Wydanie nr 53/2019, Piątek 22.02.2019
imieniny: pokaż (7 imion)Marta, Małgorzata, Marwald, Konkordia, Wrocisław, Marold, Chociebąd
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl
Internet Światłowodowy i Kablówka 3 Generacji w Malborku
Telewizja HD + Internet Światłowodowy Kablówka 3 Generacji. Malbork + Nowy Dwór Gdański

Podwyżka o 1500%. Spór mieszkańców ul. Kościuszki z Urzędem Miasta Malborka.

Płaciłem 65 złotych, teraz urząd żąda 1067 zł. Podnieśli nam stawkę za użytkowanie wieczyste z 1% na 3% i w dodatku w barbarzyński sposób na nowo wycenili grunty – tak swoją sytuację opisują mieszkańcy budynku przy ul Kościuszki 23B. W odpowiedzi urząd przyznaje, że rozumie, ale musi zrobić porządek.

Budynek przy ul. Kościuszki 23 ma przeznaczenie usługowo-mieszkalne. W zależności czy w lokalu jest prowadzona działalność, czy jest on użytkowany na cele mieszkalne płaci się różne stawki za użytkowanie wieczyste. Przedsiębiorcy mają naliczaną stawkę w wysokości 3%, mieszkańcy 1%. Takie stanowisko przedstawia Samorządowe Kolegium Odwoławcze i mieszkańcy. Urząd Miasta Malborka na sprawę patrzy inaczej. Zdaniem magistratu wszyscy użytkownicy powinni płacić 3%.

Mieszkańcy są zawiedzeni

- Wcale mnie nie dziwi, że Malbork się wyludnia. Po 10 latach miasto sobie przypomniało i chce zwiększyć opłatę za użytkowanie wieczyste o 1500%. Urzędniczka powiedziała nam, że zwiększenie opłat - po prostu sobie wychodziliśmy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze już rok temu stwierdziło, że skoro lokal jest użytkowany na cele mieszkalne, to stawka użytkowania powinna być naliczana w wysokości 1%. Jeżeli urząd chciał wyrównać wszystkim stawkę, to powinien ją obniżyć naszym sąsiadom z 3% do 1%, a nie nam dawać podwyżkę. Problem w tym, że magistrat na nowo wycenił również grunty i każdy z nas musi płacić o kilkaset procent więcej. Mimo, że sąsiadka ma nadal stawkę 3%, to po nowej wycenie gruntów jej opłata wzrosła z 90 do ponad 500 złotych - informuje pan Jakub.

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy również Urząd Miasta Malborka. Szczegóły w materiale wideo.

Robert Bychowski

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Kama
Kama 31.01.2019, 07:01
Mogliby tą elewacje budynku odnowić
Jin
Jin 26.01.2019, 11:56
No tak. Dawno nie było inflacji. Dzisiejsi włodarze popełniają te same błędy co były 30 lat. Niczego się nie nauczyli. Może przydałby im się egzamin czy się do tego nadają.
Podwyżki cen powinne być przede wszystkim rozłożone w czasie. Dla tych ludzi to jak ładunek wybuchowy.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 24.01.2019, 09:25
Macie problemy,ja jak Idę do UM coś załatwić to odrazu po wejściu do pokoju dre mordę tak że zaraz przy mnie latają wszystkie baby. Trzeba wjeżdżać jak po swoje A nie jak lama jakaś ze spuszczoną głową. Było wiadomo że ten wilk i reszta bandy to złodzieje kradli kiedyś kradną teraz i daliście im szansę kraść dalej przez 5 lat . Teraz się nie żalcie bo już po wyborach. Ja bym zrobił porządek szybciutko,pierwsza skarga nagana i obniżka pensji o 20% druga skarga dyscyplinarne zwolnienie. One są tam dla nas nie my dla nich proszę to sobie uświadomić. Chyba wystartuje w końcu w wyborach bo ktoś musi zacząć czyścić to miasto.
ABC
ABC 24.01.2019, 09:29 (odpowiedź do Mieszkaniec )
Mieszkaniec: Nie żalimy się, tylko nagłaśniamy sprawę i chcemy by całe miasto wiedziało jakie są działania Urzędu Miasta i ludzi tam pracujących!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 24.01.2019, 11:39 (odpowiedź do ABC)
Więc zróbcie jaką akcje w mediach społecznościowych i idźcie do UM spotkajcie się z burmistrzem i niech zareaguje bo to jego obowiązek!!!! Lub zgłosić do prokuratury rejonowej o możliwości popełnienia przestępstwa. Bo to co się wyrabia zakrawa o kpine. Mam nadzieję że ktoś komu zależy na tak drastycznych podwyżkach pójdzie po rozum do głowy jak nie jest za późno. Pozdrawiam i walczyć o swoje!!
Pro.ROg
Pro.ROg 24.01.2019, 07:06
do 31 grudnia 2018 faktycznie była bonifikata 90% ale żeby wykupić trzeba było mieć zgodę wszystkich właścicieli , po drugie ze stawką 3 % nawet na to nie ma szans !!!
ps . nawet w tej chwili tam gdzie jest stawka 1% urząd widzi wirtualne 3 % bo dla nich jest błąd w wysokości stawki a chcę przypomnieć że bez bonifkaty wycenili 25m2 za 35 tys złotych !
mieszkaniec
mieszkaniec 23.01.2019, 18:24
Ludzie od paru lat mozna wykupic grunty na wlasnosc w calej polsce,,,,z informacja o duzej podwyzce cen za uzytkowanie wieczyste wiec trzeba bylo wykupic grunty byla bonifikata 90procent.Wiec nie wiem w czym problem po prostu nie ogladacie wiadomosci i nie sluchacie radia.....
ABC
ABC 24.01.2019, 07:25 (odpowiedź do mieszkaniec )
mieszkaniec:- w tym przypadku to nie jest takie proste.
Do 2019 roku wymagana była zgoda wszystkich właścicieli, a to jest blok usługowo-handlowo-mieszkalny. Dotychczasowa oplata była niewielka i nie było potrzeby wykupu gruntu.
Do czasu kiedy UM niezgodnie z obowiązującymi przepisami chce zastosować 3% stawkę procentową oraz podniósł cenę gruntu z ok.256 zł na 1399 zł. Zapłacić rocznie za grunt 65 zł a 1067 zł, to jest znaczna różnica. Pytam gdzie my mieszkamy, że cena gruntu wynosi 1399zł. Cóż takiego się stało, że nagle ta działka jest taka atrakcyjna? Otóż stała się złośliwość urzędników.
Na zadane pytanie w UM o wysokość bonifikaty jaka jest w Malborku, usłyszano, jeszcze nie wiemy jaka jest. Urzędniczka nie wiedziała, a może nie chciała mieszkańców poinformować...tego nie wiem, ale odpowiedzi na zadane pytanie ze strony tej Pani nie było.
W momencie złożenia wniosku usłyszano-jak Pan się nazywa? Tak i jak i odpowiedź urzędniczki z uśmiechem na twarzy :Państwa wniosek zostanie od razu odrzucony. O czym to świadczy? O przychylności pracowników UM dla swoich mieszkańców? Czy o braku niekompetencji i celowym wprowadzaniu w błąd?
Podsumowując, w UM nie spotkasz się z kompetencją urzędników. Siedzą sobie Panie w ciepełku, oglądają aktualne promocje na stronach internetowych, piją kawkę...a może w tym czasie warto poczytać przepisy Szanowne Panie Urzędniczki!
Mimo decyzji SKO nadal próbują wydrzeć pieniądze od mieszkańców, licząc na to, że w końcu poddamy się i zaakceptujemy ich warunki.
I jak tu mieszkać? Miasto nie oferuje swoim mieszkańcom nic! Ani pracy, ani rozrywki, ani spokojnego życia!

Pro.ROg
Pro.ROg 24.01.2019, 07:07 (odpowiedź do mieszkaniec )
do 31 grudnia 2018 faktycznie była bonifikata 90% ale żeby wykupić trzeba było mieć zgodę wszystkich właścicieli , po drugie ze stawką 3 % nawet na to nie ma szans !!!
ps . nawet w tej chwili tam gdzie jest stawka 1% urząd widzi wirtualne 3 % bo dla nich jest błąd w wysokości stawki a chcę przypomnieć że bez bonifkaty wycenili 25m2 za 35 tys złotych !