Wydanie nr 350/2018, Niedziela 16.12.2018
imieniny: pokaż (8 imion)Alina, Adelajda, Zdzisława, Ananiasz, Albina, Dyter, Deder, Tyter
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl
Internet Światłowodowy i Kablówka 3 Generacji w Malborku
Internet Światłowodowy i Kablówka 3 Generacji w Malborku

Zakończyły się badania archeologiczne przeprowadzone na rynkach w Nowym Stawie.

Zakończyły się badania archeologiczne przeprowadzone na rynkach w Nowym Stawie. fot. nowystaw.pl
Zakończyły się badania archeologiczne przeprowadzone na rynkach w Nowym Stawie. Prace były konieczne, by móc przystąpić do robót budowlanych związanych z rewaloryzacją centrum miasta. Równolegle toczą się prace budowlane na drogach dojazdowych do rynków Kościuszki i Pułaskiego. Udrożniona została już ul. Jana Pawła II, a drogowcy zaczęli prace na ul. Mickiewicza.

Kilka odkrywek wykonali archeolodzy zatrudnieni przez Urząd Miejski w Nowym Stawie na Rynku Kościuszki oraz Rynku Pułaskiego. Wykopy miały na celu sprawdzenie, czy pod powierzchnią nie znajdują się artefakty wymagające zabezpieczenia i badań historycznych. Prace wykonane zgodnie z wymogami pomorskiego konserwatora zabytków zostały już zakończone.

 

- Archeolodzy nie odkryli pod ziemią niczego, co mogłoby przesunąć w czasie prace związane z rewaloryzacją rynków - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - To dobra wiadomość dla nas, bo w niedługim czasie będziemy mogli przystąpić do właściwych prac budowlanych i diametralnej zmiany wizerunku centrum miasta.

 

Mieszkańcy Nowego Stawu muszą przygotować się na dalsze utrudnienia komunikacyjne, które są nieodzowne przy tego typu inwestycjach. Urząd Miejski nieustannie prosi o wyrozumiałość i cierpliwość.

 

- Wiemy, że mieszkańcy uskarżali się na przedłużające się prace na ulicy Jana Pawła II, która od dłuższego czasu była nieprzejezdna. Wynikało to z kolizji ziemnych, których wcześniej nie dało się przewidzieć - wyjaśnia Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie. - Prace na ulicy Jana Pawła II są na końcowym etapie. Pojawiła się nowa nawierzchnia asfaltowa, po której już mogą jeździć kierowcy. Wkrótce zostaną położone nowe chodniki oraz zainstalowane zostanie nowe oświetlenie. Te prace nie spowodują jednak ponownego zamknięcia ulicy dla ruchu samochodowego.

 

Zakończenie głównych robót na ul. Jana Pawła II oznacza rozpoczęcie prac budowlanych na ul. Mickiewicza, która teraz będzie wyłączona z ruchu. Najpierw Centralny Wodociąg Żuławski będzie wymieniał instalacje podziemne, a potem firma Tuga zajmie się robotami związanymi z nową nawierzchnią i chodnikami.

 

-  Prosimy mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość. Przy tego typu inwestycjach zawsze musi być gorzej, by potem było lepiej - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Ta inwestycja odmieni wygląd centrum naszego miasta. Będziemy mieli się czym pochwalić. Rynki staną się wizytówką gminy i zapewniam, że warto poczekać na zakończenie wszystkich robót.

 

Pierwsze efekty prac związanych z rewaloryzacją rynków już widać na zapleczu ul. Kopernika. Powstał tam nowy parking samochodowy i nowa nawierzchnia piesza i drogowa. Obecnie trwają prace na parkingu przy ul. Powstańców. To nie wszystko. Kontynuowany jest też remont chodnika na ul. Wita Stwosza.

 

Przypomnijmy, że kompleksowa rewaloryzacja centrum Nowego Stawu będzie kosztowała ok. 4,6 mln zł, a większość środków na tę inwestycję Urząd Miejski pozyskał z projektu pn. „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, działanie 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe.

 

Remont ulic Jana Pawła II i Mickiewicza wart ponad 1,5 mln zł jest z kolei wykonywany przy udziale środków pozyskanych z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.

 

 

 

 

 

 

Info i foto: nowystaw.pl

Katarzyna De Guzman

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.