Wydanie nr 145/2019, Sobota 25.05.2019
imieniny: pokaż (8 imion)Magdalena, Beda, Leon, Imisława, Grzegorz, Urban, Leona, Wenerand
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Piękna legenda o zaczarowanej księżniczce. Koncert Galowy na zakończenie Festiwalu Kultury Dawnej

Piękna legenda o zaczarowanej księżniczce. Koncert Galowy na zakończenie Festiwalu Kultury Dawnej fot. źródło: 82-200.pl
Baśniowym Koncertem Galowym pt.: „Zaczarowana Muza” zakończył się XVI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej organizowany przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Był to przepiękny spektakl ze wspaniałą muzyką w starych zamkowych murach na dziedzińcu Zamku Wysokiego, udostępnionych dzięki uprzejmości Muzeum Zamkowego w Malborku.

Tą piękną opowieść napisała Jowita Uniewicz, spektakl wyreżyserowała Bożena Belcarz, część instrumentalną opracował Henryk Kasperczak. 

Spektakl odkrył wiele talentów aktorskich wśród naszych mieszkańców, dla wielu występujących był to niezwykle udany debiut, a wartość artystyczna widowiska była na naprawdę bardzo wysokim poziomie. 

Jak pisze Bożena Belcarz na swoim profilu FB, spektakl połączył wielu ludzi z różnych grup: Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, Przewodników, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, chórzystów – Lutnistów, zespołów i pracowników MCKiE oraz pracowników MZM (w szczególności zaangażowani byli Arkadiusz Dzikowski, Tomasz Bogdanowicz oraz Janusz Orłowski).

Najważniejsza w spektaklu była jednak muzyka, która odczarowała i obudziła piękną księżniczkę i zachwyciła publiczność. 

Dziękuję za uczestnictwo w spektaklu Laureatom XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku - Zespołom Muzyki Dawnej: „Lunaris” z Lęborka, „Favorito”- z Białegostoku, „Brevis” z Mińska, Pinoculus” z Malborka, „Il Vento Musicale” z Elbląga (kierownik Marcin Skotnicki), Incantare” z Lęborka, „As” z Gdańska, „Amicorum” z Gdańska, "Cantus Mariae" z Malborka oraz Zespołowi Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica” z Lęborka i Zespołowi Muzyki Dawnej i Tańca im. bł. Matki Zofii Czeskiej Szkół Sióstr Prezentek z Krakowa. Radością było wspólne koncertowanie z naszymi lokalnymi zespołami: strasznie wspaniałymi chochlikami – zespołem Bursztynki (kierownik art. Celina Pacanowska) oraz z młodziutkimi wokalistami studia wokalnego Balbiny (kierownik art. Maria Seibert) - wymienia reżyser Bożena Belcarz.

Reżyser podziękowała również wszystkim aktorom występującym w Koncercie Galowym oraz wymieniła wykonawców poszczególnych ról:

Marta Szewczyk (MCKiE) - księżniczka 
Tomasz Bogdanowicz (MZM) - narrator 
Daniel Mrulewicz (Lutnia) - narrator 
Andrzej Dembiński (Lutnia) - wędrowny sprzedawca relikwii
Basiek Barbara (Lutnia) - przekupka 
Patryk Łazuk (BRZSz) - rycerz 
Hanna Dominiecka - karczmarka 
Jakub Wciseł (BRZSz) - rycerz 
Katarzyna Ciecierska (BRZSz) - mieszczka 
Magdalena Grodecka (BRZSz) - gospodyni 
Piotr Wełniany Ciecierski (BRZSz) - pielgrzym 
Piotr Widz - (BRZSz) super mnich 
Anna Dembeck-Heksa - szeptucha 
Jowita Uniewicz - praczka / scenarzysta 
Katarzyna Karp-Smolińska (Lutnia) - praczka 
Ela Elżbieta Pesta (Lutnia) - karczmarka, szwaczka 
Grażyna Grażyna Leśniewska Długokęcka (Lutnia) - zielarka
Iwona Dziweńka (Lutnia) - zielarka
Iza Tul (Lutnia) - szwaczka 
Kuba Kruk (Lutnia) - zakonnik, lirnik 
Justyna Kujawa (Lutnia) - wiedźma 
Mariola Holka (Lutnia) - gospodyni 
Przemek i Joanna Sierla (Lutnia) - mąż i żona
Rafał Pliszka (Lutnia) - żebrak 
Mariusz Psuty - główny dworzanin 
Agata Szumska (MCKiE) - córka 
Anna Pu (MCKiE) - szwaczka 
Celina Pacanowska (MCKiE) - czarownica 
Monika Ładyńska (MCKiE) - praczka 
Remi Przemysław Chlebowski (Lutnia) - wędrowny sprzedawca relikwii
Teresa Szczepańska - nadworny medyk 
Tomasza Chądzyński rycerz
Grażyna Fryger (U3W) - matka
Aleksander Chrupczalski (U3W) - ojciec 
Violetta Jankowiak - (MCKiE) gospodyni 
Janinka córka Daniela Mrulewicz - obstawa księżniczki
wokalistki Cantus Mariae – damy dworu księżniczki

To ogromne przedsięwzięcie, wspierane było organizacyjnie przez dyrektor MCKiE Aleksandrę Kapejewską oraz Marię Seibert, dyr. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku, którego spektakl stanowił zwieńczenie jego XVI edycji. Podziękowania kieruję do wszystkich zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia, dobrze jest być częścią tak doborowej ekipy – dodaje Bożena Belcarz - Szczególne podziękowania kieruję do dwu wspaniałych artystek i animatorek tego spektaklu, których wsparcie i pomoc była szczególna: Violetta Jankowiak oraz Jowita Uniewicz.

Koncert Galowy był również okazją do wyróżnienia i nagrodzenia zespołów biorących udział w konkursie festiwalowym, werdykt odczytała dyrektor artystyczna MFKD Maria Seibert, nagrody wręczyli burmistrz Marek Charzewski i wicestarosta Waldemar Lamkowski. 

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: 

Wyróżnienia Festiwalowe:
Zespół „IL VENTO MUSICALE” z Elbląga, Zespół „PINOCULUS” z Malborka, Zespół „CANTUS MARIAE” z Malborka, Zespół „LUNARIS” z Lęborka, Zespół „AS” z Gdańska

Nagroda Festiwalowa: 
Zespół „BREVIS” z Mińska (Białoruś), Zespół „FAVORITO” z Białegostoku

Nagroda Główna Festiwalu:
Zespół „INCANTARE” z Lęborka, Zespół „AMICORUM” z Gdańska, Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej Szkół Sióstr Prezentek w Krakowie, Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica” z Lęborka.

„Żeby znaleźć swoje miejsce na świecie, trzeba poznać swoją tożsamość, trzeba odwołać się do przeszłości, poszukać swoich korzeni, korzeni naszej kultury – europejskiej, narodowej, regionalnej… wspólne dziedzictwo, jakim jest muzyka, łączy rozwija i umacnia więzi z innymi ludźmi…”

Festiwal podsumowała również dyrekrot artystyczna MFKD Maria Seibert:

- Malbork – średniowieczne miasto powitało was w festiwalowym gwarze już po raz szesnasty.To tutaj, co roku, wracamy do źródeł naszego jestestwa, do naszych korzeni kultury. To w murach malborskiego zamku łączymy się z duchem średniowiecznej epoki pod postacią muzyki i tańca. Pragnę wyrazić swoją wdzięczność wszystkim uczestnikom festiwalu, i tym Małym i tym Dużym za to, że byliście z nami. Dziękuję organizatorom, władzom miasta, sponsorom i wszystkim którzy włożyli serce w to, żeby ten festiwal się odbył. Wy, Drodzy Moi, najlepiej wiecie, że sens życia i wiara w człowieka nie bierze się z pustki, lecz z pielęgnowania tradycji i ocalania pamięci zbiorowej, która stanowi o przyszłości i wielkości narodu. To właśnie dlatego na nowo, co roku, przeżywamy spotkanie z królem Kazimierzem Jagiellończykiem i jego małżonką, Wielkim Mistrzem Zakonu Najświętszej Marii Panny. To są stałe rytuały, tradycja, do której się wraca jak do domu, nie do mieszkania. Dlatego już dzisiaj zapraszamy do naszego domu za rok. Zostawiliście cenne ślady na malborskiej ziemi i…w naszych sercach, dlatego łatwiej jest mi powiedzieć „Do zobaczenia”. XVI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej jest już historią.

 

zdjęcia w artykule pochodzą z portalu: 82-200.pl

Dawid Bochon

 

 

 

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.