Wydanie nr 169/2019, Wtorek 18.06.2019
imieniny: pokaż (9 imion)Elżbieta, Paula, Marek, Efrem, Emil, Gerwazy, Drohobysz, Amanda, Miłobor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kpt. mar. Adam Dedio patronem brygady 7 PBOT

Kpt. mar. Adam Dedio patronem brygady 7 PBOT fot. Maciej Szalbierz 7 PBOT
Jedną z najważniejszych wartości w Wojskach Obrony Terytorialnej jest tradycja. To ona stanowi fundament budowania tożsamości formacji oraz kształtowania postawy moralnej żołnierzy.
Idee WOT najsilniej zakorzenione są w wartościach Armii Krajowej. 
- AK była formacją ochotniczą o charakterze terytorialnym, podobnie jak dzisiejsze wojska OT – mówił w początkowym okresie formowania wojsk obrony terytorialnej gen. Kukuła. - WOT jako nowa formacja dopiero buduje swoją tożsamość, dlatego potrzebuje wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. 
W Wojskach Obrony Terytorialnej te zasady od początku są z żelazną konsekwencją wcielane w życie. Współczesność oderwana od tradycji nie jest w stanie wypełnić się szczerą, patriotyczną treścią, stąd tożsamość jednostek OT budowana jest na chlubnych życiorysach bohaterów walk o niepodległość. To spośród nich – obrońców z 1939 roku, cichociemnych, AK-owców, powstańców – wywodzą się dziś wszyscy patroni brygad WOT. 
Od kilku tygodni 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnejnosi imię kpt. Mar. Adama Dedio. Patron brygady był uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku. Przez kolejne wojenne lata działał w AK. Nie mogąc pogodzić się z powojenną rzeczywistością polityczną, brakiem suwerenności i prawdziwej wolności Polski, pod koniec 1945 roku wstąpił w struktury XII Okręgu Gdańsk (Morskiego) Narodowego Zjednoczenia Wojskowego działającego na terenie Wybrzeża pod kryptonimem "Semper Fidelis Victoria". Po prowokacji ze strony UB został zatrzymany 17 maja 1946 roku, a następnie skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 kwietnia 1947 roku. Adama Dedio pochowano w zaniedbanej części cmentarza Garnizonowego w Gdańsku. Na tabliczce nie było imienia i nazwiska, a jedynie numer: 169. Bo pamięć o tym, kogo skrywa ziemia, miała umrzeć razem z wyklętym żołnierzem.
Ale pamięć przetrwała. Mieszkający w pobliżu grabarz w tajemnicy wskazał matce miejsce pochówku syna. Z czasem postawiła mu nagrobek, pisząc na betonowym krzyżu: "Śp. Adam Dedio, por. Mar. Woj. ur. 24.12.1918 r., zm. 14.04.1947 r. Dobry syn". I choć mogiła nie figurowała w ewidencji cmentarza i była w tajemniczych okolicznościach dewastowana – ocalała.
Dzisiaj grobem opiekują się żołnierze pomorskiej brygady WOT. Pomorscy terytorialsi, kultywującgodnie pamięć o swym niezłomnym patronie, budują zarazem patriotyczną świadomość mieszkańców Pomorza.A dzień śmierci kpt. mar. Adama Dedio – 14 kwietnia – został kilka tygodni temu ustanowiony oficjalnym świętem brygady.
Info i foto: Maciej Szalbierz 7 PBOT
Katarzyna De Guzman

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Monika
Monika 13.03.2019, 10:44
CzeŚć Mam na imie Monika i mam 22 lata :). Napisz do mnie na https://sexanons.eu/… jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą.