Wydanie nr 28/2020, Wtorek 28.01.2020
imieniny: pokaż (12 imiona)Augustyn, Manfred, Manfreda, Flawian, Ildefons, Julian, Karol, Piotr, Roger, Tomasz, Waleriusz, Walery
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak wyegzekwować zwrot zaległości i długów?

Jak wyegzekwować zwrot zaległości i długów? fot. Jak wyegzekwować zwrot zaległości i długów?
Niestety wśród przedsiębiorców coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy kontrahenci zalegają z płatnościami. Co można w takiej sytuacji zrobić? Jakie są możliwości i pole manewru?

Jeśli klient, któremu wystawiłeś fakturę nie zapłacił w terminie należy wystawić wezwanie do zapłaty. Jest to pismo, które należy zaadresować do nierzetelnego klienta i wpisać w nim żądanie zapłaty zaległej kwoty we wskazanym terminie. Można je sporządzić samodzielnie, jednak według pewnych wytycznych. Wezwanie do zapłaty może okazać się kluczowym dokumentem w sądzie, jeśli tam będziesz dochodził swoich pieniędzy.

Jak powinno wyglądać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty nie wymaga szczególnej formy, dlatego nie ma konieczności udania się do prawnika w celu jego sporządzenia. Powinien jednak zawierać pewne istotne elementy. Ważne żeby u góry nadać tytuł, czyli wezwanie do zapłaty. Następnie należy wpisać swoje dane, takie jak: imię, nazwisko, adres, nazwę i siedzibę firmy. Potem wskaż dane dłużnika, takie jak widnieją na fakturze lub umowie: imię, nazwisko, adres, nazwa i siedziba firmy. Trzeba dokładnie wskazać z czego wynika zadłużenie.

Następnie wskazać kwotę do zapłaty, ale trzeba pamiętać o odsetkach ustawowych od pierwszego dnia opóźnienia spłaty. Termin jaki dłużnik ma na wyrównanie długu, najczęściej wynosi 7 dni od otrzymania pisma oraz numer rachunku bankowego. Na koniec należy poinformować, że w przypadku dalszego braku spłaty wystąpisz na drogę sądową co wiąże się oczywiście z kolejnymi kosztami. Ostatnia rzecz to podpis. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/wezwanie-do-zaplaty-bezplatny-wzor/ .

Dlaczego warto sporządzić wezwanie do zapłaty?

Jeśli zdecydujesz się w pierwszej kolejności wysłać wezwanie do zapłaty swojemu kontrahentowi w celu dobrowolnego uregulowania długo, zanim ewentualnie wystąpisz na drogę sądową. To z pewnością wykażesz się wysoką i kulturą oraz taktem, co jest bardzo cenione w środowisku przedsiębiorców.

To pismo może okazać się kluczowe w sytuacji jeśli dłużnik nie ureguluje zaległej kwoty pomimo otrzymania pisma. Ponieważ możesz dołączyć wezwanie do zapłaty składając pozew w sądzie. Co prawda nie ma żadnego obowiązku, ale wykażesz dobrą wolę polubownego rozwiązania sprawy.

Kolejna kwestia to zabezpieczenie się przed kosztami sądowymi. W sytuacji jeśli dłużnik podczas procesu uprawdopodobni, że spłaciłby dług przed wniesieniem pozwu to istnieje takie ryzyko. Dlatego dokument jakim jest wezwanie do zapłaty uwiarygodnia naszą wersję, że chcieliśmy dobrowolnej spłaty długu.

Jak bez problemu wysłać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty najlepiej sporządzić w dwóch egzemplarzach. Jeśli decydujemy się na osobiste doręczenie pisma to na kopii trzeba uzyskać podpis i datę otrzymania przez dłużnika dokumentu.

Natomiast jeśli wysyłasz za pośrednictwem poczty, to trzeba zachować potwierdzenie nadania pisma. Będzie ono stanowiło dowód w razie rozprawy sądowej.

Najbezpieczniejsza droga to wysłanie dokumentu za pomocą listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. W ten sposób otrzymasz informację, czy i kiedy dłużnik odebrał wezwanie do zapłaty.

Artykuł został napisany po konsultacji z Czerwona Skarbonka.

Jak wyegzekwować zwrot zaległości i długów?
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.