Wydanie nr 88/2024, Czwartek 28.03.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nakładka na sedes vs. nocnik – co lepsze?

Nakładka na sedes vs. nocnik – co lepsze? fot. Nakładka na sedes vs. nocnik – co lepsze?
Wielu rodziców wciąż zastanawia się co wybrać – nocnik czy nakładkę na sedes z podestem? Na forach i blogach parentingowych można przeczytać różne opinie. Zwolennicy nocników uważają, że dziecko powinno mieć swobodę załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w dowolnym miejscu w domu, bo tak najszybciej nauczy się o nich komunikować. Przeciwnicy są zdania, że bieganie z nocnikiem do dziecka, które krzyknęło „Kupa” nie ma żadnego waloru edukacyjnego, a jedynie utrudnia późniejszą naukę załatwiania potrzeb w toalecie. Fani nakładek sedesowych cenią sobie wygodę, jaką daje możliwość bezpośredniego spuszczenia nieczystości w toalecie bez konieczności biegania z pełnym mocnikiem po całym domu, podczas gdy ich przeciwnicy uważają je za niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, które może w każdej chwili stracić równowagę i spaść z toalety, lub zsunąć się razem z niestabilną nakładką.

Jak w przypadku każdego sporu prawda leży gdzieś po środku, a decyzja i tak należy do rodzica. Decydując się na wczesne odstawienie dziecka od pieluch – na etapie, na którym dziecko dopiero rozpoczyna samodzielne siedzenie i wciąż ma jeszcze problemy z równowagą – warto zainwestować w nocnik z wysokim oparciem. W przypadku starszych dzieci – warto natomiast rozważyć wybór odpowiedniej nakładki na sedes. Należy przy tym pamiętać, że standardowa nakładka na sedes jest przeznaczona dla dzieci powyżej 18 miesiąca życia. Oczywiście, nikt nie zabroni rodzicowi odsadzania dziecka na sedesie wcześniej, ale nadmierny pośpiech w tej kwestii nie jest szczególnie wskazany.

Jaką nakładkę wybrać – zobacz ranking najczęściej kupowanych nakładek wc

Oferta nakładek na sedes jest tak bogata, że przyprawia o zawrót głowy. W Internecie można nawet znaleźć ranking najlepiej sprzedających się nakładek. Są tam nakładki z miękkimi siedziskami, nakładki z drabinkami, z oparciami, z antypoślizgowymi krawędziami, z obrazkami i bez obrazków w najróżniejszych kształtach i cenach. Okazuje się bowiem, że cena wcale nie jest czynnikiem decydującym o tym, że dana nakładka na sedes dla dzieci jest częściej wybierana niż inne. Wśród najpopularniejszych nakładek można wymienić:

  • nakładkę RY4003 MASMA 4463821 z Leroy Merlin,
  • nakładkę Abakusbaby Kimpy,
  • oraz nakładkę z drabinką marki BIECO.

Nakładka sedesowa MASMA jest wykonana z polipropylenu. Posiada boczne uchwyty, których dziecko może się trzymać podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Uchwyty są również bardzo pomoce w przypadku utraty równowagi podczas siedzenia na wysokiej toalecie, do której dziecko nie zdążyło jeszcze przywyknąć. Cena nakładki to około 35 złotych.

Nakładka na sedes Abakusbaby Kimpy oprócz bocznych uchwytów posiada również miękkie siedzisko, którego zadaniem jest zwiększenie komfortu korzystania z toalety. Nakładka jest wyprodukowana z trwałych, a zarazem przyjaznych dla delikatnej skóry dziecka materiałów. Można ją myć i dezynfekować. Cena nakładki również oscyluje w granicach 35 złotych.

Oba powyższe produkty nie występują w komplecie z podstawką (tzw. podestem), który ułatwia starszym dzieciom samodzielne korzystanie z toalety. Większość rodziców decyduje się na dokupienie podstawki lub szuka kompletów. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór nakładek z podestami w wielu wariantach. Bardzo często można również kupić komplet zawierający nocnik, nakładkę oraz podest. Dzięki temu dziecko przechodzące z nocnika na nakładkę sedesową nie zauważa aż tak bardzo różnych i chętniej korzysta z dorosłej toalety.

Rozwiązaniem wyposażonym nie tyle w podest, ile w drabinkę z regulowanym stopniem jest nakładka sedesowa marki BIECO. Atutem tego rozwiązania jest miękkie siedzisko, które zwiększa komfort korzystania z toalety oraz zintegrowana drabinka, dzięki której dziecko może samo usiąść na toalecie i ma podparcie dla stóp. Podparcie dla stóp jest szczególnie ważne podczas wypróżniania. Nie tylko zwiększa jego komfort, ale również znacząco je ułatwia. Mankamentem tego rozwiązania jest duży rozmiar, który może skutecznie utrudniać przechowywanie w małych toaletach czy łazienkach oraz cena. Za nakładkę BIECO trzeba zapłacić około 100 złotych.

Nakładka na sedes vs. nocnik – co lepsze?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.