Wydanie nr 174/2018, Sobota 23.06.2018
imieniny: pokaż (6 imion)Józef, Wanda, Agrypina, Zenon, Albin, Anna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
Internet Światłowodowy i Kablówka 3 Generacji w Malborku

Student na zleceniu - 17.07.2017

Student na zleceniu - 17.07.2017 fot. https://pixabay.com
Studenci w wakacje często rozglądają się za pracą. Student zatrudniony na umowie zlecenie to bardzo popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców. Jest tak dlatego, że do ukończenia 26 roku życia studenci zatrudnieni w tej formie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Nie opłaca się za nich także składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Student to każdy kształcący się na studiach wyższych. Obywatelstwo i kraj odbywania studiów nie mają   tu   znaczenia. Prawa student nabywa z chwilą wpisania w poczet studentów i złożenia ślubowania. Status studenta przysługuje do ukończenia studiów, czyli najczęściej do złożenia egzaminu dyplomowego.
 
Można go stracić poprzez skreślenie z listy studentów. Kto ukończył studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie) w danym roku, zachowuje prawa studenta do 31 października, ale nie jest to równoznaczne posiadaniem statusu studenta.
 
Dlatego w czasie między ukończeniem studiów I stopnia a uzyskaniem statusu studenta studiów II stopnia za
studenta pracującego na umowie zleceniu trzeba opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Jeżeli student ukończy 26 lat w trakcie wykonywania takiej umowy to tego dnia ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe stają się dla niego obowiązkowe.
 
Uczestnicy studiów doktoranckich i podyplomowych nie są traktowani jako studenci i dlatego od zawartych z nimi umów zlecenia należy opłacać pełne składki. Pełne   składki   trzeba   również   opłacać,   gdy   umowa   zlecenia   została   zawarta z własnym pracownikiem, który jest jednocześnie studentem w wieku do 26 lat. Umowa taka w zakresie ubezpieczeń społecznych jest traktowana na równi z umowa o pracę. 
 
 
Info : ZUS
Katarzyna De Guzman

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.