Wydanie nr 88/2024, Czwartek 28.03.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Unia Europejska „bierze się” za kierowców - seniorów.

  • Wydanie nr 88/2024
  • 8 stycznia 2019, 10:20
  • Redakcja
  • Wiadomości
Unia Europejska „bierze się” za kierowców - seniorów. fot. pixabay
W Polsce z roku na rok przybywa liczba aktywnych kierowców – seniorów. Żyjemy coraz dłużej, jesteśmy aktywni i chętniej korzystamy z takich dobrodziejstw, jak prowadzenie auta nawet do późnej starości. Cieszy nas taka niezależność, jednak czy radość dotyczy wszystkich? Widząc starszą osobę „za kółkiem”, często zastanawiamy się, czy nie stanowi zagrożenia dla siebie i innych uczestników drogi ze swoim pogarszającym się wzrokiem i słabszym refleksem? Czy dobrym pomysłem jest wprowadzenie przymusowych badań dla seniorów albo zabieranie im prawa jazdy?

Urzędnicy Unii Europejskiej planują wprowadzić obowiązkowe i regularne badania dla kierowców powyżej 60 roku życia we wszystkich członkowskich państwach UE. Proces legislacyjny ma ruszyć jeszcze w tym roku. Nad podobnymi zmianami pracuje również Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zdaniem wielu lekarzy wprowadzenie obowiązku regularnych badań potwierdzających uprawnienia starszych kierowców jest słuszną ideą. Ministerstwo Infrastruktury nie ma nic przeciwko takiej weryfikacji, jednak nie zdecydowało się na wprowadzenie obowiązkowych badań. Stawia na akcje informacyjne – wprowadza m.in. darmowy system warsztatów i szkoleń w ośrodkach ruchu drogowego dla seniorów. Nie są to nowe inicjatywy. Do tej pory organizowane są takie akcje, jak „60 + bezpieczni w ruchu drogowym” lub „Kierowca 50 +”. Czy to wystarczająco dużo, by poprawić jazdę kierowców – seniorów?

Kierowcy – seniorzy na badania.

Zarówno policjanci, jak i eksperci od ruchu drogowego proponują kierowcom, by poddawali się regularnie badaniom lekarskim, które określą indywidualną zdolność do prowadzenia samochodu. Ważne są również treningi pod okiem instruktora nauki jazdy, który nie tylko oceni poziom radzenia sobie w ruchu miejskim, ale przede wszystkim przypomni zasady ruchu i legislacyjne zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły.

W wielu krajach europejskich kierowcy powyżej określonego wieku, by przedłużyć ważność prawa jazdy, muszą poddać się badaniom obowiązkowym.

Jakie jest państwa zdanie na ten temat? Czekamy na opinie i komentarze.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.