Wydanie nr 109/2024, Czwartek 18.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Gościsław, Bogusław, Apoloniusz, Flawiusz, Bogusława, Alicja, Gosława, Barbara
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Projekt znakowania dorszy bałtyckich. Nagrody pieniężne za zwrócenie oznakowanych ryb - 16.05.2017

Projekt znakowania dorszy bałtyckich. Nagrody pieniężne za zwrócenie… fot. Morski Instytut Rybacki
Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR-PIB) współrealizuje w latach 2016-2018 międzynarodowy projekt badawczy TABACOD finansowany przez fundację BalticSea2020, którego jest uzyskanie informacji na temat migracji dorszy, a także danych dotyczących tempa wzrostu ryb, co pozwoli na rozwiązanie problemu określania wieku dorszy bałtyckich. Wiarygodne oceny zmienności stanu zasobów dorszy są niezbędne do zarządzania nimi, a określenie wieku dorszy ma w ocenie zasobów kluczowe znaczenie.

Naukowcy wykorzystają  wyniki historycznych znakowań realizowanych na dużą skalę i połączą je z wynikami badań wspomnianego projektu.

W trakcie jego realizacji, zostanie oznakowanych zewnętrznymi znaczkami około 18 000 dorszy. Kolejne 1000 dorszy zostanie oznakowanych znaczkami typu DST rejestrującymi głębokość i temperaturę wody, w której przebywał dorsz. Tym samym naukowcy będą mieli możliwość odtworzenia wzorców ruchu dorszy w morzu, które to czynniki mogą oddziaływać na tempo wzrostu.  

MIR-PIB zrealizuje pierwsze rejsy projektu znakowania dorszy w bieżącym roku. W czasie ich trwania zostało   zaplanowanych   do   oznakowania łącznie 1500 dorszy.

Kluczem do sukcesu realizowanego projektu jest możliwie największa liczba zwrotów oznakowanych dorszy i znaczków. Z tego względu niezwykle istotna jest współpraca z rybakami. Wędkarzami i przetwórcami od których zależy liczba odzyskanych oznakowanych dorszy i znaczków. 

Niezwykle ważne jest odzyskanie całego dorsza (wraz ze znaczkiem), gdyż obserwacje otolitu (wapiennego elementu w narządzie równowagi) mikroskopie fluorescencyjnym pozwolą na identyfikację pierścienia powstałego na skutek znakowania.

Szczegółowe informacje zamieszczono na stronie internetowej projektu:
http://www.tabacod.dtu.dk

 

Info i foto : Morski Instytut Rybacki 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.