia o sobie za pośrednictwem swoich reprezentantów w organach demokratycznego samorządu terytorialnego - Gminy Stare Pole.
Biorąc powyższe pod uwagę, Rada Gminy Stare Pole składa hołd wszystkim, którzy przyczynili się do polskiego zwycięstwa nad komunistyczną dyktaturą. Dzięki rozwadze i gotowości stron do kompromisu przebiegła ona bez przemocy i ofiar, a Polacy mogą samodzielnie budować wolną Rzeczpospolitą i swobodnie decydować o swoim losie.

Info i foto: Facebook Gmina Stare Pole

Katarzyna De Guzman

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.