Wydanie nr 321/2017, Piątek 17.11.2017
imieniny: pokaż (10 imion)Jozafat, Hugo, Karolina, Palmira, Zbysław, Floryn, Zacheusz, Grzegorz, Sulibor, Dionizy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
Internet Światłowodowy w Malborku
Malborskie Światłowody ULTRA SZYBKI I N T E R N E T - zamów
Malborskie Światłowody

Zadbajmy razem o Ziemię! Weź udział w akcji " Sprzątanie świata" - Polska 2017 - 15/16/17.09.2017

Zadbajmy razem o Ziemię! Weź udział w akcji fot. Fundacja Nasza Ziemia/Andrzeja Pągowski
„Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Podczas Akcji w całej Polsce odbywać się będą liczne działania informacyjne, edukacyjne, monitoring stanu środowiska, zbiórki telefonów komórkowych oraz opakowań oraz rzeczy „z drugiej reki” do wykorzystania   przez innych.

Http://www.AutoDoc.pl

Tradycyjnie nie zabraknie także sprzątania terenów publicznych. Organizatorzy   wiedzą   już   o   kilkuset takich zaplanowanych wydarzeniach, a spodziewają się ich kilkukrotnie więcej. -  Istotne jest, aby Polacy zmienili trwale swoje codzienne postępowanie na bardziej przyjazne środowisku i to powoli lecz stale następuje.

Ważne jest nietworzenie odpadów i oddawanie wszelkich opakowań do segregacji – tutaj pomocna będzie infografika-„ściągawka”, jak postępować z typowymi problemowymi odpadami, którą przygotowały wspólnie Fundacja Nasza Ziemia i System Zbiórki Opakowań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Proszę także bardzo wszystkich uczestników o sprawozdania z działań, bo podsumowanie efektów Akcji, tych wszystkich rzeczy dobrych dla Ziemi i ludzi, jest bardzo ważne i potrzebne  – mówi Sławek Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. – Pamiętajmy, że chodzi o to, aby pokochać swój najmniejszy skrawek Ziemi, tak na co dzień, po prostu  –dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Sprzątania świata w Polsce.

Wszystkie informacje o Akcji można znaleźć na :

www.sprzatanieswiata-polska.pl  i profilu fb/naszaziemia.

Fundacja Nasza Ziemia i Partnerzy tegorocznej edycji zapraszają wszystkich do udziału w Akcji: 

1.   Prosimy,   propagujcie przesłanie „Nie ma śmieci – są surowce”   - to bardzo ważne i potrzebne!

Używajcie do tego plakatu, polubcie profil FB/naszaziemia i używajcie tam zawartych grafik i materiałów

informacyjnych, piszcie i mówcie o tym w swoich lokalnych mediach. Happeningi, przemarsze, kampanie informacyjne w Internecie i „w realu” – to także dobre sposoby na działania. W komunikacji w internecie

stosujcie hasztagi

 #niemaśmiecisąsurowe lub #śmiecitosurowce, a także #sprzątanieświatapolska.

2. Monitorujcie stan środowiska Partnerem tegorocznej Akcji jest serwis LocalSpot, który na co dzień dba o lokalną przestrzeń. Za pomocą aplikacji mobilnej lub portalu  www.LocalSpot.pl, można zgłaszać dzikie wysypiska.

W tym celu wystarczy:

1.  wskazać lokalizację na mapie (w aplikacji mobilnej GPS podpowie aktualną)

2.  dodać zdjęcie i opcjonalnie opis

3.  wybrać właściwą kategorię, czyli „Akcja #SprzątanieŚwiata”

Dokładna   instrukcja   znajduje   się   pod   adresem   www.LocalSpot.pl/SprzatanieSwiata

Każde takie zgłoszenie będzie widoczne w serwisie oraz natychmiast zostanie przesłane do Fundacji i właściwego urzędu miasta/gminy. Dzięki temu, będziemy mogli wspólnie z samorządami usunąć to, czego nie udało się posprzątać podczas Akcji. 

Zachęcamy zatem wszystkich uczestników do korzystania z tej formy komunikacji w trakcie naszej Akcji oraz po jej zakończeniu. Aplikację mobilną LocalSpot można pobrać z Google Play i z App Store.

3. Zróbcie zbiórkę telefonów komórkowych  i przekażcie je Fundacji Nasza Ziemia. Środki finansowe pozyskane dzięki nim przeznaczymy na wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesny i energooszczędny w placówkach służących dzieciom i osobom starszym.

4. Weźcie udział w konkursach  na interpretację hasła tegorocznej Akcji: plastycznego – dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz fotograficznego dla wszystkich chętnych na profilu FB/naszaziemia

Więcej informacji na:

 www.sprzatanieswiata-polska.pl  (menu „PRZYŁĄCZ SIĘ!”) i na FB/naszaziemia.

5. Podejmijcie osobiste wyzwanie :  

np. używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!

Tegorocznej edycji Akcji towarzyszy  plakat  zaprojektowany honorowo przez Andrzeja Pągowskiego, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy twórczej. Andrzej Pągowski tworzy grafiki dla programów Fundacji Nasza Ziemia od 1994 roku – serdecznie za to dziękujemy! Plakat zawiera przesłanie Akcji i podpowiada, jak segregować odpady. Od lipca był on dystrybuowany do wszystkich zainteresowanych, można pobrać go nieodpłatnie w wersji elektronicznej ze strony  www.sprzatanieswiata-polska.pl  (menu „POBIERZ”) .

Wszystkie bieżące   i ważne  informacje  o  Akcji znajdziecie  na  profilu  FB/naszaziemia,  na  profilu  FB

wydarzenia Finał Akcji Sprzątane świata – Polska 2017 oraz na www.sprzatanieswiata-polska.pl .

Fundacja Nasza Ziemia zaprasza szczególnie na: 

Piątek, 15 września

Finał tegorocznej Akcji - sprzątanie brzegów Wisły w Warszawie

Udział wezmą : 

- Ambasadorowie akredytowani w Warszawie,

- wolontariaty pracownicze, 

- uczniowie 

- wszyscy chętni .

Zgłosiło się już 21 ambasad, będą wolontariusze m.in. z Rekopolu Organizacji Odzysku Opakowań,  DB Schenker i  RBS  Bank  Polska oraz  liczni uczniowie warszawskich szkół.  

Finał organizowany jest we współpracy z Zarządem Zieleni UM.st. Warszawy, z pomocą i wsparciem Ambasadora Australii, Pana Paula Wojciechowskiego, a także wsparciem DB Schenker, Fundacji Prokarton, Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań, Systemu Zbiórki Opakowań po Środkach Ochrony Roślin PSOR oraz Coca Cola HBC. 

Zapraszamy na godz. 10:00 na plażę Rusałka, na wysokości ZOO. Warto wziąć swoje rękawice i worek. Szczegóły na :

Profil wydarzenia :

FB Finał Akcji Sprzątanie świata – Polska 2017 https://www.facebook.com/events/149571495627823  .

Sobota, 16 września

godz. 11-13.00

Zielonka, Fundacja Nasza Ziemia i Grupa Eksplorująca Powarszawskie Nurkowiska zapraszają nurków na sprzątanie glinianek w Zielonce, szczegóły: 

https://www.facebook.com/events/544755215856392/?fref=ts

godz. 9-12 ,  Białołęka, róg Grzymalitów i Odkrytej , Fundacja Nasza Ziemia, Urząd Dzielnicy Białołęka i Stowarzyszenie Razem dla Białołęki zapraszają na sprzątanie terenów zielonych.  

Szczegóły: 

https://www.facebook.com/events/542739686064241  i  http://www.bialoleka.waw.pl/​

Niedziela, 17 września

Fundacja  Nasza Ziemia i  sołtys   Mariusz Ciećwierz zapraszają na  symboliczne  ogólnopolskie zakończenie Akcji – w Wychódźcu koło Czerwińska   (woj. mazowieckie). 

O godzinie 15:00 rozpocznie się tam sprzątanie brzegów Wisły i piknik sąsiedzki, a o godz. 20:00 odbędzie się

spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, jedynym polskim kosmonautą, prezentującym swoją książkę  „Ciężar nieważkości. Opowieść   pilota-kosmonauty”. 

Organizatorem wydarzenia jest sołectwo Wychódźc. W ten sposób, poza Finałem w Warszawie, Fundacja Nasza Ziemia chce szczególnie uhonorować wszystkie bardzo liczne mniejsze miejscowości w Polsce, w których od 24

lat w ramach Akcji realizowane są wspaniałe lokalne działania na rzecz ochrony środowiska. 

Czekamy na wiadomości o Waszych działaniach.  Zamieszczajcie je na Mapie Akcji na : 

www.sprzatanieswiata-polska.pl menu „PRZYŁĄCZ SIĘ”

Link bezpośredni: 

http://sprzatanieswiata-polska.pl/index.php/przylacz-sie/kampanie ), przesyłajcie posty na profil FB/ naszaziemia  lub piszcie o nich na   adres:fundacja@naszaziemia.pl

Przysyłajcie sprawozdania

– posłużą one sporządzeniu ogólnopolskiego raportu z tegorocznej Akcji. 

Formularz sprawozdania do pobrania: 

http://sprzatanieswiata-polska.pl/index.php/o-akcji/formularz-sprawozdania-z-akcji-sprzatanie-swiata-polska-2017

Sprzątanie   świata   –   Polska   to   najpowszechniejsza   w   naszym   kraju   wolontariacka   akcja   na   rzecz poszanowania środowiska. Jest ona częścią światowego ruchu, który od ponad 25 lat pod egidą UNEP (Program Środowiskowy ONZ) w trzeci weekend września jednoczy dziesiątki milionów ludzi na całym świecie w działaniach dla ochrony Ziemi.

Poprzez Sprzątanie świata - Polska realizujemy m.in. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, jedną   z najważniejszych strategii rozwojowych ludzkości

Więcej o Celach ZR: http://un.org.pl/. Akcja Sprzątania świata - Polska nagrodzona jest m.in. Europejską Nagrodą Fundacji Forda, wyróżnieniem Pro Publico Bono i wyróżnieniem Europejskiego Roku Wolontariatu.

Ambasadorami Akcji są: Ewelina Flinta, Andrzej Pągowski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Skarżycki i Tomasz

Leśniak.

Razem bądźmy częścią tej największej społecznej akcji ekologicznej w Polsce i najpowszechniejszego światowego ruchu na rzecz poszanowania środowiska!

 

Info i foto : Fundacja Nasza Ziemia / Andrzeja Pągowski

 

 
Katarzyna De Guzman

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.