Wydanie nr 116/2018, Czwartek 26.04.2018
imieniny: pokaż (6 imion)Marcelin, Klarencjusz, Spycimir, Klet, Marzena, Artemon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
Internet Światłowodowy w Malborku
Malborskie Światłowody ULTRA SZYBKI I N T E R N E T - zamów
Malborskie Światłowody

„Czas na zmianę konstytucji w Polsce”. Historyczna wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Nowym Dworze Gdańskim 21.06.2017.

„Czas na zmianę konstytucji w Polsce”. Historyczna wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Nowym Dworze Gdańskim 21.06.2017. fot. Andrzej Gołębiewski
Prezydent Andrzej Duda przybył w środę 21.06.2017 r. do żuławskiego miasta. To pierwsza w historii wizyta polskiego prezydenta na Żuławach. Do Nowego Dworu Gdańskiego prezydent przyleciał polskim śmigłowcem Sokół i wylądował na stadionie miejskim przy ul. Warszawskiej, gdzie oczekiwało go sporo ludzi. Następnie Prezydent przesiadł się do swojej limuzyny i udał się do Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Tam w asyście kompanii honorowej Marynarki Wojennej RP Prezydent zapalił znicz w obozowym krematorium oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Głowie Państwa towarzyszył m.in., Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Wójt Gminy Sztutowo Jakub Farinade. Andrzej Duda zapoznał się także ze specjalną ekspozycją przedstawiającą efekty prac poszukiwawczych na terenach, które niegdyś zajmował KL Stutthof. Na koniec pobytu Prezydent RP spotkał się z pracownikami Muzeum Stutthof. 

Po powrocie ze Sztutowa do Nowego Dworu Gdańskiego, Prezydent Andrzej Duda spotkał się z tłumami mieszkańców Nowego dworu Gdańskiego, a także z licznymi delegacjami spoza Żuław. Każdy z zebranych pragnął gorąco spotkać się z Prezydentem, uścisnąć mu dłoń. Niektórzy mieli to szczęście, że zrobili sobie wspólne zdjęcie, albo i nawet zdobyli autograf. Zebrani trzymali w rękach polskie flagi i transparenty. W trakcie wizyty tak znamienitego gościa, śpiewem służył chórek z miejscowego gimnazjum. W pobliżu był też obecny Zespół Pieśni i Tańca w żuławskich strojach ludowych.

Prezydent Andrzej Duda w swym wystąpieniu podejmował kilka kwestii. Mówił m. in. o Pętli Żuławskiej, oraz o konieczności zmiany konstytucji naszego kraju:

Najwyższy czas pomyśleć o jej zmianie, o tym, żebyśmy mieli konstytucję na miarę XXI wieku. Na miarę Polski, która chce się rozwijać, która chce być Polską silną, której nie będzie się dało tak wymazać z mapy, jak dało się ją wymazać z mapy w roku 1939. Która będzie umiała budować swój potencjał i z której wszyscy będziemy mogli być coraz bardziej dumni – mówił.

 


"Dlatego proszę państwa, żebyście się włączyli w tę dyskusję na temat konstytucji. Tu każda rozmowa jest ważna, także ta, toczona przy rodzinnym stole. Proszę was, żebyście wzięli udział w tym przyszłym referendum. Ono jest naprawdę bardzo ważne, bo chciałbym, żeby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich i mieli wpływ na jej powstanie. Nie tylko, że akceptowali jej treść, która została napisana przez jakieś elity i specjalistów-prawników, ale że została ona napisana według wzoru, jaki oni podyktowali" - dodał prezydent.
Zgromadzeni odpowiedzieli na słowa prezydenta skandując: "Chcemy nowej konstytucji!".

„Przyjęcie przez mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego było tak serdeczne, tak gorące i on (PAD) też to tak odebrał” – spuentował wizytę Prezydenta RP, Mirosław Rój-Czarnecki z Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.

Szkoda tylko, że mało było oznak wizyty tak ważnej osoby w mieście. Co najwyżej stojący na skrzyżowaniach policjanci mogli dawać do zrozumienia, że coś się będzie działo. Poza tym bardzo mało było dzieci i młodzieży na spotkaniu. Chórek gimnazjalny, trochę dzieci wmieszanych w tłum. A gdzie są delegacje szkolne, czy poczty sztandarowe? To pytanie kieruję do dyrektorów nowodworskich szkół. Gdzie były dzieci i młodzież? Czy tak ma wyglądać wychowanie patriotyczne?

Andrzej Gołębiewski

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Lejka
Lejka 25.06.2017, 21:18
Jak dobrze, że mamy ten rząd a nie to co było poprzednio. W końcu ktoś troszczy się o kraj i obywateli. Oczywiście znajdą się i pożyteczni id**oci którzy będa narzekać ale to normalne. Na przykład dziś w tvn mówili, że prawo i sprawiedliwość jest złe bo bezrobocie maleje. Kto nie wierzy niech sobie obejrzy fakty jeszcze raz. To już nawet jak maleje to źle a jak by urosło to tez byłby lament. Dlatego ja nie słucham pozytecznych id**otów którzy wierza w takie bajki. PRAWO PIS BRAWO PANIE REDAKTORZE :)
Patryk
Patryk 25.06.2017, 18:53
Straszne jest to że mamy taki rząd. A Młodzież która nie przyszła na te żenujące widowisko bardzo dobrze że nie przyszła. Ponieważ młodzież ma dość tego że rząd wpieprza się w ich życie i narzuca im to czego by nie chcieli. Andrzejku nie jesteś bogiem abyś rządził nawet młodzieżą. Młodzież ma swój rozum.
Gerda
Gerda 24.06.2017, 10:09
Redaktorze Andrzeju. Bardzo słusznie Pan napisał. Pozdrawiam i najlepszego życzę :)
jacek1982
jacek1982 24.06.2017, 07:58
W tytule 2017 rok a na początku materiału wideo 2016 hmmmm to z którego roku jest ten materiał ???
piotr_wąsowicz
piotr_wąsowicz 24.06.2017, 09:40
Słusznie, już poprawiamy
K
K 23.06.2017, 19:15
Szanowny redaktor Gołębiewski chciałby wysyłać dzieci z kwiatami na ulice żeby witać prezydenta? Nie wierzę. Czasy, kiedy dyrektorzy szkół kazali dzieciom uczestniczyć w spędach, marszach i pochodach wydawałoby się zniknęły wraz ze zmianą w Polsce ustroju. Ale jak się okazuje część naszego społeczeństwa marzy nadal "komuno wróć" i dzięki prezydentowi z PIS i rządowi "dobrej zmiany" jeszcze się powrotu komuny doczekamy. Już są przywożeni dyrektorzy w teczkach i nominowani wierni władzy na najwyższe stanowiska. Redaktor niezwykle mnie rozczarował.