Wydanie nr 238/2019, Poniedziałek 26.08.2019
imieniny: pokaż (10 imion)Wirzchosława, Maria, Maksym, Dobroniega, Joanna, Wiktorian, Konstanty, Ireneusz, Wiktoriana, Wiktorianna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czyste powietrze na Pomorzu. Komunikat ws. uchwał antysmogowych

Czyste powietrze na Pomorzu. Komunikat ws. uchwał antysmogowych fot. pixabay.com
Dym ze spalania paliwa złej jakości i nieodpowiednie urządzenia, w których te paliwa są spalane. To jedne z najważniejszych przyczyn powstawania smogu. Jak mieszkańcy naszego regionu mogą wspólnie poprawić jego jakość? Przeczytaj o uchwałach antysmogowych

Zarząd Województwa Pomorskiego zawiadamia, że:
Przystępuje do sporządzenia projektów uchwał Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa pomorskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwał antysmogowych). Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z treścią głównych założeń do projektów uchwał antysmogowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, w sekretariacie Departamentu Środowiska i Rolnictwa, ul. Augustyńskiego 2 lub na stronie internetowej Samorządu Województwa Pomorskiego
Uwagi i wnioski można składać w terminie od 24 maja do 17 czerwca 2019 roku drogą elektroniczną na adres e-mail: konsultacje-srodowisko@pomorskie.eu, ustnie do protokołu, lub pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Departament Środowiska i Rolnictwa, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk.

W ogólnopolskich statystykach jakość powietrza na Pomorzu oceniana jest jako dobra, w regionie znajdują się miejsca gdzie jego stan jest niezadawalający. Poza tym nawet w miejscowościach, w których normy nie są przekraczane w punktach pomiarowych, zjawisko „dymiącego sąsiada" jest niestety dosyć powszechne. Wielu mieszkańców obawia się, że taka uchwała spowoduje wzrost kosztów ogrzewania.

– Tak wcale nie musi być. Mieszkańcy mogą skorzystać np. z programu „Czyste Powietrze". Oferuje on dopłaty do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne nawet do 90 proc. kosztów – zaznacza Tadeusz Styn. – W ramach tego programu dofinansowywana jest też termomodernizacja budynków – dodaje przedstawiciel UMWP. Takie inwestycje nie tylko poprawiają stan powietrza, ale również pomagają obniżyć koszty ogrzewania. Nawet jeśli ekologiczne paliwo jest droższe, to ogólne koszty ogrzewania budynków są niższe.

Info: sztutowo.pl/ pomorskie.eu

Katarzyna De Guzman

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
artur
artur 03.06.2019, 14:23
takie uchwały są bardzo ważne, tak samo ważne jak egzekwowanie ich wobec mieszkańców. Sam widuję co chwila z kominu sąsiadów dym czarny jak smoła i tak też pachnący. Ja wymieniłem już jakiś czas temu kopciucha na ekologiczny kocioł od kostrzewy (eei pellets) i jestem bardzo zadowolony!