Wydanie nr 203/2018, Niedziela 22.07.2018
imieniny: pokaż (8 imion)Wawrzyniec, Bolesława, Magdalena, Pankracy, Laurencjusz, Albin, Naczęsława, Benona
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
Internet Światłowodowy i Kablówka 3 Generacji w Malborku

Malbork ma " Niekorzystną sytuację społeczno-gospodarczą”. PAN wskazuje na wyjazdy ludzi młodych – 10.08.2017

Polska Akademia Nauk sporządziła listę 122 miast, którym grozi kryzys związany z sytuacją społeczno-gospodarczą. Na liście niestety znalazł się również Malbork. Nasze miasto umieszczono w II grupie - „silna utrata funkcji, niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza”

Zestawienie 122 miast jest podzielone na cztery kategorie. Malbork zakwalifikowano do grona miast obniżającego się potencjału (silne tracenie funkcji, niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza), co niestety nie jest dla nas dobrą informacją. Lista została opracowana przez przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk.

Niespełna połowie z 255 średnich miast w naszym kraju grozi kryzys społeczno-gospodarczy.

Autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w rozmowie z PAP tłumaczył:

- „Niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik”

W ekspertyzie dotyczącej analizy możemy przeczytać, że celem opracowania -  jest wyznaczenie miast, w których po wejściu Polski do Unii Europejskiej w
2004 r. nastąpił bezwzględny lub względny spadek ich funkcji społeczno-gospodarczych. Wiąże się to zarówno z tzw. wypłukiwaniem funkcji, zwłaszcza wyższego rzędu, jak też brakiem powstawania nowych ich lokalizacji w miastach o niższej randze osadniczej."

W województwie pomorskim oprócz Malborka podobne problemy mają jeszcze Bytów (80 miejsce) oraz Słupsk (90 miejsce). Na liście możemy znaleźć także m.in. Elbląg(100) i Braniewo(19).

Co oznaczają badania?

Z analizy wynika głównie, iż w Malborku dochodzi do nadmiernego wyludniania. Najczęściej z miasta mają wyjeżdżać ludzie młodzi i dobrze wykształceni, którzy poszukują pracy w dużych aglomeracjach.

Do zmiany sytuacji ma przyczynić się m.in. wsparcie Ministerstwa Rozwoju, które planuje wielopłaszczyznową pomoc dla zagrożonych miast. Na ten cel ma zostać przeznaczone ponad 2,5 miliarda złotych.

Jak czytamy na stronie ministerstwa

- "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego - zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi. Każdy taki obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikalnego potencjału" – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

- „Celem wprowadzenia Pakietu jest zrównoważony rozwój kraju wykorzystujący indywidualne potencjały poszczególnych terytoriów oraz aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze” – czytamy dalej na stronie resortu.

Ministerstwo jako jedną z przyczyn złej sytuacji w średnich miastach wskazuje zbyt małą liczbę inwestorów. W Malborku jest z tym od dawna problem i na razie nie słyszymy o zasadniczych zmianach w tej materii.

W tej kwestii swoje pytania zwróciliśmy do Urzędu Miasta, Ministerstwa Rozwoju oraz Polskiej Akademii Nauk. Po otrzymaniu stanowisk powyższych instytucji przekażemy dalsze informacje.

Zobacz pełną listę miast

Robert Bychowski

Załączone pliki do pobrania (4)

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Student
Student 11.08.2017, 08:53
........................polecam obserwować Posłów i Senatorów PIS a szczególnie Sasina, Gowina, Macierewicza i uczyć się od nich mataczenia, manipulacji, cwaniactwa, przebiegłości, oszustw, krętactw, traktowania przeciwników jak idiotów i tych wszystkich co prawda złych rzeczy ale pozwalających im bezstresowo i wygodnie żyć ! Naprawdę się przydaje. A dobre zasady czy zwykła ludzką przyzwoitość zostawcie innym !
Iza
Iza 10.08.2017, 17:37
Smutne
andre111
andre111 10.08.2017, 14:36
Przecież w Malborku od wielu lat nic się nie dzieje!!!, pozamykali wszystkie fabryki w latach 90-tych i bezrobocie mieliśmy z Człuchowem największe na pomorzu!!! To nie jest wina obecnego Burmistrza tylko każdej od tamtych lat ,,Władzy'' że nie potrafiła biznesu do siebie ściągnąć, a wystarczy popatrzeć na Tczew lub Kwidzyn...gdzie praca jest!, ,,bo miasto turystyczne będzie?'' a turysta przyjeżdza tu na trzy godziny i to się zastanawia czy wydać astronomiczną sumę na bilet do Zamku?, ,,kariera'' u nas jest możliwa albo w Biedronce lub Kaufandzie na kasie...w Urzędach (po znajomości) albo wyjazd za granicę!!! Ja bym podczepił pod Zamek rakiety i kosmos go wysłał...resztę miasta zaorał i amen