Wydanie nr 350/2019, Poniedziałek 16.12.2019
imieniny: pokaż (8 imion)Alina, Adelajda, Zdzisława, Ananiasz, Albina, Dyter, Deder, Tyter
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Progi podatkowe w Polsce - ile wynoszą pierwszy i drugi próg podatkowy?

Progi podatkowe w Polsce - ile wynoszą pierwszy i drugi próg podatkowy? fot. Progi podatkowe w Polsce - ile wynoszą pierwszy i drugi próg podatkowy?
Powszechnie stosowanym w Polsce sposobem rozliczania się z fiskusem jest rozliczanie na zasadach ogólnych, czyli na podstawie skali uwzględniającej dwa progi podatkowe.

Czym są i ile wynoszą aktualne progi podatkowe

Progi są wartością procentową stosowaną dla celu obliczenia wysokości należnego podatku dochodowego i ich zastosowanie zależy od wysokości osiągniętego przez podatnika dochodu.

Dla podatnika nieprowadzącego działalności gospodarczej ustawodawca przewidział rozliczanie według ryczałtu lub skali podatkowej. Osoby prowadzące działalność mogą poza tymi metodami rozliczać się według karty podatkowej lub podatku liniowego.

Obecnie, jak i w 2018 roku obowiązują dwa progi podatkowe:

  • pierwszy próg podatkowy wynosi 18 %
  • drugi próg podatkowy wynosi 32 %

Kwota graniczna, przekroczenie której skutkuje zastosowaniem drugiego progu podatkowego wynosi 85528 zł. Po jej przekroczeniu podatnik „wpada” w drugi próg podatkowy.

Pierwszy próg podatkowy

Próg pierwszy, w wysokości 18 % dotyczy wszelkich dochodów do wysokości łącznej 85528 zł. Przekroczenie tej wartości skutkuje koniecznością rozliczania się z użyciem drugiego progu podatkowego w wysokości 32 %. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dochody zostaną opodatkowane według drugiego progu - dotyczy to jedynie tych, które są ponad kwotą graniczną.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem może być korzystne podatkowo

Zasadą jest rozliczanie podatku według 18 % stawki zawsze wtedy, gdy dochód nie przekracza 85528 zł. Istnieje jednak sposób pozostania przy rozliczeniu za pomocą pierwszego progu nawet po przekroczeniu kwoty granicznej. Korzystnym w tej sytuacji jest wspólne rozliczenie małżonków, z których jedno osiąga dochody niższe niż 85528 zł. Rozliczenie wspólne skutkuje zsumowaniem dochodów, podzieleniem przez dwa i dopasowaniem wyniku do skali podatkowej. Dodatkowo wynik obniżają ulgi podatkowe.

Zaprzestanie rozliczania wspólnego z małżonkiem w powyższej sytuacji uniemożliwia dalsze stosowanie pierwszego progu, co oznacza, że w kolejnym miesiącu odprowadzane zaliczki będą według zasad ogólnych z zastosowaniem wyższej stawki podatkowej.

Rozliczanie zaliczek w drugim progu podatkowym

W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, który składają zeznanie roczne na PIT 37 - ID: 147, to pracodawca odprowadza zaliczki na poczet podatku dochodowego z pensji pracownika. Jeżeli w danym miesiącu dochód pracownika przekroczy uzyskany w bieżącym roku podatkowym kwotę 85528 zł, to w miesiącach kolejnych zaliczka potrącana będzie w wysokości 32 procent. Różnica powstała pomiędzy podatkiem faktycznie odprowadzonym, a faktycznie podlegającym rozliczeniu wynika z faktu, że próg trzydziestodwuprocentowy stosowany jest do całości wynagrodzenia.

Drugi próg podatkowy a podatek liniowy

Wspomniana wyżej sytuacja wejścia pracownika w trzydziestodwuprocentowy próg podatkowy ze względu na osiągnięcie wysokich dochodów może zostać rozwiązana na korzyść podatnika przez założenie działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli w ramach działalności gospodarczej świadczy się usługi wyłącznie dotychczasowemu pracodawcy. Aby opodatkować taką działalność liniową na poziomie 19% podatku należy dodatkowo wykonywać zlecenia dla innych podmiotów.

Obliczenie wysokości podatku w drugim progu

Pamiętając, że wyższa, trzydziestodwuprocentowa stawka dotyczy wyłącznie dochodów ponad kwotą 85528 zł, podatek należny od osób, do których zastosowanie ma drugi próg podatkowy oblicza się na podstawie schematu:

18 % x 85528 zł + 32 % ponad kwotą 85528 – kwota zmniejszająca podatek

Warto zaznaczyć, że dla podatników w drugim progu podatkowym odliczenie kwoty zmniejszającej podatek nie jest możliwe bieżące odliczanie kwoty zmniejszającej podatek. Pozostaje możliwość odjęcia jej w rozliczeniu rocznym, pod warunkiem nieprzekroczenia 127000 zł.

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku w 2019 roku wynosi odpowiednio:

  • 1440 zł, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 8000 zł
  • 1440 zł – [883,98 zł x (podstawa opodatkowania – 8000 zł) / 5000 zł] dla podstawy opodatkowania przekraczającej 8000 zł, ale nieprzekraczającej 13000 zł.
  • 556,02 zł, jeżeli podstawa opodatkowania jest wyższa niż 13000 ale nie przekracza 85528 zł;
  • 556,02 zł – [556,02 zł x (podstawa opodatkowania – 85528 zł) / 41472] dla podstawy opodatkowania przewyższającej 85528, ale nieprzekraczającej kwoty 127000 zł.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

Progi podatkowe w Polsce - ile wynoszą pierwszy i drugi próg podatkowy?

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.