Wydanie nr 112/2019, Poniedziałek 22.04.2019
imieniny: pokaż (11 imion)Łukasz, Wanesa, Gajusz, Teodor, Gaja, Soter, Leonid, Strzeżymir, Leon, Leona, Wirginiusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Historia kredytowa. Jak ją poprawić?

To właśnie historia kredytowa w największym stopniu decyduje o tym, czy otrzymamy kredyt bądź pożyczkę. Jak ją poprawić?

Niskie dochody? Wiek nieodpowiadający polityce kredytowej banku? Zatrudnienie na umowę-zlecenie? Który z wymienionych czynników najczęściej jest przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego? Jak się okazuje – żaden. Statystyki pokazują bowiem, że banki najczęściej odmawiają udzielenia kredytu klientom z niekorzystną historią i widniejącym w rejestrach dłużników.

By znaleźć się w jednym z nich nie trzeba wcale mieć na koncie niespłaconego kredytu. Wystarczy nieuregulowany mandat czy opóźnienia w spłacie debetu lub karty kredytowej. Negatywne wpisy w rejestrach dłużników obecnie zamykają drogę do starań nie tylko o kredyt, ale też o pożyczkę pozabankową czy zakupy ratalne. Warto więc dowiedzieć się, co zrobić, by poprawić swoją historię i tym samym zwiększyć swoje szanse na uzyskanie różnych form finansowania.

Czy jestem w BIK-u?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że klienci, którzy zaciągnęli jakiekolwiek zobowiązanie najprawdopodobniej znaleźli się w bazie BIK-u. Umieszczane są tam bowiem zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy. Dobrą historię budują tylko te pierwsze, a ich brak również może być przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego. W jaki sposób jednak dowiedzieć, jak wygląda nasz profil w BIK-u zanim złożymy taki wniosek?

Nic trudnego – wystarczy wygenerować raport. Prawo do tego ma każdy z nas i może to zrobić zupełnie za darmo. Wygenerowanie raportu w BIK wymaga zalogowania się w systemie tej instytucji, a następnie potwierdzenia swojej tożsamości. Więcej informacji o sprawdzeniu swojego profilu w BIK-u dostępnych jest na tej stronie.

Po pierwsze – spłać długi

Jeśli okaże się, że nasz scoring nie jest wystarczający do otrzymania kredytu bądź pożyczki pozabankowej, chcąc otrzymać którąś z tych form finansowania, należy poprawić swoją historię. Najlepszym sposobem będzie po prostu spłata swoich zobowiązań. Nawet, jeśli zrobimy to w niewielkich ratach, po krótkim czasie zauważymy, że zmniejszył się współczynnik odrzuceń naszych wniosków.

BIK nie jest jednak jedynym rejestrem dłużników. Pozostałe to między innymi BIG oraz KRD. Od profilu w bazach tych instytucji również może być uzależniona decyzja banku lub firmy pożyczkowej. Gromadzą one tylko informacje o niespłaconych długach lub opóźnieniach w spłacie zobowiązań. Jeśli jednak rozliczymy się z wierzycielem, ten ma obowiązek usunąć informacje na nasz temat ze wspomnianych baz.

Spłacaj raty regularnie

W uzyskaniu kredytu bądź pożyczki równie poważną przeszkodą może okazać się jednak brak jakiejkolwiek historii kredytowej. Dlatego, chcąc w przyszłości uniknąć problemów z uzyskaniem większych kredytów bądź pożyczek, warto zawczasu zaciągać niewielkie zobowiązania i, co najważniejsze, terminowo spłacać wszystkie z nich, zbierając w ten sposób pozytywne wpisy w profilu w bazie BIK-u.

Choć większość banków i niektóre firmy pożyczkowe nie udzielają finansowania osobom bez historii, to znalezienie dostępnych dla nich ofert jest najbardziej możliwe. Warto w tym celu skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Poza tym pamiętajmy, że historię kredytową budują również limity na koncie, różnego typu abonamenty czy karty kredytowe.

Historia kredytowa. Jak ją poprawić?

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zenek
Zenek 10.11.2018, 21:06
Debet w koncie spłacany poprawia naszą zdolność kredytową i polepsza scoring. Osoby, które nie korzystają w ogóle z instrumentów kredytowych mają nikłe szanse na lepsze warunki przy wnioskowaniu o większą pożyczkę lub kredyt na mieszkanie https://chwilowkizad… Czasami warto wziąć coś na raty lub skorzystać z nieodpłatnego kredytu, na przykład takiego, który oferuje obecnie Eurobank za 0 zł 1000 zł kwoty do pożyczenia na pół roku.
wojtek
wojtek 14.04.2018, 18:14
ja tam uważam, że najlpeszym wyjsciem jest ząłożenie konta przez neta. sam robiłem. żadnych debetow, nic. a jak będą mieli mi dać kredyt to i tak dostanę